اتاق های ایران و قرقیزستان، تفاهم نامه تشکیل کمیته مشترک بازرگانی امضا کردند

به گزارش مجله فضای وب، وبینار روز اقتصاد قرقیزستان با حضور رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، نایب رئیس اتاق بازرگانی قرقیزستان، سفرا و فعالان مالی دو کشور برگزار گردید. در حاشیه این وبینار تفاهم نامه تشکیل کمیته مشترک بازرگانی اتاق های ایران و قرقیزستان به امضای روسای دو اتاق رسید.

اتاق های ایران و قرقیزستان، تفاهم نامه تشکیل کمیته مشترک بازرگانی امضا کردند

محمدرضا کرباسی معاون بین الملل اتاق ایران در این وبینار با اشاره به اهمیت امضای این تفاهم نامه گفت: گذشته از عضویت در سازمان اکو، اوراسیا و شانگهای که می تواند مزیتی برای توسعه همکاری های مالی زیادی بین دو کشور در عرصه های مختلف باشد اما ظرفیت های دوجانبه گسترده ای در بخش های مختلف تجاری، خدماتی، خدمات فنی و مهندسی وجود دارد و علاقه مندی فعالان مالی ایران برای همکاری با قرقیزستان روزافزون است.

غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران در این نشست با اظهار خوشحالی از اینکه پس از سال ها فرصت امضای تفاهم نامه تشکیل کمیته مشترک بازرگانی بین اتاق های بازرگانی ایران و قرقیزستان در قالب همایش روز اقتصاد قرقیزستان فراهم شده است گفت: حضور سفرای دو کشور در این نشست نشان از حمایت دولتمردان از بخش خصوصی و کوشش مسئولین بلندپایه دو کشور در جهت برطرف موانع موجود و ترسیم پایه های مناسبات بر اساس اصول محکم و قابل اعتماد دارد.

او با بیان اینکه وجود زمینه های بالقوه و بالفعل تجاری، صنعتی و سرمایه گذاری میان ایران و قرقیزستان موجبات نزدیکی و همکاری بیش از پیش دو کشور را فراهم نموده است ادامه داد: تشکیل کمیته مشترک و بعلاوه برگزاری این قبیل همایش ها می تواند آثاری سازنده و مثبت همانند شناساندن فرصت های تجاری و ارتقا سطح روابط تجاری و مالی دو کشور را در پی داشته باشد.

شافعی با اظهار تأسف از بالفعل نشدن بخش اعظمی از ظرفیت های همکاری دوجانبه میان ایران و قرقیزستان بیان نمود: در سال 2020 مجموع کل مراودات تجاری دو کشور فقط 18 میلیون دلار بوده است. این اندازه تنها 0.03 درصد از کل حجم 5.5 میلیارد دلاری تجارت قرقیزستان با جهان در این سال بوده است که مؤید عدم استفاده از پتانسیل های موجود است.

او تأکید کرد: اتاق بازرگانی ایران آمادگی دارد در جهت افزایش تعاملات با کشور قرقیزستان در زمینه های مختلف به ویژه حمل ونقل، گردشگری، توریسم سلامت، صنایع غذایی، کشاورزی، پتروشیمی، معدن، خودروسازی، زیست محیطی، فناوری های نوین و خدمات فنی و مهندسی و ساختمانی حمایت ها و اقدامات عملی لازم را انجام دهد.

برخورداری ایران از زیرساخت های مناسب شامل 10 بندر بین المللی، 96 فرودگاه فعال مسافربری، بیش از 13 هزار کیلومتر خط آهن و 190 هزار کیلومتر جاده بین شهری، 12 هزار کیلومتر خط لوله نفت و گاز و قرار گرفتن آن در ردیف پانزدهمین کشور جهان از نظر منابع غنی فلزی و غیرفلزی از جمله مزیت های مالی کشور بود که شافعی به آن ها اشاره نمود.

شافعی با بیان اینکه ایران به عنوان پل ارتباطی شرق و غرب و شمال و جنوب با دو گذرگاه آبی به وسیله خلیج فارس درجنوب و دریای خزر در شمال از جایگاه منحصربه فردی در جهان برخوردار است ادامه داد: با بهره گیری از توان متخصصان بومی آمادگی خود را برای حضور گسترده در پروژه های اجرایی قرقیزستان در زمینه های ایجاد زیرساخت های صنعتی، ارائه خدمات فنی و مهندسی، توسعه همکاری های کشاورزی، احداث نیروگاه، جاده و مسکن، فناوری اطلاعات، تجهیزات پزشکی و دارو، سیمان و صادرات هر نوع کالای مجاز اعلام می کنیم.

رئیس اتاق ایران برقراری روابط بانکی بین دوکشور، افزایش تعداد پروازهای مستقیم و مذاکره فعال جهت برطرف موانع حمل ونقل را از جمله موارد تسهیل نماینده روابط تجاری دو کشور نام برد.

شافعی عضویت ایران و قرقیزستان در سازمان های منطقه ای از جمله سازمان همکاری های اسلامی (OIC)، سازمان همکاری های مالی (ECO)، اتحادیه مالی اوراسیا و بعلاوه پیمان شانگهای را زمینه توسعه مناسبات مالی و سیاسی دو کشور برشمرد و گفت: عضویت قرقیزستان در سازمان تجارت جهانی نیز می تواند به عنوان پشتوانه ایران برای عضویت در این سازمان قرار بگیرد.

او با اشاره به اینکه امضای این تفاهم نامه نقطه عطفی در روابط تجاری دو کشور خواهد بود بیان نمود: در این راستا پیشنهاد می کنم طرفین ظرف مدت یک ماه پس از امضای این تفاهم نامه نمایندگان خود را برای حضور در جلسات کمیته معرفی نمایند و به این ترتیب به منظور توسعه همکاری های مالی دو شکور اقدامات و برنامه ریزی های لازم را ارائه نمایند.

اجرای پروژه های خدمات فنی و مهندسی شرکت های ایرانی در قرقیزستان ظرف دو سال

کرباسی در ادامه جلسه با تأکید بر اینکه باید پروازهای بین ایران و قرقیزستان به وسیله مقامات دولتی دو کشور افزایش یابد گفت: ایران ظرفیت خوبی در اجرای پروژه های فنی و مهندسی در قرقیزستان دارد. ما می توانیم در یک فرایند زمانی دوساله بیش از یک میلیارد پروژه خدمات فنی و مهندسی در قرقیزستان و زیرساخت های مورد نظر آن کشور اجرا کنیم. اما این نیازمند حمایت مقامات دولتی قرقیزستان از فعالان مالی ایران و شرکت های مهندسی آن است. با تأسیس این کمیته و معرفی نمایندگان منتخب اتاق های یا دو کشور و حمایت های همه جانبه سفرای دو کشور می توان به این هدف دست یافت.

نمایشگاه کالاهای ایرانی در بیشکک برگزار خواهد شد

رومان قاسم اف نایب رئیس اتاق قرقیزستان هم در این نشست با بیان اینکه قرقیزستان عضو سازمان تجارت جهانی است گفت: این فرصت امکانات تازهی در اختیار تجار قراریم دهد تا بیش از 6 هزار قلم کالا به قرقیزستان صادر نمایند. بعلاوه با توجه به عضویت قرقیزستان در اوراسیا این کشور پتانسیل ترانزیتی خوبی بین شمال و جنوب آسیا دارد.

قاسم اف با استقبال از امضای تفاهم نامه میان اتاق های ایران و قرقیزستان گفت: این تفاهم نامه فرصت های تازهی برای تجار دو کشور فراهم خواهد نمود و سطح همکاری ها را افزایش خواهد داد.

او با بیان اینکه قرقیزستان شرایط برگزاری نمایشگاه کالاهای ایرانی در بیشکک را فراهم نموده است گفت: امیدوارم این امکان در ایران هم برای تجار قرقیزی فراهم گردد.

در کوتاه مدت می توان حجم مبادلات دو کشور را به 150 میلیون دلار رساند

سعید خرازی سفیر ایران در قرقیزستان در این وبینار با تأکید بر نقش بخش های خصوصی دو کشور برای توسعه روابط ایران و قرقیزستان گفت: معتقدم امروز در شرایطی قرار داریم که می توانیم روابط دو کشور را وارد مرحله تازهی کنیم. روی کار آمدن دولت تازه در ایران و تأکید آن بر توسعه روابط با کشورهای همسایه به ویژه کشورهای آسیای مرکزی و از سوی دیگر دیدگاه مثبت دولت قرقیزستان برای توسعه روابط مالی با ایران زمینه را برای ورود دو کشور به مرحله تازهی از روابط فراهم نموده است.

او با بیان اینکه یکی از مسائل و موانع توسعه روابط دو کشور عدم وجود پروازهای مستقیم به تعداد زیاد میان ایران و قرقیزستان است تأکید کرد: باید کوشش کنیم تا تعداد پروازهای مستقیم دو کشور افزایش یابد. در این صورت رفت وآمد تجار و شهروندان دو کشور افزایش خواهد یافت.

خرازی با اشاره به اینکه یکی از فرصت های همکاری میان دو کشور همکاری های بین استانی است بیان نمود: در سفر خود به مشهد با مقامات خراسان رضوی ملاقات کردم و آن ها نیز از توسعه روابط مالی با قرقیزستان استقبال کردند. اما باید زمینه این همکاری ها به وسیله افرایش پروازها میان دو کشور فراهم گردد.

بر اساس آخرین آمار اعلامی گمرک جمهوری اسلامی ایران حجم تجارت دو کشور در 7 ماهه اول 1400 در حدود 42 میلیون دلار بوده که حجم پایینی است و نشان دهنده ظرفیت همکاری های دو کشور نیست. این در حالی است که می توان حجم مبادلات را در کوتاه مدت به 100 تا 150 میلیون دلار رساند و این ظرفیت در دو کشور وجود دارد.

او با اشاره به اقداماتی برای ایجاد مرکز تجاری ایران در بیشکک و برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در بیشکک در خرداد سال آینده تأکید کرد: امیدواریم این اقدامات بتواند فرصت های مناسبی در اختیار تجار ایرانی و قرقیزی برای افزایش حجم همکاری ها قرار داد.

بعلاوه تورداکن سی دیکف سفیر جمهوری قرقیزستان در ایران نیز با ابراز امیدواری از اینکه امضای این تفاهم نامه فرصتی تازه برای رشد مالی روابط دو کشور باشد گفت: در سال 2022 سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک دوکشور را جشن خواهیم گرفت و برای این منظور قصد داریم سفرهایی در سطوح بالا برقرار کنیم و زمینه افزایش روابط مالی و سرمایه گذاری دو کشور را فراهم کنیم.

او با اشاره به برگزاری نمایشگاه کالاهای ایرانی در خردادماه در بیشکک گفت: امیدوارم چنین نمایشگاهی از کالاهای قرقیزی نیز در تهران برگزار گردد.

او با تأکید بر اینکه سفارت قرقیزستان برای تقویت تعامل بین اتاق های دو کشور از ارائه هیچ خدماتی دریغ نخواهد نمود ادامه داد: قرار است یک برنامه بیزنس فورم برای مشارکت بیشتر تجار ایرانی و قرقیزی تدوین کنیم و امیدوارم با بهبود شرایط کرونایی بتوانیم این برنامه ها را پیش ببریم.

امضای تفاهم نامه تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و قرقیزستان

در خاتمه تفاهم نامه تشکیل کمیته مشترک بازرگانی میان اتاق های ایران و قرقیزستان امضا شد. قرار است این سند به وسیله سفارتخانه های دو کشور مبادله گردد و پس از امضای رئیس اتاق بازرگانی قرقیزستان ظرف مدت یک ماه نمایندگان کمیته مشترک همکاری های مالی دو کشور معرفی خواهند شد و در عمل فعالیت خود را شروع خواهند کرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 28 دی 1400 بروزرسانی: 28 دی 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1916

به "اتاق های ایران و قرقیزستان، تفاهم نامه تشکیل کمیته مشترک بازرگانی امضا کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتاق های ایران و قرقیزستان، تفاهم نامه تشکیل کمیته مشترک بازرگانی امضا کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید