علت مرگ در اثر ابتلا به کرونا کشف شد

به گزارش مجله فضای وب، به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایونینگ استاندارد، این ژن LZTFL1 نام دارد و اجازه نمی دهد سلول های ریه با ویروس کرونا مقابله نمایند. علاوه بر آن ژن مذکور ممکن است به نارسایی تنفسی منجر گردد. طی این فرایند اکسیژن به اعضای اصلی بدن انسان نمی رسد.

علت مرگ در اثر ابتلا به کرونا کشف شد

به عبارت دیگر تحقیق نو علت مرگ بعضی از افراد در اثر ابتلاء به کووید 19 و زنده ماندن عده ای دیگر را فاش نموده است.

به نوشته خبرنامه دانشگاه آکسفورد، در تحقیقات پیشین یک دی ان ای روی کروموزوم3 شناسایی شده بود که ریسک مرگ افراد بالای 65 سال در نتیجه ابتلاء به کووید 19 را 2 برابر می کرد. اما محققان شیوه عملکرد این نشانگر ژنتیک و ارتباط آن با افزایش ریسک را نمی دانستند.

در تحقیق نو که در نشریه نیچر ژنتیکس منتشر شده، جیمز دیویس و جیم هیوز از دانشگاه آکسفورد با استفاده از فناوری های نوین روی ژنی تحقیق کردند که ریسک بالای مرگ و میر در نتیجه ابتلاء به کووید 19 را در بر دارد.

محققان یک الگوریتم هوش مصنوعی را آموزش دادند تا انبوهی از داده های ژنتیک مربوط به صدها نوع سلول از بخش های مختلف بدن را آنالیز کند. این فرایند نشان داد سیگنال ژنتیکی مذکور به احتمال زیاد روی سلول های ریه تأثیر می گذارد.

در مرحله بعد محققان با استفاده از یک تکنیک با دقت بالا روی دی ان ای در سیگنال ژنتیک زوم کردند.

دامیان داونز (مدیر آزمایشگاه محل انجام تحقیق) در این باره می گوید: داده ها نشان داد یک ژن آنالیز نشده به نام LZTFL1 روی سلول های ریه تأثیرگذار است.

محققان متوجه شدند ژن با ریسک بالاتر مرگ و میر اجازه نمی دهد سلول های دستگاه تنفسی و ریه ها نسبت به ویروس واکنش مناسب نشان دهند. اما نکته مهم تر آنکه ژن مذکور روی سیستم ایمنی تأثیر نمی گذارد. بنابراین محققان معتقدند بدن افراد دارای این ژن نسبت به واکسن های کووید 19 به طور نرمال واکنش نشان می دهد.

جیمز دیویس در این باره می گوید: عامل ژنتیکی که ما رصد کردیم، نشان می دهد چرا بعضی از افراد پس از ابتلاء به کووید 19 به شدت بیمار می شوند. بعلاوه این یافته نشان می دهد در این بیماری شیوه واکنش ریه نسبت به ویروس بسیار حیاتی است. اهمیت این بخش از آنجا است که بیشتر درمان ها روی تغییر واکنش سیستم ایمنی به ویروس تمرکز نموده اند و توجه کمتری به واکنش ریه شده است.

طبق این پژوهش 60 درصد افرادی از تبار جنوب شرقی آسیا ژن با ریسک بالا را دارند. این در حالی است که ژن مذکور در 15 درصد از افراد از تبار اروپایی وجود دارد. بعلاوه این تحقیق نشان داد 2 درصد از افراد با تبار آفریقایی- کارائیب این ژن را دارند.

دیویس در این باره می گوید: عوامل اجتماعی مالی نیز نقش مهمی در جوامعی دارند که به شدت تحت تأثیر پاندمی کووید 19 قرار گرفته اند. هرچند نمی توان ژنتیک بدن انسان ها را تغییر داد، اما نتایج تحقیق ما نشان می دهد افراد با ژن ریسک بالاتر از مزایای واکسن بهره می برند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 آذر 1400 بروزرسانی: 15 آذر 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1871

به "علت مرگ در اثر ابتلا به کرونا کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت مرگ در اثر ابتلا به کرونا کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید