این افراد در مقابل سویه های کرونا ایمن هستند

به گزارش مجله فضای وب، خبرنگاران/خراسان رضوی بر اساس نتایج مطالعه تازه منتشر شده دانشگاه بهداشت و علوم اورگان ایالات متحده ابتلا به کرونا بعد از واکسیناسیون به مقدار زیادی پاسخ ایمنی به سایر سویه های ویروس کرونا را افزایش می دهد.

این افراد در مقابل سویه های کرونا ایمن هستند

به نقل از نیوز، نتایج آزمایشگاهی که قبل از چاپ به صورت آنلاین در مجله انجمن پزشکی آمریکا JAMA منتشر شده، حاکی از این است که عفونت با ویروس کرونا بعد از دریافت واکسن، پاسخ ایمنی قوی در برابر سویه دلتا ایجاد می نماید.

محققان اظهار کردند: یافته ها نشان می دهد پاسخ ایمنی احتمالا در برابر سویه های دیگر نیز بسیار موثر است زیرا این ویروس همچنان به جهش خود ادامه می دهد.

این مطالعه اولین مطالعه ای است که از سویه های زنده سارس کوو 2 برای مقدار گیری خنثی سازی متقاطع سرم خون در ابتلا به کووید استفاده می نماید.

فیکادو تافس، محقق ارشد این تحقیق و استادیار میکروبیولوژی مولکولی و ایمونولوژی در دانشکده پزشکی اورگان، گفت: شما نمی توانید پاسخ ایمنی بهتر از این دریافت کنید. واکسن ها در برابر بیماری های شدید بسیار موثر هستند و نتایج تحقیق ما نشان می دهد افرادی که واکسینه می شوند و سپس در معرض عفونت نو قرار می گیرند، ایمنی فوق العاده ای دارند.

نتایج نشان داد آنتی بادی های مقدار گیری شده در نمونه های خون این افراد هم فراوان تر و هم بسیار موثرتر(به مقدار 1000 درصد موثرتر) از آنتی بادی های فراوری شده 2 هفته پس از دریافت دوز دوم واکسن فایزر بود..

این مطالعه نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض ویروس پس از واکسیناسیون در واقع برای تقویت پاسخ ایمنی در مواجهه های بعدی حتی با سویه های نو ویروس مفید است.

محقق دیگر تحقیق، مارسل کرلین، استادیار پزشکی بیماری های عفونی در دانشکده پزشکی اورگان نیز اظهار کرد: به نظر من این مورد به یک بازی نهایی اشاره می نماید. البته به این معنا نیست که ما در انتها همه گیری هستیم اما به جایی اشاره می نماید که احتمالا در آن قرار خواهیم گرفت. هنگامی که واکسینه می شوید و سپس در معرض ویروس قرار می گیرید، احتمالا در بدن شما محافظت در برابر سویه های آینده هم ایجاد خواهد شد.

وی اضافه کرد: نتایج این تحقیق نشان می دهد نتیجه بلندمدت این شرایط کاهش شدت اپیدمی جهانی خواهد بود.

ایمنی واکسن در حال حاضر تحت یک آزمایش واقعی علیه سویه نو اُمیکرون است.

تافس اعلام کرد: ما سویه اُمیکرون را به طور خاص مورد آنالیز قرار نداده ایم اما بر اساس نتایج این مطالعه پیش بینی می کنیم عفونت های نو از سویه اُمیکرون نیز یک پاسخ ایمنی قوی مشابه در بین افراد واکسینه شده ایجاد کند.

این مطالعه نمونه های خون جمع آوری شده 52 نفر را مقایسه کرد که همه کارکنان اورگان بودند و با واکسن فایزر واکسینه شده بودند. در مجموع 26 نفر که در پی واکسیناسیون دچار عفونت های خفیف بودند، به وسیله آزمایش شناسایی شدند. در این میان 10 مورد عفونت شامل سویه دلتا، 9 مورد غیردلتا و هفت سویه ناشناخته بود.

محققان با کار در آزمایشگاه سطح سه ایمنی زیستی پاسخ ایمنی به ویروس زنده در معرض نمونه خون افراد مبتلا را مقدار گیری کردند و آن را با پاسخ ایمنی با گروه کنترل مقایسه کردند. آنان دریافتند که افراد مبتلا به کووید بعد از واکسینه شدن ابتدا آنتی بادی های بیشتری فراوری می نمایند و این آنتی بادی ها در خنثی کردن ویروس زنده به طور قابل ملاحظه ای بهتر هستند.

نتایج تحقیق نو بر این واقعیت تاکید می نماید که واکسیناسیون کلید انتها دادن به همه گیری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 بهمن 1400 بروزرسانی: 5 بهمن 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1923

به "این افراد در مقابل سویه های کرونا ایمن هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این افراد در مقابل سویه های کرونا ایمن هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید