کشف سیاره ای نو برای سکونت بشر

به گزارش مجله فضای وب، تسنیم نوشت: تلسکوپ فضایی جیمز وب با آنالیز سیاره های خارج از منظومه شمسی، پیروز به یافتن مکانی نو برای سکونت بشر شده و فرضیه امکان حیات در خارج از این منظومه را بیشتر از قبل قوت بخشید.

کشف سیاره ای نو برای سکونت بشر

وقتی صحبت از تشخیص وجود آب یا حیات در سیارات خارج از منظومه شمسی و در نتیجه شرایط مورد احتیاج برای حیات می گردد، تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) پا به عرصه می گذارد. یک تیم مجرب از محققان، از جمله دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) و دانشگاه بیرمنگام با مطالعه سیاره های خارج از منظومه شمسی که نسبت به سایر سیارات همان منظومه دارای مقادیر کمتری از دی اکسید کربن هستند، استدلال امکان وجود آب و شرایط مورد احتیاج برای ایجاد حیات را مطرح کردند.

  • تنها انسانی که در ماه دفن شده

کشف مکانی نو برای سکونت بشر

تحقیقات نو تلسکوپ جیمز وب ناسا در خصوص یک سیاره فراخورشیدی خارج از منظومه شمسی به نام K2-18B که با جرم تقریبی 8.6 برابر کره زمین وجود دارد با کشف مقادیری از مولکول های حامل کربن از جمله متان و دی اکسید کربن، اطلاعات نوی برای دنیایان آشکار نموده است. کشف اخیر نشان می دهد که این سیاره می تواند یک Hycean باشد؛ سیاره ای که پتانسیل داشتن جو غنی از هیدروژن و سطحی پوشیده از آب را دارد.

دانشمندان با بیان این که تمام شواهد موجود و ضبط شده به وسیله تلسکوپ فضایی جیمز وب، مهر تأیید محکمی بر این استدلال است، اعلام کردند که وجود آب مایع در این سیاره و سایر سیارات می تواند به رویای ایجاد یک زیستگاه نو برای انسان ها یاری کند. در حالی که جستجوی اجزای شیمیایی کلیدی که نشان دهنده قابلیت سکونت در سیارات فراخورشیدی یا سیارات دیگر هستند، تنها در دسترس فناوری های کنونی است، دی اکسید کربن تخلیه شده نشانه ای است که جیمز وب اکنون آن را واضح نشان می دهد.

جولین دو ویت، یکی از اعضای ارشد تیم اکتشاف بیان نمود: بالاترین دستاورد در علم سیارات و کیهان، جستجوی دنیا های قابل سکونت و حضور حیات در آن ها است؛ اما این دستاوردها تا به امروز خارج از دسترسی نوترین و پیشرفته ترین رصدخانه ها بوده و اکنون ما یک مدرک محکم در خصوص قطعیت وجود آب به صورت مایع در سیاره دیگری داریم که تا چندین سال دیگر امکان سکونت و حیات در این نوع سیارات، یک امر ممکن خواهد بود.

در حال حاضر دانشمندان با آنالیز و استفاده از ابزارها و داده های تلسکوپ فضایی جیمز وب برای آنالیز و تشخیص فاصله یک سیاره از ستاره میزبان خود، یک چالش مهم پیش روی خود می بینند که آیا صرف امکان حیات در یک سیاره باعث مهاجرت انسان و نیز سکونت در آن سیاره می گردد یا خیر؛ در این مورد علاوه بر آنالیز وجود آب باید سایر پارامترهایی همانند گرمی و سردی متعادل دمای سطح آن سیاره نیز مورد آنالیز و تحقیق قرار بگیرد. با این حال در منظومه شمسی و با تحقیقات اجرا شده، سیارات زهره و مریخ به واسطه وجود سطح معینی از دی اکسید کربن و منابع آب با اشکال مختلف امکان حیات دارند؛ اما کاهش یا افزایش نامعقول دما در سطح این سیارات، خود یک چالش بزرگ محسوب می گردد.

چرخه آب و نابودی کربن

با آنالیز سطح سه سیاره زمین، زهره و مریخ در منظومه شمسی و سنجش تفاوت های بین این سیارات به وسیله دانشمندان ناسا، آن ها به این نتیجه رسیدند که برگ برنده سیارات قابل سکونت، عاری بودن جو آن سیاره از دی اکسید کربن است. در واقع از دید محققان، سیارات به نحوی یکسان و مشابه ایجاد شده اند و عدم وجود ماده کربن که یکی از عوامل انتشار و فراوری دی اکسید کربن است در یک سیاره نشان دهنده این است که آن سیاره به علت وجود اتمسفر قوی و چرخه آب توانسته این ماده را ضعیف یا حذف کند.

در طول میلیاردها سال از حیات زمین، دریاها و اقیانوس ها عامل و مسئول تخلیه مقادیر زیادی دی اکسید کربن از جو زمین بوده اند و به همین علت است که حیات در زیستگاه ما جریان دارد. بیشتر دی اکسید کربن موجود در سطح زمین در طول این سال ها درون آب دریاها و سنگ های جامد و در دوران مختلفی از زمین شناسی ذخیره شده است که برای تنظیم شرایط آب و هوا و ایجاد سکونت برای همه انسان ها امری حیاتی بوده است.

پس از تشخیص و قطعیت وجود آب و با پیشنهاد شکار دی اکسید کربن در سطح سیارات و آنالیز پایین ترین سطح از این ماده، حال دانشمندان راه چاره قطعی تشخیص سیارات قابل سکونت را محدودیت یا نابودی کربن در سطح آن سیاره بیان می نمایند. اما این محدودیت منوط به وجود یک لایه محافظی همانند لایه ازن است؛ یک لایه مولکولی ساخته شده از اکسیژن فراوان. این لایه زمانی که اشکال حیات مانند گیاهان و میکروارگانیسم ها دی اکسید کربن را از سطح و جو زمین جدا می نمایند، مولکول های اکسیژن را ساطع نموده تا با نور خورشید برخورد نمایند و یک چرخه زیست بوم را رقم زند.

یکی از دانشمندان ناسا با اشاره به زنجیره زیست بوم در سایر سیارات و امکان سکونت در آنها بیان نمود: اگر ما یک لایه شبیه به ازن را در جایی مشاهده کنیم، امکان وجود دی اکسید کربن متناسب برای سکونت نیز بسیار محتمل خواهد بود و اگر این سرآغاز یک عصر نو برای بشر باشد، زندگی بسیار باشکوه تر از آن چیزی خواهد بود که تا به حال دیده ایم.

این مثال فقط برای چرخه زندگی و سکونت انسان ها صدق می نماید و در صورت وجود موجودات فضایی که به تازگی بسیار مورد بحث و آنالیز قرار گرفته، باید گفت که این موجودات ممکن است با انواع شرایط جوی مختلف سازگاری محیطی داشته باشند و بتوانند شرایط زندگی خود را با هر محیطی که در آن زندگی می نمایند وفق بدهند.

همان طور که اشاره کردیم اطلاعات به دست آمده از اولین نوع این سیارات با قابلیت سکونت که به وسیله تلسکوپ جیمز وب کشف شده است مربوط به سیاره K2-18B است. این سیاره در فاصله 120 سال نوری از زمین قرار گرفته است. مطالعات نشان می دهند مقدار فراوانی از متان و دی اکسید و بعلاوه کمبود آمونیاک این فرضیه را تایید می نمایند که یک اقیانوس آب زیر جوی غنی از هیدروژن در این سیاره قرار گرفته است.

در مجموع باید گفت سفر به دوردست ها و کهکشان ها از دیرباز همیشه آرزوی بزرگی برای بشر بوده است. در این مطلب سعی کردیم تا عوامل مختلف وجود حیات و امکان سکونت در سایر سیارات که در تحقیقات نو ناسا به دست آمده بود را آنالیز کنیم. اما نکته ای که وجود دارد صرف امکان سکونت و وجود راه های مهاجرت و سفر از کره زمین به یک سیاره خارج از منظومه شمسی نمی تواند تمام رویای بشر را به واقعیت تبدیل کند. چالش بزرگی که پیش روی بشر است مدت زمان رسیدن از نقطه مبدأ به مقصد است. وجود سیاه چاله ها و فرضیه تله پورت نیز نمی تواند این چالش را حل نماید و باید توجه داشت با توجه به فواصل زیاد میان سیارات و کهکشان ها، از الان به بعد بزرگ ترین چالش بشر سفر به این سیارات خواهد بود و نه کشف آنها.

  • کشف راز یک و نیم میلیارد ساله/ پایه و اساس بقای تمام موجودات

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 دی 1402 بروزرسانی: 19 دی 1402 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 2290

به "کشف سیاره ای نو برای سکونت بشر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سیاره ای نو برای سکونت بشر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید