افراد باهوش دوستان کم تری دارند!

به گزارش مجله فضای وب، نتایج یک تحقیق در دانشگاهی در سنگاپور نشان می دهد که افراد باهوش تر دوستان نزدیک کم تری دارند.

افراد باهوش دوستان کم تری دارند!

به گزارش مجله فضای وب، گروهی از روانشناسان و محققان سنگاپوری در پژوهش جدیدی که ماه پیش در یک نشریه بریتانیایی منتشر نموده اند به دنبال پاسخ به این پرسش بوده اند که چرا بعضی از جوامع و مردم مختلف از دیگران شادتر هستند و لذت بیش تری از زندگی خود می برند.

کانازاوا و لی دو محققی بوده اند که در این پژوهش مجموعه ای رفتارهای پیشینیان را مورد مطالعه قرار داده و نوشته اند: محتمل است موقعیت ها و رفتارهایی که وضعیت پیشینیان ما را بهبود بخشیده باعث افزایش کارآیی و رضایت ما از زندگی گردد. آن ها پس از آنالیز 15 هزار انسان 18 تا 28 ساله دو تئوری برای شادتر شدن زندگی اراده نموده اند.

اولین مشاهده این پژوهش از میان 15 هزار نفر این است که هر چه تراکم جمعیت در منطقه ای افزایش پیدا کند میزان رضایت افراد از زندگی کاهش پیدا می نماید. البته تاثیر این تراکم در افراد با هوش کمتر دو برابر افراد دارای IQ بالاتر است. از طرفی هر چه روابط اجتماعی یک فرد بیش تر می گردد و دوستان نزدیک بیش تری پیدا می نماید رضایتش از زندگی بیش تر می گردد. با این حال در این مورد استثنایی وجود دارد و آن هم افراد باهوش هستند. مطابق این تحقیق این نسبت در خصوص افراد باهوش معکوس می گردد و از همین رو هر چه فرد باهوش تر باشد، افزایش دوستان نزدیک او را ناخشنود تر می نماید.

افراد باهوش اگر دفعات بیش تری دوستان خود را ببینند و وقت بیش تری برای آن ها بگذارند ناخشنودی شان افزایش پیدا می نماید. یکی دیگر از نتایج قابل توجه این تحقیق مقایسه شادی و رضایت از زندگی در شهرها و روستاها است. مطابق با نمودار زیر که از این تحقیق استخراج شده است، ساکنان مناطق روستایی بیش ترین رضایت از زندگی را در مقایسه با افراد دیگر دارند. پس از آن ها افراد حاشیه نشین شهری رضایت بیش تری دارند و پس از این دو گروه نیز، مردم شهرهایی با جمعیت زیر 250 هزار نفر و بالای 250 هزار نفر. مطابق با این نمودار هر چه از مناطق روستایی به سمت شهرهایی با جمعیت بیش تر می رویم میزان شادی مردم نیز کاهش پیدا می نماید.

چرا رضایت در شهرهای پرجمعیت، علی رغم وجود امکانات بیش تر کم است؟

تحقیقات اجتماعی زیادی در این رابطه منتشر شده است با این حال به عنوان دم دستی ترین شرح برای آن می توان پرسید پس از 1 ساعت متروسواری در ساعات پرازدحام تعطیلی ادارات چه حسی دارید؟ این دو محقق در رابطه با مشاهده دوم یعنی افزایش رضایت با افزایش روابط محبت آمیز به نتیجه خارق العاده و شگفت انگیزی دست پیدا ننموده اند چرا که اغلب افراد این نکته را در روابط خانوادگی و محبت آمیز خود حس می نمایند اما دلیل معکوس شدن این رابطه در افراد باهوش چیست؟ گراهام یکی از محققان موسسه بروکینگز که در خصوص اقتصاد شادی تحقیق می نماید در جواب به این سوال می گوید: افراد باهوش وقت خود را به اهداف بلند مدت تری اختصاص می دهند. کارهایی مانند تحقیقات بر روی یک سرطان خاص و یا نوشتن رمانی جذاب. با پیگیری روابط محبت آمیز بیش تر توسط این افراد، اهداف درازمدت شان تحت تاثیر قرار می گیرد و این موضوع برای آنها اصلا راضی نماینده نیست.

با این حال دو محقق این پژوهش مدعی شده اند که رضایت گذشتگان از زندگی در میان دوستان به این دلیل بوده که آن ها برای ادامه زندگی خود و شکار به این وضعیت احتیاج داشته اند. در دوره جدید سبک زندگی به سرعت تغییر نموده است ولی بیولوژی انسان ها نتوانسته است خود را با این تغییرات سریع منطبق کند و عدم هماهنگی کامل میان مغز ما و زندگی جدید باعث آشفتگی افراد دارای IQ کم ترمی گردد. در عین حال افراد باهوش به دلیل IQ بالاتر توانایی بیش تری برای حل مسائل داشته و آشفتگی کم تری نسبت به افراد دیگر دارند. از همین رو ارتباطاتشان نیز کم تر است.

منبع: مهر

منبع: تسنیم
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 429

به "افراد باهوش دوستان کم تری دارند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افراد باهوش دوستان کم تری دارند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید