10 مرحله کاربردی برای برطرف چروک ناشی از جمع شدن کفش چرم

به گزارش مجله فضای وب، کفش چرم یک اکسسوری ضروری برای هر کمد لباسی است. کفش چرم، استایلی ظریف و شکیل را برای هر موقعیت رسمی و حتی غیررسمی فراهم می نماید. هر چیز خوبی احتیاج به مراقبت دارد. کفش چرم نیز از این قاعده مستثنی نیست. متاسفانه کفش چرم در اثر پوشیدن مکرر یا نگهداری نامناسب به مرور دچار چین وچروک خواهد شد. اگر می خواهید کفش چرمی شما همواره نو به نظر برسد، باید نحوه ی نگهداری از آن برای جلوگیری از جمع شدن کفش چرم و روش های ازبین بردن چین وچروک های احتمالی اش را بدانید. در این مطلب از خبرنگاران به شما 10 نکته کاربردی و در عین حال ساده را برای برگرداندن کفش چرم دوست داشتنی تان به حالت اولیه آموزش خواهیم داد.

10 مرحله کاربردی برای برطرف چروک ناشی از جمع شدن کفش چرم

10 گام مهم برای از بین بردن چروک کفش چرم

اولین قدم برای مراقبت از کفش چرم و یادگیری نحوه ازبین بردن چروک کفش چرم این است که علت به وجود آمدن آن را بدانید. به طور کلی می توان گفت که چین وچروک کفش چرم اغلب در اثر عدم استفاده منظم یا نگهداری نادرست آن به وجود می آید البته جای نگرانی چندانی وجود ندارد زیرا خلاص شدن از شر این چین وچروک ها آنقدرها هم که فکر می کنید سخت نیست. تنها چیزی که به آن احتیاج دارید، کمی صبر و تکنیک صحیح است.

بعد از برطرف مشکل جمع شدن کفش چرم باید مراحل مراقبت و نگهداری از آن را با دقت انجام دهید. این مراقبت ها به شما یاری می نمایند، کفش چرم تان همواره نو و تازه به نظر برسند به همین علت در ادامه 10 مرحله راحت و سریع برای برطرف چروک کفش چرم را با هم آنالیز خواهیم کرد.

1. شناخت نوع چرم به کار رفته در کفش

ارزش صنعت کفش چرم در جهان بیش از 90 میلیارد دلار تخمین زده شده است. با وجود طیف گسترده کفش های چرم همچنان مهم است که بدانید چگونه از آن ها به درستی مراقبت کنید. اولین و مهم ترین گام در خصوص از بین بردن چروک کفش چرم، شناخت و مشخص نوع چرم به کار رفته در آن است.

همان طور که گفتیم مدل های مختلفی از کفش های چرمی در جهانی مد وجود دارد. بعضی از آن ها ظریف تر از مدل های دیگر هستند به عنوان مثال چرم وینیل که یک چرم مصنوعی است را می توان با یک پارچه مرطوب و محلول صابون ملایم به خوبی تمیز کرد. چرم لاکی یا چرم ورنی که نوعی چرم طبیعی است را باید با یک پارچه نرم و یک پاک نماینده مخصوص برای چرم لاکی تمیز کرد. برای چرم نبوک یا چرم جیر باید از یک برس تمیزنماینده استفاده کرد. در واقع شناخت جنس کفش تان به شما یاری می نماید تا بتوانید آن ها را بهتر و بدون آسیب اضافی، تمیز کنید در هنگام خرید کفش رسمی مردانه باید به نوع چرم به کار رفته در فراوری آن دقت کنید.

صرف نظر از نوع جنس، تمام کفش های چرمی باید برای تمیزکردن و برطرف چین وچروک ها آماده شوند. این آماده سازی شامل حذف کثیفی و گردوغبار از سطح کفش با یک پارچه میکروفیبر خشک است. قبل از هر اقدامی، کفش چرم را باید از جهت وجود خراش یا لکه کاملاً آنالیز کنید.

2. آماده کردن کفش چرم برای تمیزکردن

بعد از مشخص نوع چرم کفش، وقت آماده سازی برای تمیزکردن آن ها است. در این مرحله باید هرگونه آلودگی، کثیفی و گردوغبار را از روی سطح کفش های خود به خوبی پاک کنید. این کار را با یک پارچه نرم و اندازهی صابون یا مواد شوینده ملایم انجام دهید. مراقب باشید از مواد شوینده قوی استفاده نکنید زیرا ممکن است به کفش آسیب بزنید. نباید فراموش کنید هر گونه کثیفی یا زباله ای که ممکن است در رویه یا زیره کفش انباشته شده باشند را با دقت پاک سازی کنید.

هنگام آماده سازی کفش ها، باید به قسمت هایی که در آن چروک وجود دارد، توجه ویژه ای داشته باشید. جمع شدن کفش چرم به مرور باعث شل شدن چرم آن می گردد بنابراین مراقب باشید که پارچه را خیلی محکم بر روی سطح چرم مالش ندهید. فشار زیاد ممکن است باعث آسیب بیشتر یا حتی تغییر رنگ چرم گردد. حتماً زمانی را برای خشک شدن کفش خود در نظر بگیرید. اکنون که کفش های شما مرحله آماده سازی برای تمیزکردن را پشت سر گذاشته اند، وقت آن است که به مرحله بعدی یعنی تمیزکردن کفش چرم برویم.

3. تمیزکردن کفش چرم

بعد از آماده سازی کفش ها، نوبت به سومین مرحله یعنی تمیزکردن کامل کفش چرم می رسد. این کار ممکن است کمی سخت و دلهره آور به نظر برسد اما نگران نباشید زیرا با دانش و درک درست، می توانید به سادگی آن را انجام دهید.

ابتدا تعدادی ظرف که به آن ها احتیاجی ندارید، چند تکه پارچه نرم، ماده تمیزنماینده چرم و یک برس نرم را آماده کنید. بعد از فراهم کردن تمام وسایل مورداحتیاج، می توانید آغاز به تمیزکردن کفش های خود کنید.

پارچه را با آب گرم، مرطوب کنید و روی تمام سطوح کفش بکشید. مراقب باشید از اندازه زیاد آب استفاده نکنید زیرا ممکن است به چرم کفش آسیب بزنید. سطح کفش را با حرکات دایره ای پاک کنید.

هنگامی که کفش ها عاری از هرگونه کثیفی و گردوغبار شد، وقت آن است از ماده تمیزنماینده کفش چرم بهره ببرید. اندازهی از آن را روی پارچه خشک دیگری قرار دهید سپس به صورت دایره های کوچک بر روی تمام سطوح کفش بمالید تا اندکی کف تشکیل گردد. در نهایت، یک برس نرم بردارید و به آرامی هرگونه کثیفی به جای مانده را پاک کنید. سعی کنید بر روی قسمت های چروک کفش تمرکز کنید، جایی که ممکن است آلودگی بیشتری نسبت به سایر قسمت های آن جمع شده باشد.

وقتی همه این کارها را با صبر و دقت انجام دادید، کفش شما برای مرحله بعدی آماده شده است.

4. استفاده از نرم نماینده کفش چرم

کفش چرم برای اینکه سال ها دوام بیاورد، احتیاج به مراقبت های دوره ای دارد. همان طور که در مراحل قبل گفتیم، بعد از اینکه گردوخاک کفش ها را تمیز کردید، نوبت به استفاده از نرم نماینده می رسد. به عبارت دیگر مرحله چهارم برای ازبین بردن چروک کفش چرم استفاده از نرم نماینده کفش چرم است.

نرم نماینده های چرم در فرم های مختلف لوسیون، کرم و حتی اسپری در بازار وجود دارد. قبل از انتخاب برترین نرم نماینده چرم به نوع و جنس کفش خود دقت کنید. برای استفاده از نرم نماینده کافی است آن را با یک پارچه تمیز روی سطح کفش بمالید. این کار باعث می گردد کفش های شما نرم و لطیف بماند و درعین حال در برابر ساییدگی و پارگی مقاوم شوند.

به خاطر داشته باشید که نرم نماینده را برای مدت طولانی روی کفش نگذارید زیرا باعث لک یا تغییر رنگ کفش خواهد شد. برای پاک کردن نرم نماینده، پارچه دیگری را بردارید و به آرامی نرم نماینده اضافی را از روی کفش پاک کنید. این کار باعث می گردد که نرم نماینده به جامانده به طور کامل جذب چرم گردد بدون اینکه اثری از آن باقی بماند.

5. ازبین بردن رطوبت اضافی کفش

نکته مهم پس از استفاده از نرم نماینده چرم آن است که رطوبت اضافی کفش ها را از بین ببرید زیرا رطوبت می تواند باعث ترک خوردن و خشک شدن چرم گردد. یک حوله یا پارچه نرم رطوبت اضافی را بدون آنکه به چرم آسیب برساند، جذب می نماید. حتماً رطوبت را با حرکات دایره ای و ملایم از بین ببرید تا چروک های تازه روی کفش ایجاد نگردد.

پس از این مرحله وقت آن است که به مرحله بعدی یعنی ازبین بردن چین وچروک کفش چرمی خود بروید. گرما می تواند به نرم شدن و برطرف چین و چروک های کفش های چرمی یاری کند تا دوباره شبیه کفش چرم نو شوند.

6. استفاده از سشوار برای ازبین بردن چین وچروک کفش چرم

یکی از تکنیک های پرکاربرد و مؤثر برای ازبین بردن چروک کفش چرم استفاده از سشوار است. این روش ساده و سریع، شما را به نتیجه می رساند.

اگر می خواهید از سشوار برای برطرف چروک کفش چرم خود بهره ببرید، ابتدا آن را بر روی حرارت کم تنظیم کنید. سپس نازل سشوار را با حرکات دایره ای کوچک روی ناحیه آسیب دیده حرکت دهید. مراقب باشید که نازل را برای مدت طولانی در یک نقطه نگه ندارید زیرا ممکن است گرمای متمرکز و طولانی مدت به کفش چرمی شما آسیب برساند. دقت کنید که سشوار را خیلی نزدیک سطح کفش نگیرید زیرا ممکن است باعث جمع شدن یا ترک خوردن بیشتر چرم گردد. این کار را تا زمانی که تمام چروک ها از بین بروند، ادامه دهید و سپس کفش ها را کنار بگذارید تا کاملاً خنک شوند.

مرحله بعدی این است که کفش های چرمی را با کاغذ پر کنید تا در حین خشک شدن حالت خود را حفظ نمایند.

7. پر کردن کفش با کاغذ

قدم هفتم برای برطرف مشکل جمع شدن کفش چرم، پر کردن آن با کاغذ است. این مرحله مهم است زیرا به حفظ شکل کفش یاری می نماید و مانع باز شدن بیش از حد چرم می گردد.

برای پر کردن کفش های خود با کاغذ، ابتدا روزنامه یا دستمال کاغذی را به شکل نوارهای کوچک پاره کنید. هر نوار را داخل پنجه کفش خود قرار دهید، سپس با استفاده از دستان خود، کاغذها را فشرده کنید. این کار را تازمانی انجام دهید که کفش چرم سفت به نظر برسند و فرم مناسب به خود گیرند.

پس از اینکه کفش خود را با کاغذ پر کردید، می توانید از گرما و فشار در کنار هم برای برطرف چروک آن بهره ببرید. اتو یا سشوار خود را در حالت کم تنظیم کنید. اگر از اتو استفاده می کنید حتماً یک پارچه مرطوب بین اتو و کفش قرار دهید. مطمئن شوید که به آرامی حرکت کنید تا چرم بیش از حد گرم نگردد یا نسوزد.

اگر با دقت و حوصله این کار را انجام دهید، قطعاً می توانید چروک های ریز و مزاحم را از بین ببرید و کفش های چرمی خود را به شکوه سابق خود بازگردانید!

8. اعمال گرما و فشار

همان طور که گفتیم اعمال گرما و فشار روشی محبوب برای ازبین بردن چروک و سایر خطوط روی کفش های چرمی است. در این روش مراحل زیر به شما یاری خواهد نمود: ابتدا از اتو روی حرارت کم استفاده کرد. پارچه مرطوب را روی سطح کفش چرم بگذارید. سپس اتو را چند ثانیه روی چرم فشار دهید تا سطح دوباره صاف گردد.

در نهایت، یک قالب کفش یا روزنامه و کاغذ خورد شده را به مدت یک شب یا بیشتر داخل کفش برای حفظ شکل آن قرار دهید.

بعد از اعمال گرما و فشار به کفش هایتان، ظاهری نو خواهند داشت. بعد از برطرف چین وچروک ها، قدم بعدی برای حفظ کفش های چرمی، استفاده از یک ماده محافظ است.

9. استفاده از محافظت نماینده چرم

آخرین مرحله برای برطرف مشکل جمع شدن کفش چرم، استفاده از یک محصول محافظ است. محافظ چرم محصولی است که از ایجاد چین وچروک های تازه جلوگیری می نماید و از چرم در برابر آلودگی، آب و سایر عناصر محافظت می نماید.

اگر از اسپری محافظ چرم استفاده می کنید کافی است اندازهی از آن را بر روی سطح کفش با فاصله مناسب اسپری کنید اما اگر از نوع ژل محافظت نماینده چرم استفاده می کنید، اندازهی از آن را با یک پارچه یا برس نرم به طور یکنواخت بر روی سطح کفش بمالید.

نکته مهم آن است که از اندازه زیاد محصول استفاده نکنید زیرا ممکن است به چرم کفش آسیب برساند.

پس از استفاده از محافظ و قبل از پوشیدن مجدد کفش، اجازه دهید که سطح کفش کاملاً خشک گردد.

پس از استفاده از محافظ چرم، نگهداری صحیح کفش برای جلوگیری از آسیب هایی مانند خراش یا چروک سطح آن، مهم است.

10. نگهداری درست کفش چرم

آخرین گام برای حفظ ظاهر عالی کفش چرم، نگهداری صحیح آن ها است. نگهداری مناسب مانع ایجاد خراش و چروک در کفش چرم می گردد بعلاوه می تواند از بدتر شدن چروک های موجود نیز جلوگیری کند.

کفش های خود را در مکانی خشک و خنک و دور از نور مستقیم خورشید یا منابع گرما نگهداری کنید زیرا این عوامل می توانند باعث آسیب یا تغییر رنگ کفش چرم شوند.

کفش چرم خود را با کاغذ یا مواد دیگر پر کنید تا شکل خود را حفظ نموده و کمتر چروک شوند.

اگر چند جفت کفش چرم را در کنار هم نگهداری می کنید برای جلوگیری از ساییدگی آن ها به یکدیگر سعی کنید آن ها را با فاصله از هم قرار دهید.

مراقبت درست و مناسب از کفش های چرم به حفظ ظاهر عالی شان تا سال ها یاری می نماید. با تمیزکردن و مراقبت روتین مناسب، می توانید کیفیت کفش های خود را بدون توجه به اینکه هر چند وقت یکبار آن را می پوشید، حفظ کنید.

در نهایت، باید هر چند ماه یکبار کفش چرم خود را چک کنید تا مطمئن شوید که هنوز در شرایط خوبی هستند و هیچ نشانه تازهی از ساییدگی نشان نمی دهند. این اقدامات به طولانی شدن عمر و ظاهر کفش چرمی شما و حفظ زیبایی اصلی آنها یاری می نماید.

سخن پایانی

کفش های چرمی یک اکسسوری عالی برای هر کمد لباسی هستند اما باید بدانید نحوه مراقبت صحیح برای حفظ ظاهر آن ها بسیار مهم است. با صرف کمی زمان و کوشش و استفاده از ابزار و مواد و روش های مناسب می توانید مشکل جمع شدن کفش چرم خود را برطرف کنید. تمیزکردن و حالت دادن منظم به حفظ لطافت چرم یاری می نماید و حتی استفاده درست از سشوار می تواند به کاهش چروک های کفش یاری کند. کفش های چرمی را در جای خشک و خنک نگهداری کنید. آنها را با کاغذ یا قالب کفش پر کنید تا شکل خود را حفظ نمایند.

منبع: gentlemanrules

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 خرداد 1403 بروزرسانی: 20 خرداد 1403 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 2296

به "10 مرحله کاربردی برای برطرف چروک ناشی از جمع شدن کفش چرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 مرحله کاربردی برای برطرف چروک ناشی از جمع شدن کفش چرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید