کاهش عوارض دارو های ضدسرطان با ویتامین C

به گزارش مجله فضای وب، ویتامین سی (C) می تواند اثرات نامطلوب دارو های درمان سرطان را کاهش دهد.

کاهش عوارض دارو های ضدسرطان با ویتامین C

بیماران سرطانی که با داروی شیمی درمانی دوکسورابیسین درمان می شوند، ممکن است عوارض جانبی را تجربه کنند که عواقب طولانی مدتی دارد. در این میان آسیب به عضله قلب و تحلیل رفتن ماهیچه های اسکلتی می تواند بر استقامت فیزیکی و کیفیت زندگی بازماندگان تاثیر بگذارد.

با این حال این یک داروی ضدسرطان قوی است و در حال حاضر در فهرست دارو های ضروری سازمان جهانی بهداشت واقع شده است و برای درمان سرطان سینه، سرطان مثانه، لنفوم و انواع لوسمی استفاده می شود، اما این واقعیت که دوکسورابیسین می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند، برای بیماران و پزشکان بسیار نگران کننده است.

نتایج مطالعه اخیر برای آزمایش اثر مکمل ویتامین C در موش های تحت درمان با دوکسورابیسین در نشست سالانه انجمن فیزیولوژی آمریکا ارائه خواهد شد.

نتایج این بررسی ویتامین C را به عنوان یک درمان کمکی بالقوه برای کمک به مدیریت اختلالات عضلانی محیطی پس از درمان با دوکسورابیسین در نتیجه بهبود ظرفیت عملکردی و کیفیت زندگی و همچنین کاهش مرگ ومیر نشان می دهد.

تحقیقات قبلی که با همکاری دانشمندان دانشگاه منیتوبا در کانادا انجام شد، نشان داد مکمل ویتامین C نشانگر های سلامت قلب و بقا را در موش هایی که دوکسورابیسین دریافت کرده اند، بهبود می بخشد.

به نظر می رسد آسیب شناسی قلب ناشی از درمان با دوکسورابیسین شامل التهاب و استرس اکسیداتیو است و ویتامین C که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند، می تواند این فرآیند ها را کاهش دهد. این موضوع محققان را بر آن داشت تا بررسی کنند که آیا ویتامین C می تواند به جلوگیری از اثرات منفی دارو بر عضلات اسکلتی نیز کمک کند یا خیر.

محققان روی چهار گروه از موش ها کار کردند. یک گروه هر 2 ویتامین C و دوکسورابیسین دریافت کردند؛ در حالی که گروه دیگر هیچکدام را دریافت نکردند. گروه سوم فقط دوکسورابیسین و گروه چهارم فقط ویتامین C دریافت کردند. سپس محققان توده عضلانی اسکلتی و نشانگر های استرس اکسیداتیو را در تمام موش ها اندازه گیری و مقایسه کردند.

نتایج نشان داد موش هایی که ویتامین C همراه با دوکسورابیسین دریافت کردند، در مقایسه با موش هایی که دوکسورابیسین دریافت کردند، استرس اکسیداتیو کمتر و توده عضلانی بهتری داشتند.

جالب است که درمان پیشگیری کننده و همزمان ویتامین C که فقط یک هفته قبل داده شد و 2 هفته دیگر پس از مصرف دوکسورابیسین انجام شد، برای کاهش عوارض جانبی این دارو روی ماهیچه های اسکلتی کافی بود و به کسب یک نتیجه بسیار مثبت کمک کرد.

نتایج نشان داد درمان ویتامین C می تواند از دست دادن توده عضلانی را کاهش دهد و بسکمک از نشانگر های عدم تعادل رادیکال های آزاد را در موش هایی که تحت تجویز دوکسورابیسین قرار گرفته اند را بهبود بخشد.

تحقیقات آینده باید شامل کارآزمایی های بالینی باشد تا تایید شود که آیا ویتامین C برای بیماران انسانی تحت درمان با دوکسورابیسین نیز مفید است یا خیر.

علاوه بر این دوز های مناسب ویتامین C باید برای انسان ایجاد شود. نتایج مطالعات قبلی نشان داده ویتامین C می تواند با اثرات دارو های شیمی درمانی تداخل داشته باشد؛ بنابراین به بیماران توصیه نمی شود این مکمل ها را در طول درمان های سرطان مصرف کنند مگر اینکه پزشک آن را تجویز کند.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 1 شهریور 1401 بروزرسانی: 1 شهریور 1401 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 2110

به "کاهش عوارض دارو های ضدسرطان با ویتامین C" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش عوارض دارو های ضدسرطان با ویتامین C"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید