برنج ایرانی به چه قیمتی از کشاورز خریداری می شود؟

به گزارش مجله فضای وب، یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم می گوید که برنج پرطرفدار ایرانی حداکثر 40 هزار تومان و حتی پایین تر از این رقم از کشاورز خریداری می شود. واسطه ها و دلالان که سود خود را در واردات برنج می بینند، دست به خرید و احتکار برنج می زنند تا برنج وارداتی را به قیمت بالاتری بفروشند.

برنج ایرانی به چه قیمتی از کشاورز خریداری می شود؟

ذبیح الله اعظمی در گفت وگو با خبرنگاران در مورد افزایش قیمت برنج ایرانی با استناد به جلسات کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: هفته گذشته نشستی با حضور وزیر اقتصاد و جهاد کشاورزی، معاونت زارعت جهاد کشاورزی و گروهی از محققان داشتیم. یکی از علل افزایش قیمت برنج در کشور خشکسالی سال گذشته است. در سال 1400 شدیدترین خشکسالی را داشتیم.

در خوزستانِ بی آب حدود 67 هکتار برنج کاری داریم

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیستی مجلس یازدهم گفت: برنج در کشور ما در 19 استان کشت می شود. سالانه 600 تا 800 هزار هکتار کشت برنج داریم که حدود 400 تا 600 هزار هکتار آن در استان های شمالی است. حدود 67 هزار هکتار برنج کاری دقیقا در استان خوزستان است که امسال با بحران آب روبرو شد. بنابراین، سطح زیر کشت برنج در کشور ما در یک سال گذشته کاهش پیدا کرده است.

نماینده مردم جیرفت در مجلس یازدهم با بیان اینکه در بعضی استان ها کشت برنج نزدیک به صفر بوده است، گفت: علی رغم مصوبه مجلس مبنی بر امکان کاشت برنج برای شالی کاران اصفهانی، خود شالی کاران به علت کم آبی برنج نکاشتند.

مصرف سرانه برنج هر ایرانی؛ 35 تا 85 کیلوگرم

اعظمی با اشاره به اینکه سالانه حدود 3 میلیون و 200 هزار تن برنج نیاز داریم، گفت: از این میزان، حدود 2.2 میلیون تن آن را خودمان تولید می کنیم. مصرف سرانه برنج هر ایرانی حدود 35 تا 85 کلیوگرم است. با توجه به سلیقه ایرانیان، مردم برنج ایرانی را ترجیح می دهند. میزان تولید برنج های خوش پخت و پرطرفدار در ایران چیزی معادل 1.8 تا 2.5 تن در هر هکتار است این در حالی است که مثلا برنج بناماتی تا 12 تن در هر هکتار هم تولید می شود اما طرفداری ندارد. از یک طرف عملکرد برنج پرطرفدار در ایران خوب نیست و تقاضای آن هم بالاست.

کشاورز برنج ایرانی حداکثر برنج را 40 هزار تومان می فروشد

وی با بیان اینکه بازار برنج پرطرفدار ایرانی به دست دلالان است، گفت: با همه این اوصاف افزایش قیمت فعلی غیرمنطقی است. چندی پیش با جمعی از متخصصان به آستارا رفتیم و جلساتی داشتیم. در آن جلسه مشخص شد که برنج پرطرفدار ایرانی حداکثر 40 هزار تومان و حتی پایین تر از این رقم خریداری می شود. این اطلاعات نشان می دهد که واسطه ها و دلالان نقش اصلی را در افزایش قیمت برنج ایفا کردند.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در استان گیلان چیزی حدود 1450 شالی کوبی (فرایندی است که طی آن شلتوک به برنج سفید تبدیل می شود. از محصولات جانبی مهم کارخانجات شالیکوبی، سبوس است که به نام غذای دام و طیور مصرف می شود.) وجود دارد و در کاهش پِرت برنج بسیار مهم است. ای سازوکار چیزی حدود 4 میلیارد تومان هزینه دارد بنابراین وزارت جهاد کشاورزی باید کمک کند یا فکری به حال این ردیف برای بودجه سال 1401 کند.

وی در سرانجام اظهار کرد: در همه کالاها در کشور ما، ردپای رانت خواران و دلالان وجود دارد. از طرف دیگر عده ای محدودی در کشور وجود دارند که سود خود را در واردات برنج می بینند. همین افراد معمولا دست به خرید و احتکار برنج می زنند تا برنج وارداتی را به قیمت بالاتری بفروشند. درست مثل ماجرای نهاده های دامی که 80 درصد آن دست تعداد معدودی از شرکت هاست. مشکل ما نبود نظارت است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1827

به "برنج ایرانی به چه قیمتی از کشاورز خریداری می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنج ایرانی به چه قیمتی از کشاورز خریداری می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید