زن، استرس و ناباروری

به گزارش مجله فضای وب، غافل از اینکه ناباروری آنها با شغلی که دارند در ارتباط است و عوامل اثرگذار روی ناباروری را باید در حرفه شان جستجو کرد. بسیاری از مشاغل سخت و پرمشقت علاوه بر تاثیرات جسمی و روحی، روی دستگاه تناسلی زنان و مردان (مخصوصا زنان) هم اثر گذاشته و ممکن است سبب ناباروری در آنها گردد. به هر حال ناباروری یک مشکل چند عاملی است که یک بخش آن فیزیکی است (متاثر از هورمون ها و تغذیه) و بخش دیگر آن مسایل روانی و عاطفی است.

زن، استرس و ناباروری

زن، استرس و ناباروری

غافل از اینکه ناباروری آنها با شغلی که دارند در ارتباط است و عوامل اثرگذار روی ناباروری را باید در حرفه شان جستجو کرد. بسیاری از مشاغل سخت و پرمشقت علاوه بر تاثیرات جسمی و روحی، روی دستگاه تناسلی زنان و مردان (مخصوصا زنان) هم اثر گذاشته و ممکن است سبب ناباروری در آنها شود. به هر حال ناباروری یک مشکل چند عاملی است که یک بخش آن فیزیکی است (متاثر از هورمون ها و تغذیه) و بخش دیگر آن مسایل روانی و عاطفی است.

استرس، سلامت افراد را به مخاطره می اندازد. استرس می تواند سبب افزایش فشارخون و اختلال در خواب شده و حتی روابط بین فردی را هم تحت تاثیر قرار می دهد. مشاغل پراسترس برای سلامت افراد بسیار مضر است زیرا باعث افزایش فشار خون، ایجاد اختلال در خواب و دردسر در روابط می شود. تحقیقات دانشمندان دانشگاه یوتا نشان می دهد زنانی که در مکان هایی مشغول به کار هستند که مجبورند استرس زیادی را تحمل نمایند احتمال ناباروری در آنها بیشتر است.

حرفه های پراسترس

براساس این تحقیقات، استرس کاری و رقابت برای موفقیت شغلی باعث ایجاد تغییراتی در سطح هورمون ها شده و استروژن موجود در خون زنان به وسیله اندروژنی که حاوی هورمون تستوسترون مردانه است جایگزین می شود. این هورمون مردانه با ایجاد قدرت بیشتر، استقامت و تحمل و حس رقابت در ارتباط است. به طور کلی افزایش سطح اندروژن با ایجاد هیکل و کاهش قدرت باروری همراه است. از طرفی مطالعه ای در سال 2004 ثابت نموده است که زنان دارای هیکلی مشابه ساعت شنی دارای سطحی از هورمون فراوری مثل به نام استرادیول هستند که میزان آن 30 درصد بیشتر از زنان دارای هیکل پرانحنا است و احتمال باروری در این زنان سه برابر بیشتر است. اندروژنی که باعث ایجاد قدرت در زنان هنگام کار می شود باعث تجمع چربی ها در ناحیه کمر آنها هم می شود و سطح استروژن خون را پایین خواهد آورد. از طرفی ثابت شده است که استرس های شغلی باعث کاهش دو هورمون اساسی و موثر در تخمک گذاری می شود و زنان دارای شغل های پر استرس بیشتر در معرض خطر خواهند بود. در هر حال گفته شده که ورزش، تغذیه مناسب و خوب و معاشرت با دوستان و خانواده روش هایی است که می تواند تعادل و توازنی در این زندگی پرجنجال ایجاد کند.

عوامل محیطی

محیطی که در آن کاری می کنیم می تواند روی توانایی پدر شدن و مادرشدن ما تاثیر بگذارد. تاثیر محیط کاری و آسیب های ناشی از آن از فردی به فرد دیگر فرق دارد و بسیاری از افراد ممکن است هرگز دچار ناباروری نشوند. عواملی که ممکن است در محیط کار روی سلامت عمومی و سیستم باروری تاثیر بگذارد عبارتند از: سرب، دی سولفوریدکربن، داروهای موثر در درمان سرطان، اشعه هایی نظیر اشعه یوهمان، بلند کردن اجسام سخت و ایستادن ها و نشستن های طولانی مدت، مواد شیمیایی و آفت کش ها، رنگ ها و گرما، اکسید اتیلن و مونواکسیدکربن.

مواد شیمیایی

تحقیقات نشان می دهد مواجهه با مواد شیمیایی مضر در سه ماه اول بارداری می تواند سبب بروز سقط و یا ناهنجاری های زیادی در جنین شود و مواجهه با این مواد بعلاوه می تواند رشد جنین را به تاخیر انداخته و آن را کند نموده و حتی روی رشد و تکامل مغز اثر گذاشته و سبب زایمان زودرس شوند. قرارگیری در معرض عواملی چون دی سولفید کربن و استرس زیاد جسمی و عاطفی سبب عدم تعادل هورمونی شده که می تواند روی ترشح استروژن و پروژسترون تاثیر بگذارد و این ها با تاثیر بر سیکل قاعدگی زنان و تغییر طول مدت آن و تنظیم و زمان تخمک گذاری شرایط طبیعی بدن را به هم می زنند. هرگونه اختلال یا آسیب به تخمک ها می تواند سبب بروز مسائلی در باروری شود. مواد شیمیایی از عوامل مضری هستند که سلامت کلی بدن را تهدید می نماید و ممکن است برروی باروری هم تاثیر داشته باشند. آفت کش ها که در مزارع، جنگل ها و در کشاورزی استفاده می شود می تواند سبب کاهش قدرت باروری شود واین مواد نه تنها ممکن است سبب ناباروری شوند بلکه می توانند باعث بروز مسائلی مادرزادی و ناهنجاری های جنینی شوند و روی رشد و نمو جنین تاثیر بگذارند.

رنگ های نقاشی و هیدورکربن ها

مواجهه با حلال ها و هیدروکربن ها و رقیق نماینده ها احتمال ناباروری را افزایش می دهند. حتی روی رشد جنین اثرات بدنی می گذارند. استفاده از هیدروکربن ها مثل سوخت های دیزلی با بروز اختلالاتی در شکل گیری جمجمه ارتباط دارد، بسته شدن زودرس یک یا چند مفصل نرم در جمجمه و ایجاد بیماری به نام هیپوسپادیاس (قرارگیری مجرای ادراری در زیر آلت) از جمله عوارض این ماده ومواجهه با آن است. تعیین شده است که آفت کش های ارگانوفسفره روی سطح هورمون های مردانه تاثیرگذار است. همسر مردانی که با موادی از قبیل اتیلن اکسید، مواد شیمیایی، حلال های مورد استفاده درکارخانجات محصولات پلاستیکی کار می نمایند ممکن است درمعرض خطر سقط قرار گیرد.

اشعه و گرما

تحقیقات نشان می دهد بین مرده زایی و نقایص لوله عصبی و مردانی که با اشعه سرو کار دارند، ارتباط وجود دارد. گرما یک عامل خطر برای ناباروری در مردان است چرا که قرار گرفتن بیضه ها در محیط گرم بر کیفیت اسپرم آنها اثر منفی می گذارد و گاهی اوقات هم بارورشدن شان را به تاخیر می اندازد. دمای ایده آل برای فراوری اسپرم ها دمایی زیردمای طبیعی بدن است.

مشاغل ضدباروری

آتش نشانی

کار در سرامیک سازی

کار با فلزات سنگین مثل جیوه

کار با چوب

کار در محیط های گرم مثل نانوایی یا ریخته گری

کارگران مزارع که در معرض حشره کش ها و افت کش ها و سایر مواد شیمیایی هستند

کارکنان مراکز درمانی که در معرض میزان زیادی گازهای بی هوشی، داروهای سیتواستیک، جیوه و اشعه ایکس هستند

دندانپزشکان به دلیل کار با جیوه مورد استفاده در مواد پرنماینده دندان

نقاش ها و کارگران چاپخانه که در معرض رنگ ها و حلال ها هستند.

زنانی که در معرض مواد شیمیایی و فلزات سنگین هستند ممکن است دچار مسائل قاعدگی شده و اختلالات هورمونی در آنها ایجاد شود.

کسانی که با باتری های ذخیره برق یا سرب سر و کار دارند.

کار با دستگاه هایی از قبیل ویدیو، تلویزیون، تشعشات الکترومغناطیسی، اشعه ماورای بنفش، اشعه مادون قرمز، امواج ماکروویو

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 4 مهر 1400 بروزرسانی: 4 مهر 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1794

به "زن، استرس و ناباروری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زن، استرس و ناباروری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید