جام ارجان؛ عنوان نماد ورزش ایران در المپیک 2020، از هویت بصری کاروان رونمایی شد

به گزارش مجله فضای وب، نشان کاروان ورزشی ایران در المپیک 2020 توکیو با الهام از موتیف مشعل که از نقش های جام ارجان استخراج و با رنگ های پرچم تلفیق شده، طراحی شده است.

جام ارجان؛ عنوان نماد ورزش ایران در المپیک 2020، از هویت بصری کاروان رونمایی شد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی کمیته ملی المپیک، فعالیت فرهنگی و اجتماعی در عرصه المپیک امروز یکی از اولویت های مهم کشورهای عضو عظیمترین خانواده اجتماعی دنیاست. ریاست کمیته بین المللی المپیک در افتتاحیه المپیک 2016 ریودوژانیرو کسب مقام و عنوان در رویداد ورزشی المپیک را فرصتی خوب برای اتفاقی به مراتب مهمتر یعنی رخ نمایی در فستیوال عظیم فرهنگی و اجتماعی المپیک خطاب کرد و شاید به همین دلیل است که بیش از 30 کشور دنیا در فاصله یک سال تا شروع بازی های المپیک برای فعالیت های فرهنگی خود برنامه ریزی می نمایند و مدیران و متولیان ورزش و کمیته ملی المپیک کشورمان نیز با آگاهی از همین حساسیت، فعالیت فرهنگی در این رخداد عظیم را از مدتی قبل شروع کردند.

بر این اساس کمیته فرهنگی ستاد بازی های المپیک 2020 از ابتدای خرداد 1398 تشکیل و در قالب کارگروه های تحلیل محتوا، جامعه شناسی، تاریخ فرهنگ و هنر و همچنین رساله جلسات تخصصی به منظور عنوان گذاری مشخص مصادیق و نمادسازی کاروان اعزامی کشورمان به المپیک 2020 توکیو را شروع کرد.

به پیشنهاد دکتر اردشیر صالح پور جام تاریخی ارجان یا جام زندگی به عنوان یکی از موضوعات اصلی و محوری کارگروه هویت بصری در دستور کار نهاده شد جامی که قدمت آن بیش از 3000 سال است و به روشنی برگزاری یک رویداد گروهی آیینی (چیزی شبیه به المپیک امروزی) را در 1235 سال پیش از میلاد مسیح نشان می دهد به گفته باستان شناسان بیش از سه هزار سال پیش مراسمی عظیم در ایران برگزار می شده که تلفیقی از مراسم آیینی رزمی و ورزشی بوده است.

بر این اساس نشان کاروان ورزشی جمهوری اسلامی ایران در المپیک 2020 توکیو با الهام از موتیف مشعل که از نقش های جام ارجان استخراج و با رنگ های پرچم تلفیق شده، طراحی شده است.

به نظر می رسد تصاویر جام ارجان یک مراسم عظیم باستانی را در قالب پنج حلقه متحدالمرکز بازنمایی می نماید، تصویرها و روایت های این جام ارتباط محتوایی و معنایی در هم تنیده ای با یکدیگر دارند به نحوی که وقتی از حلقه های اول به دوم و سوم می رویم گویا در زمان سفر می کنیم، حلقه اول و دوم گویای این است که مردم این کشور از نقاط مختلف اعم از مناطق کوهستانی شمال و شمال شرق یا از نخلستان های جنوب و غیره به محل برگزاری مراسم همراه با هدایا می شتابند.

همچنین این نقوش می توانند گویای این باشند که در آن موقع چه سرزمین هایی زیر سلطه عیلامیان بوده و چند ملت و قوم در عیلام زندگی می نموده است.

اما حلقه بعدی یعنی حلقه چهارم جام نشان دهنده شادی و پایکوبی بعد از اهدای جوایز است به شکرانه جشن و پیروزی ورزشکاران و هنرمندان به میدان آمده و بازی و هنر و مهارت های ورزشی خود را به نمایش می گذارند به عبارتی این جام ورزش های رایج و مرسوم 3000 ساله را به نمایش گذاشته و آنها را به ما یادآور می گردد.

در حلقه آخر جام چند جاندار دیده می گردد که گمان می رود این جانوران سمبل ماه برگزاری مراسم و جشن هستند و یا شاید در زمره حیوانات مقدس عیلامیان بوده اند و برای برکت جام ارجان در آن، این تصویر هک شده است؛ در مرکز جام نقش یک گل لوتوس دیده می گردد که محتمل است نماد سرسبزی و جشن باشد و برای برکت جام روی آن ثبت گشته است.

در سال 1361 به طور اتفاقی آرامگاهی متعلق به دوره عیلام نو در شهرستان بهبهان واقع در استان خوزستان شناسایی شد جام باستانی ارجان یکی از چند اثر به دست آمده از این آرامگاه است که شهرت دنیای پیدا نموده است؛ جام ارجان از نظر تاریخی، باستان شناسی، اسطوره شناسی، نمادشناسی و رمزپردازی، مطالعات اجتماعی و مردم شناسی اهمیت منحصربه فردی دارد.

سطح بیرونی جام ساده و فقط دارای کتیبه کوتاهی با متن کیدین هوتران پسر کورلوش در نزدیکی لبه است، اما نقوش کنده کاری ظریفی تمامی سطح داخلی جام را پوشانده است.

یکی از نکات بسیار مهم درباره پیدایش این جام و لزوم استفاده از این نماد برای کاروان المپیک 2020، وجود یکی از بازی های رایج و زنده کشورمان در میان نقوش این جام باستانی است؛ بازی یا ورزشی به نام الختورن هم اکنون به عنوان یک ورزش تفریحی در بعضی نقاط ایران از جمله خوزستان رایج است. در این ورزش، ورزشکار با دست راست خود پای راست را گرفته و با استفاده از دست و پای چپ با رقیب خود مبارزه می نماید.

ایده اصلی و بن مایه فیگورها و شکل های به کار رفته در طراحی هویت بصری با تجزیه تحلیل عناصر بصری درون جام ارجان به دست آمده و کوشش شده در بستری مفهومی با شعار کاروان نام کاروان رنگ ها و سایر ملزومات هویتی ترکیب گردد. ایده استفاده از نقوش جام ارجان توسط دکتر اردشیر صالح پور پیشنهاد شد و طرح های پیش رو حاصل مشورت های علمی دکتر اردشیر صالح پور، ابتکار هنری حمیدرضا بیدقی و هم اندیشی جمعی از صاحب نظران حوزه فرهنگ و هنر بوده است.

لازم به ذکر است؛ در حاشیه آخرین جلسه مشترک رؤسای فدراسیون های ورزشی، مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک، محمود خسروی وفا رئیس کمیته ملی پارالمپیک، کیکاوس سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک، معاونان و مدیران وزارت ورزش و کمیته از نمایشگاه رونمایی هویت بصری کاروان اعزامی المپیک توکیو 2020 بازدید کردند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 9 فروردین 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1513

به "جام ارجان؛ عنوان نماد ورزش ایران در المپیک 2020، از هویت بصری کاروان رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جام ارجان؛ عنوان نماد ورزش ایران در المپیک 2020، از هویت بصری کاروان رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید