علائم آرتریت سرونگاتیو

به گزارش مجله فضای وب، علل و نشانه های آرتریت سرونگاتیو چه هستند؟ در این مقاله علائم آرتریت سرونگاتیو و گزینه های درمانی این بیماری را با هم مرور می کنیم.

علائم آرتریت سرونگاتیو

تألیف و ترجمه: حمید وثبق زاده انصاری

منبع:راسخون

علل و نشانه های آرتریت سرونگاتیو چه هستند؟ در این مقاله علائم آرتریت سرونگاتیو و گزینه های درمانی این بیماری را با هم مرور می کنیم.

آرتروز (آرتریت یا ورم مفاصل) اصطلاحی کلی است که به اختلالات مفصلی اشاره دارد و ویژگی شاخص این بیماری عبارت است از التهاب یک یا چند مفصل. از علائم رایج آرتروز می توان خشکی مفصل، تورم، درد و کاهش توانایی حرکت مفصل را نام برد. آرتروز انواع مختلفی دارد و نشانه های هر یک از انواع آن بسته به محل یا مقدار توسعه التهاب، با دیگری فرق دارد. استئو آرتریت و آرتریت روماتوئید شایع ترین انواع آرتروز هستند. استئو آرتریت به انحطاط محافظ غضروفی اشاره دارد و نوعی بیماری وابسته به سن است؛ در حالی که آرتریت روماتوئید نوعی آرتروز التهابی است که طی آن آنتی بادی های بدن (پادتن ها) مفصل ها را مورد هدف قرار می دهند.

پزشکان می توانند به وسیله معاینه فیزیکی بیمار تأثیر و پیش رفت بیماری را مشاهده نمایند. با این حال اغلب برای مشخص نوع ورم مفاصلی که بیمار از آن رنج می برد، بعضی از آزمایشات خون از قبیل شمارش کامل فاکتور های خون، پروتئین واکنشگر C و فاکتور روماتوئید انجام می شوند. فاکتور روماتوئید نوعی اتو آنتی بادی است که معمولاً در بدن بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید موجود است و به همین خاطر وقتی بیمار از نظر فاکتور روماتوئید مورد آزمایش قرار می گیرد، تشخیص افتراقی آرتریت آسان تر می گردد. در حالی که آزمایش بسیاری از افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید از نظر فاکتور روماتوئید مثبت است، نتیجه آزمایش بعضی مبتلایان منفی است. تشخیص پزشکان برای این افراد آرتریت سرونگاتیو است. در این مقاله ما به یافتن علائم و راه های درمان آرتریت سرونگاتیو می پردازیم.

آرتریت سرونگاتیو

علل و انواع

التهاب مفاصل علاوه بر استئو آرتریت و آرتریت روماتوئید یکی از مشخصات شاخص مواردی هم چون نقرس، آرتریت سپتیک، آرتریت واکنشی، آرتریت پسوریاتیک، اسپوندیلیت انکیلوزان و بعضی بیماری های دیگر هم هست. زمانی که به نظر می رسد بیمار بعضی از نشانه های آرتریت را دارد، تست فاکتور روماتوئید یکی از آزمایش هایی است که از او گرفته می گردد. این تست پزشکان را در تشخیص آرتریت روماتوئید یا ارز یابی احتمال توسعه بیماری در مرحله بعد یاری می نماید. با این حال منفی بودن آزمایش فاکتور روماتوئید به این معنا نیست که یک فرد به هیچ اسم به بیماری ورم مفاصل مبتلا نیست. همان طور که قبلاً ذکر شد هنگامی که فردی علائم التهاب مفاصل را دارد، حتی در صورتی که آزمایش فاکتور روماتوئیدش منفی باشد، مبتلا به آرتریت سرونگاتیو است. اعتقاد بر این است که احتمالاً علل اصلی این بیماری ورم مفاصل، واکنش های خود ایمنی یا زمینه ژنتیکی است. بیماری هایی هم چون آرتریت انکیلوزان، آرتریت پسوریاتیک، آرتریت واکنشی و بیماری التهاب روده با این نوع آرتریت همراه هستند.

این بیماری های ممکن است در نتیجه فراوری اتو آنتی بادی بروز نمایند. اتو آنتی بادی ها پادتن هایی هستند که به جای عوامل بیماری زا یا مهاجمین خارجی، سلول های بدن یا بافت ها را مورد هدف قرار می دهند. بعضی از عفونت های پاتوژن (بیماری زا) می توانند باعث تحریک این قبیل پاسخ های خود ایمنی شوند. به اسم مثال، آرتریت واکنشی که به نام سندروم رایتر هم شناخته شده است، نوعی بیماری آرتریت خود ایمنی است که به باور پزشکان در اثر یک عفونت باکتریایی ایجاد می گردد. یکی دیگر از انواع بیماری های آرتریت، انکیلوزان اسپوندیلیت است که با التهاب استخوان ها و دیسک مهره های ستون فقرات شناخته می گردد. این بیماری هم چنین باعث التهاب مفصل ساکرو ایلیاک (مفصلی در ناحیه لگن خاصره) می گردد. اعتقاد بر این است که ریسک ابتلا به اسپوندیلیت انکیلوزان و هم چنین آرتریت واکنشی در کسانی که به صورت ژنتیکی پروتئین HLA - B27 را دارند بیش تر است. آرتریت پسوریاتیک بیماری دیگری است که با التهاب پوست و مفاصل تشخیص داده می گردد. عواملی هم چون زمینه ژنتیکی یا عوامل محیطی می توانند نقش مهمی در توسعه این بیماری داشته باشند. بعضی اوقات بیماری های التهاب روده ای از قبیل بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو هم ممکن است با آرتریت هم زیستی داشته باشند.

علائم و درمان

علائم آرتریت سرونگاتیو به نوع بیماری آرتریتی که فرد به آن مبتلا است بستگی دارد. درد مفاصل و خشکی آن ها علائم شاخص آرتریت هستند و ممکن است هر یک از علائم در مفاصل مختلف بروز نمایند. به اسم مثال فرد مبتلا به اسپوندیلیت انکیلوزان ممکن است به دلیل التهاب در استخوان های ستون فقرات و مفاصل ساکرو ایلیاک، در ناحیه کمر درد داشته باشد. ممکن است استخوان های ستون فقرات با یک دیگر ادغام شده و در پی آن تغییر شکل ستون فقرات و کاهش توانایی حرکت در این ناحیه ایجاد گردد. از سوی دیگر آرتریت پسوریاتیک منجر به افزایش تورم سوسیس مانند در انگشتان دست و پا می گردد. انواع مختلفی از آرتریت پسوریاتیک وجود دارد که طی آن ها ممکن است مفاصل نقاط مختلف بدن دچار التهاب شوند. هم چنین ممکن است التهاب مفاصل با تورم نقاط مختلف پوست - نوک انگشتان، ناخن، پوست سر، زانو، آرنج و یا ناحیه اندام تناسلی - همراه گردد. یکی از بیماری های آرتریت سرونگاتیو، آرتریت واکنشی است که در آن تورم، درد و خشکی مفاصل بزرگ ممکن است با مسائل التهابی چشم و بیماری های دستگاه ادراری تناسلی همراه گردد.

از آن جا که تمامی انواع آرتریت با تورم مفاصل همراه هستند، هدف عمده درمان آرتریت کاهش التهاب است. درمان آرتریت سرونگاتیو هم شامل استفاده از داروهای ضد التهابی است تا تورم مفاصل کاهش یابد و تحرک آن ها آسان تر گردد. قطعاً درمان دارویی به کاهش علائم اولیه آرتریت یاری می نماید. هم چنین از بین بردن شرایط زمینه هم تا حد زیادی در کاهش علائم مؤثر است. ممکن است درمان دارویی مصرف داروهای مسکن، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، داروهای اصلاح ایمنی، آنتی بیوتیک ها یا داروهای مربوط به درمان عفونت های خاص را هم شامل گردد. از آن جا که التهاب مفاصل بر توانایی تحرک آن ها اثر می گذارد، ممکن است پزشک فیزیو تراپی را هم توصیه کند. سایر روش های درمانی جای گزین از قبیل ماساژ، طب سوزنی یا یوگا هم هم چنین می توانند در حفظ دامنه حرکت مفصل آسیب دیده مؤثر باشند.

آرتریت (آرتروز) نوعی بیماری ناتوان نماینده است که می تواند ناراحتی زیادی در فرد ایجاد کند و حتی بر توانایی او در انجام فعالیت های ساده اثر بگذارد. با این حال در صورت تشخیص به موقع و در مراحل اولیه، علائم این بیماری التهابی را می توان به خوبی کنترل نمود. ممکن است آرتریت در بدن فردی جوان بروز کند، بنا بر این جوانان و سالمندانی که تجربه ی درد در مفاصل یا سایر علائم آرتریت را دارند، باید در اولین فرصت به صورت دقیق به وسیله پزشک معاینه شوند.

منبع: راسخون
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1812

به "علائم آرتریت سرونگاتیو" امتیاز دهید

1 کاربر به "علائم آرتریت سرونگاتیو" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم آرتریت سرونگاتیو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید