کشت سبزینه های تازه در دامان البرز

به گزارش مجله فضای وب، 150 هکتار از زمین های کوهستانی البرز به کشت سبزی های ارگانیک اختصاص یافت.

کشت سبزینه های تازه در دامان البرز

به گزارش خبرنگار از ، در میان سلسله جبال البرز و جایی که مردمانش زودتر از ما بیدار می شوند بوی خوش سبزینه های شمال 150 هکتار از زمین های کوهستانی را عطراگین نموده است و دشت ها همچون زمردی بر بام مازندران می رخشند.

20 سال پیش مردی از دیار علویان به این فکر افتاد که همراه با خانواده به بام البرز کوچ کند و در زمینی که میراث اجدادی اش بود کشت سبزی را آغاز کند.

محسنی که 20 سالی است بهار و تابستانش را در ارتفاعات لاریجان می گذراند از انگیزه آغاز کار خود می گوید: زمانیکه خیلی جوان بودم تصمیم گرفتم به اینجا بیایم و در زمین هایی که بلااستفاده افتاده بود آغاز به کشت سبزیجات کنم، سبزی های برگی که پیش از آن تجربه کشت آن ها را در کوهستان نداشتم.

او اضافه کرد: نبود آب لوله کشی، سختی راه و آشنا نبودن به کشت سبزی در ارتفاعات باعث شد سال اول شکست بخورم و تمام سبزی هایی که در 6 هکتار زمین کاشته بودم از بین برود. اما این شکست نه تنها مرا از هدفم روی گردان نکرد بلکه عزمم را جزم کردم با تجربه ای که در سال اول به دست آوردم کشت سال دوم را آغاز کنم.

محسنی پس از 20 سال حالا در 150 هکتار از زمین های نمارستاق آمل سبزی می کارد و 50 نفر را هم به کار مشغول نموده است.

چشم ها با دیدن این دشت های سبز به وجد می آیند. اینجا تا چشم کار می نماید باغ اسفناج و شوید و جعفری است.

سبزی های کوهستان بر سفره مردم

محمد پسر آقای محسنی هم سالهاست در کنار پدر آستین همت بالا زده و زمین های بایر کوهستان را سبز می نماید. او از علاقه اش به کشاورزی می گوید و اینکه زندگی در کوهستان با وجود سختی هایش بسیار لذت بخش است.

او می گوید: با مکانیزه کردن سیستم های آبیاری محصول سبزی بسیار پربارتر شده تا جایی که ما روزانه 40 هزار دسته سبزی را آماده نموده و راهی بازار می کنیم. این سبزی ها شامل اسفناج، شاهی، تربچه، جعفری، گشنیز، شوید، نعنا، تره و ریحان است که علاوه بر شهر های مازندران راهی استان های گیلان و تهران می گردد.

بهار که می آید خانواده آقای محسنی به ارتفاعات البرز کوچ می نمایند تا جانی دوباره به زمین ها برگردد.

خانواده محسنی پانزدهم فروردین که می گردد سفره عید را برچیده و سفره سبز را بر طبیعت کوهستان پهن می نمایند تا روزیه خود و کارگرانشان را از خاک های حاصلخیز البرز در بیاورند.

کشت سبزی در کوهستان از 15 فروردین آغاز شده و تا 15 مهر ماه ادامه دارد. حالا کشت پیروز این سبزی ها در ارتفاعات کوهستان باعث شده تا مسئولان جهاد کشاورزی آمل نیز به یاری کشاورزان بیایند تا جوانان بیشتری مشغول به کار شوند.

ناییجی مدیر جهاد کشاورزی لاریجان آمل در این باره می گوید: جهاد کشاورزی خدماتی همچون انتقال آب و افزایش راندمان آبیاری در ارتباط با تجهیز به سیستم آبیاری بارانی و انتقال آب و لوله گذاری در زمین های کوهستانی را ارائه داده و علاوه بر آن تامین بازار فروش در سطح استان و کشور از برنامه های دیگر این سازمان در جهت حمایت از کشاورزان است.

مازندران در فراوری سبزی های برگی رتبه دوم کشور را دارد که علاوه بر تازه خوری این سبزیجات می توان با حمایت بیشتر جهاد از کشاورزان کارگاه های فراوری و بسته بندی سبزی های خشک و همچنین زمینه سازی برای صادرات آن ها نیز فراهم گردد.

سارا فرهمندراد

س

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 387

به "کشت سبزینه های تازه در دامان البرز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشت سبزینه های تازه در دامان البرز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید