وقتی خانه های درختی سنجاب های زاگرس در آتش سوخت

به گزارش مجله فضای وب، خبرنگاران/خوزستان رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: طبق مشاهدات در پی آتش سوزی خائیز، آسیب وارد شده به گونه های جانوری تا حدودی زیاد بوده است اما مهم تر از آسیب به گونه های جانوری، آسیبی است که به زیستگاه آن ها وارد شده است.

وقتی خانه های درختی سنجاب های زاگرس در آتش سوخت

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

رحیم الوندی در گفت وگو با مجله فضای وب، با اشاره به تنوع جانوری منطقه حفاظت شده خائیز اظهار کرد: گونه های شاخص جانوری خائیز شامل پلنگ، کله بز، کاراکال (از خانواده گربه سانان)، گربه وحشی، سنجاب ایرانی، خرس قهوه ای، خدنگ کوچک، خزندگان و انواع لاک پشت خشکی زی هستند.

وی اضافه نمود: تنوع پرندگان نیز در این منطقه بسیار زیاد است و کبک، انواع گنجشک سانان، پرندگان شکاری، بالابان و عقاب ها از پرندگان منطقه خائیز هستند.

الوندی با اشاره به آتش سوزی اخیر خائیز و آسیب دیدن گونه های جانوری، بیان نمود: در آتش سوزی اخیر، به آشیانه های عقاب ها آسیب وارد شده است. به طور کلی در چنین حوادثی به جوجه های نابالغ و آشیانه های پرندگانی که فصل تخم گذاری و زادآوری آن ها است، آسیب وارد می گردد.

رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان بیان نمود: در آتش سوزی خائیز، بیشتر گونه هایی که امکان جابه جایی ندارند مانند خزندگان و آشیانه های پرندگان و یا پستانداران کوچک مانند سنجاب ها که در تنه درختان لانه دارند، آسیب دیده اند.

وی اضافه نمود: جوندگان که جزو زنجیره غذایی دیگر حیات وحش هستند نیز در این آتش سوزی آسیب دیده اند.

الوندی گفت: مدیریت گونه های جانوری در این منطقه، بر عهده حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد است و به همین دلیل آماری از گونه های جانوری این منطقه و یا گونه های آسیب دیده ناشی از این آتش سوزی در دست نداریم.

وی بیان نمود: طبق مشاهدات در پی آتش سوزی خائیز، آسیب وارد شده به گونه های جانوری تا حدودی زیاد بوده است اما مهم تر از آسیب به گونه های جانوری، آسیبی است که به زیستگاه آن ها وارد شده است؛ مثلا ممکن است یک سنجاب به جایی پناه برده باشد و از آتش سوزی نجات یافته باشد اما زمانی که درخت بلوط، یعنی منبع غذایی سنجاب و زیستگاه آن از بین برود، گونه های جانوری مانند سنجاب بیشتر آسیب می بیند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 981

به "وقتی خانه های درختی سنجاب های زاگرس در آتش سوخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی خانه های درختی سنجاب های زاگرس در آتش سوخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید