رونمایی از یک قاب منحصر به فرد در سال خرگوش

به گزارش مجله فضای وب، قاب لاکی منحصر به فردی منقوش به صور فلکی با نقش خرگوش در مرکز، با توجه به این که خرگوش نماد سال 1402 است، در موزه ملی ایران، موقت و در نوروز به نمایش گذاشته شده است.

رونمایی از یک قاب منحصر به فرد در سال خرگوش

به گزارش خبرنگاران، قدمت این قاب لاکی با نقش صور ملکی و ارنب (خرگوش در مرکز) به دوره قاجار و سال 1231 هجری قمری برمی گردد. طول این اثر 29.5 سانتی متر است و در موزه ملی ایران نگهداری می شده است و اکنون با توجه به این که نماد سال 1402 خرگوش است، در نمایشگاه موقت موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی به نمایش گذاشته شده است. این نمایشگاه که گزیده ای از یافته های باستان شناسی سال 1401 را به نمایش گذاشته تا خاتمه ماه رمضان برپا خواهد بود.

موزه ملی که تصویری از این قاب لاکی را منتشر نموده است، این اثر را منحصربه فرد خوانده و درباره جزئیات آن شرح داده است که این قاب منقوش به صور فلکی با زمینه قرمز روشن مربوط به دوره قاجاریه با شیوه لاکی (رنگ و روغن) ساخته شده است. طبق کتیبه موجود، خط نستعلیق این قاب حسب امر محمد ولی میرزای قاجار، والی خراسان به وسیله ابن محمدرضای اصفهانی، فی سنه 1231 نگارش شده است.

نقش اصلی این قاب شامل تصاویر صور فلکی به صورت اندازه، عقرب، دلو، قوس، جدی، نهر، حوت، قیطس، کلب اصغر، کلب اکبر، جبار، ارنب، سفینه، سبع، مجمره، اکلیل، غراب، حوت جنوبی، باطیه، قبظورس و شجاع ارائه شده و نام هر کدام در کنار آن نوشته شده است.

در چهار طرف این تصاویر در دوازده بازوبند نام ماه های سال به رنگ سفید و علائم خاصی به رنگ قرمز بر زمینه سیاه نوشته شده است. در حد فاصل هر بازوند و نام برج های فلکی در داخل گلِ چهار پر طلایی به رنگ سفید بر زمینه سیاه نوشته شده و چهار طرف آن با خطوط طلایی رنگ شامل نقوش اسلیمی بر زمینه سیاه پر نموده است و در مرکز این قاب نقش ارنب (خرگوش) به عنوان یکی از صور فلکی ترسیم شده است.

صورت فلکی یا پیکر آسمانی به گروهی از ستاره ها گفته می گردد که در تجسم انسانی، شکل و پیکربندی مشخصی را تشکیل داده اند، گفته می گردد که در فرهنگ های گوناگون حضور داشته اند و در گذشت زمان تغییراتی هم در تقسیم بندی، تعداد و نامگذاری آن ها انجام شده است.

موزه ملی در تعطیلات نوروز و ماه رمضان از ساعت 10 صبح تا 21 باز است. این موزه در خیابان امام، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن، شماره یک واقع شده است و برای دسترسی به آن از ایستگاه های مترو میدان حسن آباد و میدان امام می توان استفاده کرد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 2 فروردین 1402 بروزرسانی: 2 فروردین 1402 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 2209

به "رونمایی از یک قاب منحصر به فرد در سال خرگوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از یک قاب منحصر به فرد در سال خرگوش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید