موج جدید حمله ملخ ها به ایران تا 15 روز دیگر

به گزارش مجله فضای وب، محمدرضا درگاهی یکشنبه 31 فروردین ماه در سفر به استان فارس با بیان اینکه امسال کشور ما از دو جهت مورد هجوم ملخ صحرایی قرار گرفته است، مطرح کرد: حمله این آفت از شرق هندوستان و پاکستان در روز های آینده با شدت بیشتری انجام می شود و با توجه به اینکه در شبه جزیره عربستان در حال حاضر مراتع و عرصه های کشاورزی پوشش گیاهی ندارند از طرف شمال شرق آفریقا که در حال حاضر کانون های تخلیه شده دارند و با حجم بیشتر از سال گذشته به سمت جنوب کشور ما حمله می کنند.

موج جدید حمله ملخ ها به ایران تا 15 روز دیگر

به گزارش ایسنا، وی اضافه کرد: در فاز اول مبارزه حدود 250 میلیارد ریال اعتبار در اختیار استان ها به منظور مبارزه قرار گرفت و در فاز دوم پیش بینی می شود که حدود 300 میلیارد ریال دیگر در روز های آینده در هیئت دولت مصوب شود و در اختیار استان ها قرار گیرد.

سرپرست قائم مقامی وزیر در امور حقوقی و مجلس اضافه کرد: تا امروز ملخ صحرایی در بیش از پنج میلیون هکتار از عرصه های طبیعی و کشاورزی پایش و در سطحی بالغ بر یک صد هزار مبارزه انجام شد که پیش بینی می شود بیش از تقریباً یک میلیون هکتار باید مبارزه انجام شود.

درگاهی با اشاره به اینکه وظیفه همکاران من حفظ امنیت غذایی در کشور است، گفت: این آفت به مراتع و عرصه های زراعی و باغی حمله می کند که در صورت عدم کنترل، خسارت جبران ناپذیری را وارد می سازد و خوشبختانه همکاران ما برخلاف سال گذشته هم از بُعد علمی و شناخت رفتارآفت از دانش بسیار خوب و بالایی برخوردار هستند، چراکه دوره های آموزشی بسیار خوبی برای آن ها در سال گذشته تنظیم شده بود.

پیش بینی مبارزه با سن گندم در سطحی بالغ بر یک میلیون هکتار

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در بخش دیگری از سخنانش گفت: در مورد مبارزه با آفات، سازمان حفظ نباتات وظایف حاکمیتی دارد و علاوه بر ملخ صحرایی سایر آفات هم از طریق استان ها مورد پایش و مبارزه قرار گرفتند.

او اضافه کرد: تا به امروز بیش از 600 هزار هکتار با انواع بیماری های گندم و جو مبارزه شده که تقریباً با توجه به بارندگی هایی که داشتیم تقریباً 230 هزار هکتار با بیماری زنگ مبارزه شده است.

درگاهی یادآور شد: تا به امروز در سطحی بالغ بر 240 هزار هکتار در کشور با سن گندم مبارزه شده هر چند گندم در استان های جنوبی درحال برداشت است و در مرکز و استان های شمالی عملیات مبارزه ادامه پیدا می کند و پیش بینی این است که بیش از یک میلیون هکتار باید با آفت سن گندم هم مثل سال گذشته پایش و مبارزه شود.

منبع: فرارو
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 973

به "موج جدید حمله ملخ ها به ایران تا 15 روز دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج جدید حمله ملخ ها به ایران تا 15 روز دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید