پنج درصد نقاط کشور پوشش اینترنت ندارد

به گزارش مجله فضای وب، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ما در 5 درصد نقاط جمعیتی کشور، پوشش اینترنت نداریم که ایراد مربوط به وزارت ارتباطات است.

پنج درصد نقاط کشور پوشش اینترنت ندارد

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، محمدجواد آذری جهرمی در یک برنامه تلویزیونی درباره آمار سه و نیم میلیون دانش آموز که به امکانات فضای مجازی دسترسی ندارند گفت: بر اساس اعلام آموزش و پرورش سه و نیم میلیون دانش آموز به هر دلیلی برنامه شاد را نصب نکرده اند و آمار بالایی است.

وزیر ارتباطات شرح داد: ما در 5 درصد نقاط جمعیتی پوشش اینترنت نداریم که ایراد مربوط به وزارت ارتباطات است از این تعداد در حدود 700 هزار دانش آموز در این مناطق هستند و بقیه دانش آموزانی هستند که ابزار دسترسی ندارند و ما گفتیم تا پایان سال تمام نقاط روستایی کشور به شبکه اینترنت متصل می شوند تا آمار اتصال به شبکه به صد در صد برسد.

وی درباره ظرفیت شبکه ارتباطی کشور برای پاسخگویی به نیاز آموزش در کشور، اضافه نمود: ظرفیت شبکه ارتباطی ما در حدود 21 هزار گیگا بیت بر ثانیه است و با نیاز 700 گیگابیتی درخواستی آموزش و پرورش که کمتر از 10 درصد ظرفیت شبکه است، دیروز میزان استفاده از این ظرفیت 5 گیگ بوده است.

آذری جهرمی با اشاره به اقدامات انجام شده در این مدت کوتاه برای تجهیز مدارس به شبکه ملی اطلاعات، گفت: با آخرین تکنولوژی های روز 86 هزار مدرسه در کل کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل شده است و همچنین با طرح موضوع مدارس کپری، در ابتدا، این مدارس به شبکه متصل شدند.

وی در پاسخ به سوالی درباره هزینه های استفاده از شبکه اینترنت و شاد برای معلمین و دانش آموزان نیز اضافه نمود: معلمان استفاده بیشتری از شبکه دارند چرا که باید با تعداد زیادی از دانش آموزان در ارتباط باشند و به همین دلیل در مهرماه گذشته یک بسته 20 گیگا بایتی برای 3 ماه به صورت رایگان به 700 هزار معلم تقدیم شد و این بسته به احتمال بسیار از شنبه برای معلمین فعال می شود و زمانی هم که دانش آموزان و معلمین در مدرسه هستند از طریق شبکه دانا بر بستر شبکه ملی اطلاعات به صورت رایگان می توانند از شبکه استفاده کنند.

وزیر ارتباطات گفت: بالغ بر 70 میلیارد تومان هزینه اینترنت معلمان بود که پرداخت شد و بیش از 100 میلیارد تومان نیز سرمایه گذاری برای اتصال مدارس به شبکه ملی اطلاعات انجام شده است.

وی درباره هزینه دانش آموزان برای استفاده از شبکه اینترنت نیز اضافه نمود: در تمام کل کشور استفاده از این شبکه شاد برای دانش آموزان رایگان است و اگر دانش آموزان برخی از مدارس برای آموزش تکمیلی و دلایل دیگر از شاد استفاده نمی کنند نیز بسته ای اختصاصی اینترنت برای آنها تدارک دیده شده که تا شنبه آینده جزییات آن اعلام می شود، ویژگی این بسته این است که دانش آموزان خارج از مطالب مورد تایید آموزش و پرورش، دسترسی ندارند تا در برابر آفت های فضای مجازی قرار نگیرند.

آذری جهرمی درباره سرمایه گذاری در حوزه سلامت بچه ها در فضای مجازی نیز گفت: از سال 96 ما در این حوزه سرمایه گذاری کردیم چرا که بچه ها آینده و زندگی ما هستند و اگر به آنها پرداخته نشود آفت های فضای مجازی آینده ما را تخریب می کنند به همین منظور از سال 96 اینترنت بچه ها به همراه اکوسیستم و ابزارهای خاصی مانند تبلت ایرانی برای بچه ها تولید شده است و فقط در ایامکرونابرای بچه ها محروم مناطق به کمک خیرین 5 هزار تبلت خریداری و ارسال شده است.

آذری جهرمی با اشاره به سوال نظرسنجی این برنامه که درباره سرویس اینترنت مشترکین سوال شده بود، گفت: اگر هم اکنون درباره صدا و سیما یا کیفیت خودروهای داخلی هم سوال کنید مردم اعلام نارضایتی می کنند چرا که انتظارات مردم نسبت به خدمات ارائه شده متفاوت است. نارضایتی مردم بد نیست و مسئولین حضور دارند که این نارضایتی را به رضایت تبدیل کنند و اگر رضایت 100 درصدی باشد انگیزه های کار از بین می رود.

وی به سوالی درباره شرکت در انتخابات 1400 به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری نیز این چنین پاسخ داد: از لحظه رای اعتماد در مجلس این زمزمه از کنندگان آغاز شد و کسانی که این موضوع را مطرح می کردند قصد داشتند شرایط کار در حوزه را سخت تر کنند، اما تا به امروز چنین موضوعی در ذهن من نبوده و برنامه ای نداشته ام.

جهرمی درباره پرونده کلاهبرداری ارزش اضافه نموده گفت: در ابتدا مبلغ 100 میلیارد تومان تخلف مشخص شد که به طور کامل به مردم بازگشت داده شد و پرونده 8 شرکت که اقدام به کلاهبرداری کرده بودند به پلیس ارجاع و شکایت یک میلیون و 300 هزار نفر نیز در این حوزه به دادسرا ارسال و پرونده باز است و باید با مبالغ کسر شده صحت سنجی و رسیدگی شود.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1192

به "پنج درصد نقاط کشور پوشش اینترنت ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج درصد نقاط کشور پوشش اینترنت ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید