آیا کرونا، خطری جدی برای بارداران است؟

به گزارش مجله فضای وب، این روزها همه از ابتلا به کرونا وحشت نموده اند. با این که همین یکی دو ماه گذشته دوره شیوع آنفلوآنزا را پشت سر گذاشته ایم و بارها گفته شده که کرونا در بیشتر موارد درمان می گردد و به خصوص با رعایت نکات بهداشت و ایمنی قابل پیشگیری است، ترس از ابتلای افرادی که مسن هستند یا دچار ضعف سیستم ایمنی اند، دست از سرمان بر نمی دارد.

آیا کرونا، خطری جدی برای بارداران است؟

این افراد فقط مبتلایان به بیماری های قلبی، ریوی یا دیابت نیستند، بلکه نگرانی از عوارض سنگین ابتلا برای بارداران هم مطرح است که ذهن بسیاری را آشفته نموده است. از این رو پای صحبت های دکتر آمنه لاهوتی، متخصص زنان و نازایی نشسته ایم.

آنفلوآنزا از دیرباز در بانوان باردار مشکل ساز بوده و به خصوص در سال های اخیر سال های اخیر با شیوع انواع پرخطر ویروس های ایجادنماینده آنفلوآنزا، انجام واکسیناسیون آن برای خانم هایی که در فصل آنفلوآنزا در هر سنی از بارداری هستند اجباری شده است.

اما در خصوص ویروس جدید عامل ایجاد نماینده بیماری کووید-19 موضوع کمی متفاوت است. زیرا از سویی هنوز واکسنی برای آن وجود ندارد و از سوی دیگر نحوه انتقال، دوره فرهنگی و ماندگاری این ویروس متفاوت از سایر ویروس های هم خانواده بوده و باید به نحو درستی از ابتلای به آن پیشگیری کرد.

بارداران از کرونا بیشتر بترسند؟

این که آیا زنان باردار نسبت به سایر افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این ویروس یا ابتلا به انواع شدیدتر بیماری هستند هنوز کاملا معین نیست.به گفته دکتر لاهوتی، در خصوص این که آیا زنان باردار مبتلا به کرونا ویروس در معرض خطر عوارض بد بارداری هستند یا خیر، هنوز مطالعات کافی در دسترس نیست. اما به علت تغییر شرایط جسمی و سیستم ایمنی خانم باردار همان طور که در خصوص سایر ویروس های خطرناک آنفلوآنزا مثل سارس و مرس دیده شده ممکن است بیماری شدیدتر در خانم های باردار بیشتر از جمعیت عمومی دیده گردد. کمااین که تب بالا در سه ماهه اول بارداری ممکن است خطرساز باشد و در خصوص سایر آنفلوآنزا ها مرده زایی و سقط و زایمان زودرس دیده شده است.

جنین هم کرونا می گیرد؟

این متخصص زنان و نازایی در پاسخ به این سؤال که آیا زنان باردار می توانند ویروس را به جنین داخل رحم یا به نوزاد در حال تولد منتقل نمایند، می گوید: در مطالعات محدودی که در دسترس است تا به امروز موردی از ابتلای جنین، مایع آمنیوتیک درون رحم یا نوزاد در مادران باردار مبتلا به ویروس کرونای جدید دیده نشده است.

وی می افزاید: نکته دلگرم نماینده این است که میزان کشندگی این ویروس نسبت به سایر ویروس هایی که به طور مشابه انتشار جهانی پیداکردند بسیار کم و در حد 2 درصد (نسبت به 30 تا 50 درصد در برخی انواع بیماری های شایع ویروسی ) بوده و پیشگیری از ابتلا به این ویروس بسیار ساده است.

تردد در مکان های شلوغ ممنوع!

به خانم های باردار مثل بقیه افراد توصیه می گردد که تا حد امکان در مکان های شلوغ و در بسته (سینما، رستوران و مترو) حضور نیابند و در صورت اجبار برای حضور، استفاده از ماسک لازم است.دکتر لاهوتی با بیان مطالب فوق شرح می دهد: حتما توجه گردد که این ماسک فقط برای یک بار و تا زمانی که مرطوب نشده قابل استفاده است و بعد باید دور انداخته گردد. غیر از این مورد استثنایی در سایر موارد، استفاده از ماسک، فایده ای در پیشگیری ندارد و اصولا انتقال این ویروس به وسیله قطرات تنفسی، راه شایعی برای انتشار آن نیست.

انتقال کرونا به وسیله دست آلوده

در انواع بیماری های تنفسی ویروسی به خصوص انواع آنفلوآنزا زمانی که فرد مبتلا عطسه یا سرفه می نماید قطرات تنفسی حاوی ویروس از دهان و بینی وی در هوا پخش می گردد و اگر فرد دیگری در همان زمان در فاصله حدود یک متری وی باشد احتمال آلوده شدن مستقیم وی با قطرات تنفسی پخش شده در هوا وجود دارد، اما از آنجایی که عموما این اتفاق نمی افتد، انتقال به وسیله قطرات تنفسی بیشتر در مکان های شلوغ و بسته که تهویه هوای خوبی ندارند، رخ می دهد.

مهم ترین راه انتقال ویروس کرونا تماس مستقیم با فرد آلوده (بوسیدن، دست دادن و در آغوش کشیدن) و تماس با اشیایی است که وی قبلا آنها را لمس نموده است. از آنجا که ماندگاری این ویروس حتی به چند روز می رسد، بنابراین هر دری که با دستگیره باز می کنید، هر زنگی که می فشارید، هر اسکناسی که به دست می گیرید، هر وسیله ای که دست می زنید ممکن است آلوده به ویروس هایی باشد که طی ساعت ها یا روزهای قبل، از تماس فرد آلوده به آنجا منتقل شده است. به همین دلیل شست وشوی مکرر دست ها با آب و صابون توصیه می گردد تا از تمیز شدن دست ها اطمینان حاصل گردد.

به صورت و چشم تان دست نزنید

عادت کنیم به صورت و چشم و بینی خود دست نزنیم. چون گاهی افراد بدون آن که توجه نمایند حتی در صورت شست وشوی مکرر دست ها این کار را انجام می دهند و در صورت ناقل بودن باعث آلودگی سطوح دیگر می شوند و در صورتی که خودشان آلوده نباشند و به سطح آلوده دست بزنند باعث انتقال آن به صورت و چشم خود و ورود ویروس به بدن خود می شوند.هیچ کدام از ما تا زمانی که علائم بیماری را بروز ندهیم نمی توانیم از سلامت خود مطمئن باشیم به همین دلیل حتما باید در زمان عطسه و سرفه از دستمال استفاده کنیم و حتما دستمال کثیف را در یک کیسه نایلون گذاشته و در سطل زباله بیندازیم. در صورتی هم که دستمال دم دست نداریم حتما بینی خود را به قسمت بالایی آستین نزدیک کنیم تا قطرات حاوی ویروس در هوا پخش نشوند.

پونه شیرازی - سلامت / روزنامه جام جم

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 800

به "آیا کرونا، خطری جدی برای بارداران است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا کرونا، خطری جدی برای بارداران است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید