چگونه هدف گذاری شغلی داشته باشیم و در دست یابی به آن پیروز شویم؟

به گزارش مجله فضای وب، با توجه به مطالعات اجرا شده، یک فرد عادی حدود 90 هزار ساعت از عمر خود را صرف شغلش می نماید. به همین علت، نباید فقط تحت تأثیر عواملی مانند اندازه دست مزد و موقعیت های نزدیک تر دست به انتخاب شغل بزنید، بلکه انتخاب شغل باید حساب شده باشد و پشت این تصمیم قدم های درستی طی شده باشند. بنابراین، هدف گذاری شغلی و دست یابی به این اهداف تعیین شده نقش مهمی در زندگی حرفه ای ما دارد.

چگونه هدف گذاری شغلی داشته باشیم و در دست یابی به آن پیروز شویم؟

هدف شغلی چیست؟

پیش از این که به مسائل بنیادین انتخاب و تحقق اهداف شغلی بپردازیم، بهتر است با مفهوم هدف گذاری شغلی آشنا شویم. در واقع، هدف شغلی همان دید شما از کاری است که در 5 تا 10 سال آینده قرار است مشغول آن باشید.

در هنگام هدف گذاری شغلی، شما تصمیم می گیرید که چه جهتی را طی خواهید کرد و برای رسیدن به مقصد به برداشتن چه گام هایی احتیاج خواهید داشت. علاوه بر گام هایی که باید بردارید، باید ایستگاه های پیش از رسیدن به مقصد اصلی را هم معین کنید.

هدف گذاری شغلی بلند مدت و کوتاه مدت

اهداف شغلی کوتاه مدت همان نقاط عطفی هستند که شما باید پیش از رسیدن به هدف نهایی یا همان هدف (اهداف) بلند مدت خود، به آن ها برسید. برای مثال، اگر هدف بلند مدت شما این است که به مدیر یک شرکت تبدیل شوید، اهداف کوتاه مدت می توانند مانند زیر باشند:

 • قبولی با نمرات خوب و ورود به یک کالج برتر با توجه به حوزه کاری مورد نظر
 • ورود به مدارس کسب و کار
 • گذراندن دوره های کارآموزی در یک شرکت شناخته شده یا حضور داوطلبانه در استارت آپ ها

البته مواردی که ذکر شدند فقط مثال هایی برای درک بهتر بودند. شما برای هدف گذاری باید از شیوه هدف گذاری SMART بهره ببرید تا با جزئیات بیشتری مانند توضیح هدف، زمان بندی آن، امکان مقدار گیری مقدار پیشرفت و … بهتر آشنا شوید.

آمادگی های پیش از هدف گذاری شغلی

معین اهداف برپایه تکنیک هدف گذاری SMART و کوشش برای دست یابی به آن ها یکی از راه های مناسب برای پیشرفت است. اما پیش از این که به اجرای آن اقدام کنید، باید ابتدا خودتان را خوب بشناسید. برای مثال، باید بتوانید به پرسش های زیر پاسخ دهید:

 • چه چیزی برای من مناسب خواهد بود؟
 • علائق من چیست؟
 • برترین مهارت های من چه هستند؟
 • دوست دارم چه کاری انجام دهم؟
 • چه کارهایی را خوب انجام می دهم؟
 • ارزش های من چه چیزهایی هستند؟

برای پاسخ به این پرسش ها، کارهای زیر را انجام دهید:

از یک مشاور یاری بگیرید

می توانید در مدرسه، دانشگاه و یا در خارج از محیط آکادمیک با یک مشاور دیدار کنید. اما پیش از انتخاب مشاور مناسب بهتر است درباره معروفیت و توانایی او کمی تحقیق کنید.

موفقیت های شعلی و حرفه ای خود را مرور کنید

این موفقیت ها می توانند شامل سابقه تحصیلی، پیشینه کاری، فعالیت هایی که در آن ها دخیل بوده اید و … باشند. اثر وظایف مرتبط با کار روی خود، واکنش تان در شرایط پیچیده، ویژگی های شخصیتی خود و عوامل این چنینی را آنالیز کنید. با این کارها به درک بهتری از جنبه های مختلف شخصیت خود می رسید. برای مثال، آنالیز مولفه های زیر می توانند به شما یاری نمایند:

 • کار کردن پشت میز کوچک، در محیط آزاد یا در دفتر کار (بسته به شخصیت شما)
 • کار کردن برای دیگران یا مدیر و رئیس خود بودن (بسته به مهارت ها و توانایی های شما)
 • اشتغال در موقعیتی که مستقیما به مردم یاری می نماید یا باعث پیشرفت سایر کسب و کارها می گردد (بسته به نوع وظایفی که از آن ها لذت می برید و در آن ها مهارت دارید)

بعلاوه، موارد زیر را آنالیز کنید:

 • چه نوع وظایفی برترین توانایی های شما را به نمایش می گذارند؟
 • در انجام چه وظایفی برترین عملکرد را دارید؟
 • چه بخش هایی از وظایف معین به خروجی های نامناسب منجر می شوند؟ و شما برای رفع کردن آن چه کارهایی می توانید انجام دهید؟
 • در انجام چه کارهایی عملکرد بدی دارید که می توانید با یادگیری مهارت های نو آن ها را بهبود ببخشید؟

تست های آنلاین و پرسش نامه های می توانند در شناخت ویژگی های شخصیتی به شما یاری نمایند تا متناسب با آن ها حرفه مناسب خود را انتخاب کنید یا با شغل فعلی خود سازگاری بیشتری پیدا کنید.

تمامی این مواردی که ذکر شد می توانند در شناسایی حوزه هایی که موفقیت را در زندگی حرفه ای شما رقم می زنند به شما یاری نمایند. سپس، با توجه به آنچه درک نموده اید، می توانید مشاغلی را که برترین تناسب را با شما دارند شناسایی کنید. فهرستی از 10 تا 20 موقعیتی را که می توانید داشته باشید تهیه کنید و سپس با توجه به ترجیحات شخصی خود تعدادی را حذف کنید.

اما فرایند مورد نظر ما هنوز به سرانجام نرسیده. پس از این که به حداقل 3 گزینه برتر رسیدید، عمیق تر در آن ها کنکاش کنید و موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • شناسایی صلاحیت ها، مهارت ها، برنامه ها، ویژگی های شخصیتی، تحصیلات و مدارک مورد احتیاج برای ادامه حضور در این حوزه ها.
 • جستجوی عمیق تر درباره توضیح کار هر یک از این موقعیت ها و عمق فعالیت هایشان، رشد فعلی آن ها و موفقیت آن ها در بازار شغلی حال حاضر.
 • از افراد موفقی که در این حوزه فعالیت می نمایند یاری بخواهید و با آن ها مصاحبه کنید. ممکن است بتوانید این افراد را در خانواده و اطرافیان یا در میان همکلاسی های دوران تحصیل خود پیدا کنید، یا شاید احتیاج باشد در نشست های شبکه سازی با متخصصان این حوزه ها شرکت کنید.

در حین این تحقیقات یادداشت برداری کنید و گزینه های نهایی خود را ارزیابی کنید. اگر هنوز هم مردد هستید، به حضور داوطلبانه در یک استارتاپ مرتبط فکر کنید تا از نزدیک سازگاری خود با شغل مورد نظر را آنالیز کنید.

چگونه هدف شغلی معین کنیم؟

در نهایت، زمان آن است که هدف گذاری شغلی را کلید بزنید. همان طور که اشاره شد، شما باید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت داشته باشید. سعی کنید برای هر یک از آن ها از تکنیک هدف گذاری SMART بهره ببرید. برای آشنایی بیشتر با هدف گذاری SMART می توانید بار دیگر به مطلبی که درباره این موضوع در خبرنگاران مگ منتشر نموده ایم مراجعه کنید.

در ادامه مثالی از هدف گذاری SMART برای اهداف شغلی را مشاهده خواهید کرد:

من تا سرانجام ترم آخر تحصیلم (زمان مند) در برنامه کارآموزی (معین و قابل دسترسی) سه شرکت IT (قابل مقدار گیری) شرکت می کنم تا تجربه کسب کنم و فرصتم را برای حضور در این حوزه بیشتر کنم (واقع گرایانه و مرتبط).

چگونه به اهداف شغلی مورد نظر برسیم؟

پس از هدف گذاری، باید مطمئن شوید که این اهداف فقط روی کاغذ باقی نمی مانند و کوشش برای دست یابی به هر یک از این اهداف را آغاز کنید. برای این کار می توانید از راه های زیر یاری بگیرید:

 • هرگز از انتقادها دلخور نشوید. اگر این طور نباشد، ممکن است در راه رسیدن به اهداف خود دچار مشکل شوید. سعی کنید همواره مثبت اندیشی خود را حفظ کنید.
 • استقامت و ثبات قدم را نباید فراموش کنید. اگر زود به نتیجه دلخواه نرسید ممکن است دل سرد شوید، اما باید به راهی که طی می کنید ایمان داشته باشید و بدانید که سخت کوشی در بلند مدت نتیجه خواهد داد.
 • در پی بازخورد دریافت کردن باشید. این کار به پیشرفت شما و قرار گرفتن در جهت صحیح یاری می نماید.
 • به کشف علایق خود ادامه دهید.
 • روی خودتان سرمایه گذاری کنید و همواره در پی یادگیری باشید.
 • پس از هر موفقیت به خودتان پاداش بدهید. مهم نیست این پاداش چقدر کوچک باشد، مهم این است که انگیزه شما را برای ادامه دادن حفظ می نماید.
 • هدف گذاری نو (اهداف کوتاه مدت) را نباید فراموش کنید. پس از موفقیت در هر هدف کوتاه مدت، به سراغ هدف بعدی بروید. این کار شما را در جهت پیشرفت نگه می دارد.

در نهایت با سرمایه گذاری بیشتر روی خود، صرف زمان برای تحقیق درباره فرصت های شغلی و هدف گذاری مناسب می توانید یک آینده شغلی ایدئال را برای خود رقم بزنید. یادگیری را نباید فراموش کنید و همواره در پی مطالبی باشید که شما را به گام برداشتن در جهت درست راهنمایی می نمایند. تمام آنچه احتیاج دارید این است که ثابت قدم باشید و به جهتی که برای خود ترسیم نموده اید ادامه دهید تا به هدف شغلی مورد نظر خود دست پیدا کنید.

منبع: MakeUseOf

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1993

به "چگونه هدف گذاری شغلی داشته باشیم و در دست یابی به آن پیروز شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه هدف گذاری شغلی داشته باشیم و در دست یابی به آن پیروز شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید