وکلای مرکز 5 برابر وکلای کانون وکلا خدمات معاضدتی ارائه می دهند، آزمون تابستان آینده برگزار می گردد خبرنگاران

به گزارش مجله فضای وب، رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه گفت: وکلای مرکز 5 برابر وکلای کانون وکلا خدمات معاضدتی ارائه می دهند.

وکلای مرکز 5 برابر وکلای کانون وکلا خدمات معاضدتی ارائه می دهند، آزمون تابستان آینده برگزار می گردد خبرنگاران

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرنگاران، علی بهادری جهرمی رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: همکاران ما در مراکز مشاوره حضوری در سراسر کشور به حدود 2 میلیون نفر خدمات مشاوره حقوقی رایگان به صورت حضوری ارائه داده اند.

وی اضافه نمود: در 5 استان دفتر پاسخگویی مشاوره تلفنی داریم، اما از سراسر کشور مردم می توانند با سامانه 129 تماس بگیرند.

بهادری جهرمی بیان نمود: از شهریور تا خاتمه برج 10 بیش از یک میلیون و 800 هزار تماس تلفنی با سامانه 129 داشتیم که افراد از این طریق مشاوره حقوقی گرفته اند.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه بیان نمود: ما سقفی برای ارائه خدمات معاضدتی نداریم، یک وکیل در استان کرمان به تنهایی 400 پرونده وکالت معاضدتی داشتیم.

وی ادامه داد: در یک سال گذشته حدود 70 هزار پرونده معاضدتی در سراسر کشور داشتیم.

بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه افراد چگونه می توانند از وکیل معاضدتی بهره مند شوند، گفت: اول خود مقام قضائی است که می توانند فرد را معرفی کند و دوم دفاتر ما در مراکز قضائی است، همچنین خیریه معتبر یا کمیته امداد یا بهزیستی هم می توانند افراد را معرفی نمایند.

وی گفت: پرونده در حوزه بچه ها و نوجوانان نداریم که پرونده ای به دادگاه برود و یک وکیل کنار آن کودک یا نوجوان نبوده باشد.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه گفت: کانون وکلا حدود 50 هزار و مرکز حدود 30 هزار وکیل دارد، طبق آمار خدمات معاضدتی ما 3 برابر خدمات معاضدتی کانون وکلا است، یعنی یک وکیل ما 5 برابر یک وکیل کانون وکلا خدمات معاضدتی ارائه می دهد.

بهادری جهرمی گفت: سال جاری حدود 85 هزار شرکت نماینده در آزمون وکالت کانون وکلای مرکز شرکت کردند که حدود 7 هزار نفر از این تعداد به مرحله دوم رفتند، مصاحبه ها قرار بود در بازه 20 بهمن تا 20 اردیبهشت انجام می گردد که به دلیل شرایط کرونا از 20 بهمن آغاز نشده و از حدود دو هفته دیگر مصاحبه ها آغاز می گردد.

وی ادامه داد: بعضی افراد در مرحله دوم به دلیل ایرادات روانشناسی رد می شوند، بعضی دیگر از افراد به دلیل اینکه ما شک می کنیم شاید در مرحله تست زنی تقلب نموده باشند یا اصلاً تست زن های خوبی هستند و علم کافی را ندارند رد می شوند برای همین است که می گوئیم آزمون یک مرحله ای (آزمون تستی) ناعادلانه است.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه توضیح داد: پیش بینی می کنیم در خرداد ماه بتوانیم نتایج نهایی آزمون ها را اعلام کنیم.

بهادری جهرمی بیان نمود: حدود 6 هزار و 500 نفر برای مشاور خانواده شرکت نموده بودند که از این تعداد 2 هزار نفر به مرحله دوم رفته اند. در نهایت حدود 16 هزار نفر داوطلب برای آزمون های کانون داشته ایم.

وی ادامه داد: ان شاء الله در تابستان سال آینده هم آزمون وکالت و هم آزمون کارشناسی برگزار خواهد شد مگر کرونا مانع آن گردد؛ هنوز تصمیم قطعی برای مشاوران خانواده گرفته نشده است.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه گفت: من با تلقی کسب و کاری از نهاد وکالت موافق نیستم، اما نوع مواجهه من با این موضوع و نوع مواجهه کانون وکلا با این موضوع کاملاً متفاوت است، کانون وکلا اعلام کردند اگر ظرفیت از آزمون وکالت برداشته گردد بر تعداد وکلای بیکار اضافه می گردد، اما من استدلالم این است که اولاً با این حد نصاب نمره جایگزین آزمون گردد مسئله ای ندارم، اما به شرط آنکه ظرفیت کارآموزی را هم داشته باشیم که بتوانیم آموزش بدهیم و نظارت بر او داشته باشیم.

به گفته بهادری جهرمی در سال های پیش در کانون وکلا وکیلی پروانه وکالت گرفته است که حد نصاب نمره هم نگرفته و فقط به دلیل بودن ظرفیت خالی به او پروانه داده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 9 فروردین 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1512

به "وکلای مرکز 5 برابر وکلای کانون وکلا خدمات معاضدتی ارائه می دهند، آزمون تابستان آینده برگزار می گردد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وکلای مرکز 5 برابر وکلای کانون وکلا خدمات معاضدتی ارائه می دهند، آزمون تابستان آینده برگزار می گردد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید