(تصاویر) زندگی به سبک کپرنشینی

به گزارش مجله فضای وب، کپرنشینی، ناشی از شرایط خاص اقلیمی و آب وهوایی مناطقی از جنوب و جنوب شرق کشور است. کپر ها خنک تر از ساختمان ها و چادر ها هستند و خانه های کپری تحمل گرمای شدید این مناطق را آسان تر می نمایند. در بعضی مناطق کشور که مردم زیر سقف کپر زندگی می نمایند، مدرسه هم درون کپر ها تشکیل می گردد.

(تصاویر) زندگی به سبک کپرنشینی

کپر نماد سنتی منطقه است نه سمبل محرومیت کپر نماد سنت و تاریخ آنهاست و با فرهنگ مردم بعضی مناطق ایران عجین شده و امکان حذف آن از چرخه زندگی شاید ممکن نباشد.

کپر به آلونک ها و سایبان هایی گفته می گردد که در مناطق گرمسیری جنوب با شاخه و برگ درخت نخل ساخته می گردد و روی آن را با حصیر می پوشانند. کپرنشینی یک سبک زندگی است که ریشه در فرهنگ مردم بعضی از مناطق کشورمان دارد. شرایط آب و هوایی نیز تأثیر بسزایی در شکل گیری این فرهنگ دارد.

کپر بخشی از میراث معنوی جنوب کرمان و به نوعی جزئی از سنت، فرهنگ و روش زندگی مردم است، به گونه ای که بسیاری از مردم محروم یا متمکن جنوب استان کرمان همچنان علاقه مند به زندگی در کپر های قدیمی خود هستند و در کنار خانه های نوساز خود اقدام به احداث چندین کپر برای گذران فصل گرما نموده اند.

عکاس: حسین معمری/ نورفتو

منبع: فرارو
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1635

به "(تصاویر) زندگی به سبک کپرنشینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(تصاویر) زندگی به سبک کپرنشینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید