دیدنی های آلانیا، یادگاری های علا الدین کیقباد در ترکیه (قسمت دوم)

به گزارش مجله فضای وب، آلانیا یکی از شهرهای ترکیه با قدمت و تاریخ کهن است. زیبایی بناهای تاریخی شهر در کنار سواحل مدیترانه جلوه ای خاص به آلانیا بخشیده است. برای آشنایی با دیدنی های آلانیا با خبرنگاران همراه باشید.

دیدنی های آلانیا، یادگاری های علا الدین کیقباد در ترکیه (قسمت دوم)

آلانیا از شهرهای تاریخی و مقاصد گردشگری در تور ترکیه است که نسبت به دیگر شهرهای دیگر مثل آنتالیا کمتر مورد توجه قرار گرفته است. این شهر بناهای تاریخی بسیار زیادی دارد که دست کم 3 روز باید وقت صرف کنید تا تمام زیبایی های آن را به نظاره بنشینید. آثار تاریخی بسکمک از دوران سلجوقی و قبل از آن در آلانیا وجود دارد که در قسمت اول به برخی از آن ها اشاره کردیم. اگر در تعطیلات آینده مقصد سفر شما آلانیا است، در ادامه مقاله را دنبال کنید تا دیگر جاذبه های گردشگری این شهر ساحلی را به شما معرفی کنیم:

غار فسفرلو (Fosforlu Cave)

قایق های مسافربری که گردشگران را به این منطقه می آورند، با فاصله از غار نگه می دارند تا گردشگران بتواند شنا کنند. علی رغم نام این غار (فسفرلی در زبان ترکی به معنی تابنده است) تابشی که روی سطح آب داخل غار وجود دارد، در واقع انعکاس مهتاب است.

موزه آلانیا

موزه کوچک آلانیا در سال 2012 بازسازی شد و ارزش بازدید دارد. در این موزه دست سازه ها، ابزاری مثل کوزه، جواهرات، نامه و سکه از توالی فرهنگ هایی که در حوالی این منطقه شکل گرفته بودند، به نمایش گذاشته شده است.

موقعیت موزه آلانیا روی نقشه

پارک آبی آلانیا

اگر فرزندتان از بازدید قلعه و ویرانه های تاریخی خسته شده است، ما پارک آبی آلانیا را به شما پیشنهاد می کنیم. این پارک آبی بزرگ در نزدیکی مرکز آلانیا واقع شده است و دارای چندین استخر سرگرم کننده و هیجان انگیز است. در این پارک 15 سرسره وجود دارد که هم برای بچه ها و هم برای بزرگسالان مناسب است. مکان هایی برای گرفتن حمام آفتاب هم وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید.

موقعیت پارک آبی آلانیا روی نقشه

غار داملاتاش (Damlatash Caves)

غار داملاتاش در سمت غربی شبه جزیره در آلانیا واقع شده است. این غار در سال 19948 به صورت اتفاقی و در اثر انفجار دینامیت کشف شد. پس از انفجار، مردم وارد غار شده و از مشاهده منظره روبه روی شان، شگفت رده شدند. پس از بررسی های زمین شناسان و شیمیدانان، معلوم شد غاری شبیه این غار در آلمان نیز وجود دارد. غاری که در آلمان واقع شده است، باعث بهبودی بیماری آسم یک سرباز شده بود که در جنگ جهانی دوم برای محافظت در برابر بمب ها، همراه همرزمانش در غار پنهان شده بودند.

به همین دلیل مقامات آلانیا با انتشار عکس هایی از این غار اعلام کردند که غار کشف شده، افراد مبتلا به آسم را درمان می کند. بعد از انتشار این خبر، گردشگران زیادی به آلانیا آمدند، به طوری که هتل ها ظرفیت پذیرایی از این تعداد گردشگر را نداشتند. مردم آلانیا آغاز به میزبانی از گردشگران در خانه های خود کردند و طبقه ای از خانه شان را به آن ها اجاره می دادند. این گونه اساس گردشگری در آلانیا پایه گذاری شد.

موقعیت غار داملاتاش روی نقشه

مقدار دی اکسیدکربن و رطوبت در غار داملاتاش بیش از غار مشابه در آلمان است و این مسئله سبب می گردد مردم در غار احساس سرما نکنند. طبق مطالعات کارشناسان، هوای داخل غار %25 دی اکسید کربن، %71 نیتروژن و %20.5 اکسیژن و برخی یون ها و گازهای رادیواکتیو دارد. بیمارانی که بیش از 10 سال است که دچار آسم شده اند، به طور موقت احساس راحتی می کنند اما کسانی که کمتر از 10 سال آسم دارند می توانند کامل درمان شوند.

لایه های غار داملاتاش در ششمین و آخرین بخش اولین دوران زمین شناسی شکل پیدا کرده و تحقیقات نشان می دهد 10 تا 15 هزار سال طول کشیده تا این غار به وجود آید. بارش زیاد باران در آلانیا به شکل گیری این عار کمک بسزایی کرده است. باران حاوی مقداری گاز و اسیدکربنیک است که سنگ آهک و دیگر سنگ های مشابه را در خود حل می کند. این امر سبب شده که در این محل حفره هایی در لایه هایی که سنگ آهک دارد، ایجاد گردد. در ادامه این حفره ها بزرگ تر شده و چنین غار زیبایی ایجاد شده است.

قطره های کوچک باران درون حفره ها رفته و برخی از آن ها یخ می زنند و باعث بوجو آمدن استالاکتیت هاو استالاگمیت ها می شوند. هنگامی که استالاکتیت ها و استالاگمیت ها بلندتر می شوند، به یکدیگر متصل شده و ستون های غار را به وجود می آورند. به دلیل ویژگی افتادن این قطره ها، غار را به نام غار Damlatas می نامند که در زبان ترکی به معنای سنگ افتاده است. غار داملاتاش را می توان یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری آلانیا محسوب کرد.

غار دیم (Dim cave)

غار دیم دومین غار بزرگ ترکیه است و در 12 کیلومتری شرق آلانیا، در 232 متری کوه جبلی رئیس واقع شده است. گفته می گردد قدمت این غار به یک میلیون سال قبل برمی گردد. در داخل غار دیم دو راستا وجود دارد که طول یکی از آن ها 50 منر و طول دیگری 360 متر است. راستا 360 متری چراغانی شده و می توانید با گذر از آن، زیبایی های غار را از نزدیک مشاهده کنید.

موقعیت غار دیم روی نقشه

دریاچه ی کوچکی نیز در داخل غار به وجود آمده که زیبایی آن را دوچندان کرده است. برای رفتن به این جاذبه طبیعی شگفت انگیز، می توانید سووار اتوبوس هایی شوید که به این راستا اختصاص داده شده است. بازدید از غار دیم از سال 1998 برای عموم آزاد شد و امروزه برای بازدید از آن باید بلیط تهیه کنید.

تنگه ساپادره (Sapadere Canyon)

ساپادره روستایی بسیار بکر و زیبا در نزدیکی آلانیا است که سال های درازی، اهالی منطقه آن را همچون گنجی باارزش می دانستند. بعدها شهرداری آلانیا این منطقه را به عنوان منطقه طبیعی گردشگری معرفی و ثبت کرد. اینجا با یک راستا چوبی با صفحه های چوبی و فولادی و پیچ های تودرتویی را روبه رو می شوید. در راستا چوبی قدم بزنید و از دیدن طبیعتی به این زیبایی لذت ببرید.

موقعیت تنگه ساپادره روی نقشه

در تنگه ساپادره آبشار هم وجود دارد و آب را می بینید که از لابه لای سنگ ها فوران می کند. گیاهان کمیاب، گونه های مختلفی از حیوانات و پرندگان، جلوه دیگری از شگفتی و زیبایی منطقه است. راستا چوبی 300 متر طول دارد و در انتهای آن به آبشار می رسید. اگر به این تنگه رفتید، حتما در آب خنک استخرهای طبیعی آبشار شنا کنید.

ساحل کلئوپاترا (Kaleopatra Plaji)

ساحل کلئوپاترا در غرب شبه جزیره و روبه روی غار داملاتاش واقع شده است. این ساحل زیباترین ساحل آلانیا است که به یک استخر کوچک شباهت دارد که دارای دریا و ساحل شنی است. طبق آنچه در اساطیر آمده، کلئوپاترا که پرنسسی مصری بود، زمانی که با کشتی خود در دریا سفر می کرد در آلانیا توقف کرده و در این خلیج شنا کرده است. این ساحل 2 کیلومتر طول دارد و از مهم ترین ویژگی های آن، می توان به داشتن آب بسیار شفاف آن اشاره کرد. ساحل کلئوپاترا از نظر زیست محیطی، کیفیت آب، امنیت و خدمات دارای نشان پرچم آبی (Blue Flag) است.

موقعیت ساحل کلئوپاترا روی نقشه

ساحل کیقباد

ساحل کیقباد نیز یکی از سواحل زیبای آلانیا است که در شرق شبه جزیره واقع شده است. این ساحل از 3 کیلومتری ساختمان شهرداری آغاز شده و دریا و ساحل شنی دارد. در برخی قسمت های این ساحل صخره نیز وجود دارد. اینجا نیز مانند ساحل کلئوپاترا ساحلی عمومی است که دارای نشان پرچم آبی (Blue Flag) نیز است. پارک ها و فضاهای سبز زیادی در طول این ساحل وجود دارد.

از دیگر جاذبه های گردشگری آلانیا می توان به غار عشاق، غار Dripstone، مجسمه آتاتورک، ساختمان شهرداری و ... اشاره کرد. در سفر به آلانیا حتما به تمامی جاذبه های آن سر زده و تجربیات سفر خود را با خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع: کجارو / lonelyplanet / fa.wikipedia.org
انتشار: 5 اسفند 1400 بروزرسانی: 5 اسفند 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1955

به "دیدنی های آلانیا، یادگاری های علا الدین کیقباد در ترکیه (قسمت دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدنی های آلانیا، یادگاری های علا الدین کیقباد در ترکیه (قسمت دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید