سبز سبزم ریشه دارم

به گزارش مجله فضای وب، کاشتن سبزه تقریبا اولین کاری است که با آن به استقبال نوروز می رویم و باید قبل از هر چیز به فکر آن بود. سبزه حتی از خانه تکانی هم زودتر شروع می گردد و حالا با شروع اسفند می توان مقدمات آن را فراهم کرد.

سبز سبزم ریشه دارم

البته هر بذری به مدت زمان مخصوص به خود احتیاج دارد و ضروری است درست سر وقت دست به کار شوید تا سبزه عیدتان خیلی کوتاه یا خیلی بلند نباشد. در این گزارش بذرهای متفاوتی برای سبز کردن سبزه معرفی می کنیم تا سال جاری به جای بذرهای معمول و امتحان پس داده برای سبز کردن، سراغ یک انتخاب ویژه بروید.

هسته نارنج

مزیت سبز کردن هسته نارنج این است که از لحاظ محیط زیستی آسیب کمتری دارد و بخش قابل توجهی از غلات و دانه های خوراکی برای سبزه نوروز هدر نمی فرایند. ابتدا باید هسته ها را در آب بخیسانید و بعد از 24ساعت، پوست آنها را طوری بکنید که به مغز آن آسیبی نرسد.

بعد هسته های پوست کنده را دوباره در آب بگذارید تا 24ساعت دیگر خیس بخورد. سپس در یک گلدان خاک سبک باغچه بریزید و دانه ها را در عمق کم خاک و با فاصله یکسان از هم بکارید. مرتب خاک را مرطوب کنید و گلدان را در جایی آفتاب گیر قرار دهید.

حدود یک ماه بعد، جوانه های سبزه شما به قدر کفایت زیبا خواهدبود. دو سال بعد، می توانید سبزه را که حالا به نهال تبدیل شده، در باغچه بکارید. هسته پرتقال، نارنگی و لیمو هم می توانند جایگزین نارنج شوند.

تخمه آفتابگردان

15 روز قبل از تحویل سال یک لیوان تخمه آفتابگردان (طبعا بونداده!) را در آب خیس کنید. یک روز بعد، بذرها را لای یک دستمال نخی بگذارید و سعی کنید دستمال را همواره مرطوب نگه دارید. بعد از سه چهار روز که جوانه ها ظاهر و ریشه ها کمی بلند شدند، وقت آن است که سبزه را در ظرف اصلی قرار دهید و بگذارید باقی رشدش را در آنجا ادامه دهد. بهتر است این سبزه را در یک ظرف عمیق بگذارید تا ساقه هایش پیدا نباشد، چون عمده زیبایی سبزه تخمه آفتابگردان در برگ های بیضی شکل آن است و ساقه اش ارزش خاصی ندارد.

تخمه کدو حلوایی

این نوع از تخمه هم به دو هفته زمان احتیاج دارد. برای آماده کردن این سبزه باید تخمه کدو حلوایی را به دقت بشویید تا تخمه ها از بافت گوشت کدو پاک گردد.

بعد تخمه ها را 48 ساعت در آب خیس کنید و در این دو روز آب آن را دو بار عوض کنید، چون پوست تخمه کدو بافت سفتی دارد. تخمه ها را چهار روز در دستمال نخی مرطوب نگه دارید و بعد از این که جوانه ها بیرون زدند، سبزه را در ظرف اصلی بگذارید.

در این مرحله ممکن است بعضی تخمه ها جوانه نزنند که باید آنها را جدا کنید تا سبزه کچل نگردد. سبزه را دو سه روز در برابر آفتاب نگه دارید و مدام به سطح آن آب اسپری کنید. سپس ظرف سبزه را در نور معمول نگهداری کنید تا به رشدش ادامه دهد.

خاکشیر

این سبزه برای کسانی مناسب است که سبز کردن سبزه را فراموش نموده اند و می خواهند در مدت زمان کوتاهی حول و حوش یک هفته، سبزه قابل قبولی به سفره هفت سین نوروز برسانند.

این سبزه برای کسانی که می خواهند سبزه شان را به اشکال محیرالعقول (!) در بیاورند هم مناسب است، چون خاکشیر به راحتی به هر سطحی می چسبد.

در اولین مرحله، مقداری خاکشیر را به مدت 12ساعت در آب زیاد خیس کنید. سطحی که می خواهید سبزه را روی آن سبز کنید می تواند کوزه یا هر چیز دیگری باشد، با یک لایه پارچه تنظیف مرطوب شده بپوشانید. یک لایه نازک از خاکشیر روی پارچه بریزید و بعد از دو تا سه روز، شاهد جوانه زدن سبزه هستید. با گذشت پنج شش روز دیگر، یک سبزه کامل برای نوروز خواهید داشت.

ذرت

یکی دیگر از انتخاب هایی که می توانید برای سبز کردن سبزه داشته باشید، دانه ذرت است. البته ذرتی که تازه و خام باشد. اول باید ذرت را به مدت چهار روز بخیسانید تا برای جوانه زدن آماده گردد. ضروری است آب آن را هر روز عوض کنید. بعد دانه ها را در یک پارچه نخی بگذارید و مرتب آب اسپری کنید. وقتی ذرت ها جوانه زدند و جوانه شان به اندازه یک بند انگشت رشد کرد، وقت آن رسیده که آنها را در یک سبد بریزید و سبد را روی یک ظرف آب قرار دهید، به طوری که دانه ها کامل در آب باشد. این ظرف آب می تواند همان ظرفی باشد که در آن ماهی گلی می اندازید و به این ترتیب با یک تیر دو نشان می زنید. برای داشتن یک سبزه ذرت درست و حسابی، سه هفته قبل از رسیدن نوروز دست به کار شوید.

عدس

سبزه عدس هم جزو زیباترین سبزه هاست که هر چه پرپشت تر باشد، زیباتر است. اول باید مقداری عدس را در آب زیاد خیس کنید، چون عدس آب نسبتا زیادی جذب می نماید. در ضمن ضروری است آب آن هر روز عوض گردد. بعد از دو روز که دانه آماده جوانه زدن می گردد، باید عدس ها را در پارچه نخی مرطوب بگذارید و آن را در هوای معتدل مثلا کنار پنجره قرار دهید. بعد از مشاهده رشد جوانه ها، سبزه را به ظرف اصلی منتقل کنید و هر روز آبیاری اش کنید. عدس هم جزو سبزه های نسبتا سریع است و از لحظه خیس کردن دانه ها تا رشد مناسب برای قرار دادن سبزه در سفره هفت سین، به دو هفته زمان احتیاج دارد.

هسته خرما

این یکی سبزه هم مانند سبزه هسته مرکبات، کاملا صرفه جویانه است و از دانه ای تهیه می گردد که استفاده خاصی ندارد. نکته دیگر سبزه هسته خرما زمانبر بودن آن است. یعنی باید همین امروز که این مطلب را می خوانید، دست به کار شوید.

تعدادی هسته خرمای رسیده را به دقت بشویید و بعد آن را به مدت یک هفته خیس کنید. آب را هم هر روز عوض کنید سپس هسته ها را داخل دستمال کاغذی نمدار قرار دهید و هر روز به آن آب اسپری کنید. دو هفته بعد، شاهد جوانه ها خواهیدبود. هسته ها را در یک یک گلدان با خاک سبک بکارید و خاک را مرتب خیس نگه دارید.

اگر همه مراحل درست پیش برود، در زمان در شدن توپ تحویل سال، سبزه هسته خرمای شما سبزی قابل قبولی خواهدداشت. حسن عظیم این سبزه این است که آن را دور نمی اندازید و سال ها یک گلدان زیبا دارید.

محمد وفایی - روزنامه نگار / ضمیمه چاردیواری روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1504

به "سبز سبزم ریشه دارم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبز سبزم ریشه دارم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید