راهنمای انتخاب رنگ مناسب اتاق

به گزارش مجله فضای وب، برای این که بدانید چه رنگی مناسب اتاق شماست باید به فاکتورهایی مثل اندازه و نور طبیعی اتاق و همچنین سایر وسایل موجود در اتاق توجه کنید.

راهنمای انتخاب رنگ مناسب اتاق

اتاقم را چه رنگی کنم؟ چه رنگی برای هر اتاق مناسب است؟ همیشهوقتی تصمیم به رنگ کردن جایی می گیریم از خود این سوال را می پرسیم. انتخاب رنگ مناسب کار راحتی نیست وحتی گاهی رنگی که از قفسه هایفروشگاه انتخاب می کنیم با رنگی که بعدا روی دیوارها می نشیند، فرق می نماید! خیلی چیزهااز جمله رنگ مبلمان موجود در اتاق، نور اتاق و... بر روی رنگ نهایی تاثیر می گذارند.

در اینجا شما را در انتخاب رنگ دیوارهای اتاقراهنمایی می کنیم تا هر دفعه وارد اتاق خود می شوید اشک تان در نیایید و از آنجامتنفر نشوید. نباید فراموش کنید این کار به ظاهر ساده ممکن است با یک انتخاب اشتباه،طولانی و خسته نماینده گردد پس بدون نگرانی و ترس، قبل از انتخاب نهایی مقداری از رنگمورد نظر را روی قسمتی از دیوار امتحان کنید.

نکات اساسی در انتخاب رنگ اتاق

1. رنگ اتاق خود را در مرحله آخر انتخاب کنید

تا زمانی که تصمیم نگرفتید از چه وسایلی برایچیدمان اتاق خود بهره ببرید و همین طور تا وقتی جای اسباب و اثاثیه و تابلوها رامشخص ننموده اید در خصوص رنگ دیوارهای اتاق حتی فکر هم نکنید. به علاوه طراحی کهبرای دکور اتاق در نظر دارید هم در انتخاب رنگ دیوارها تاثیر گذار هستند.

2. به رنگ و استایل اجزای دیگر اتاق دقت کنید

رنگ،مدل و طرح پرده ای که می خواهید استفادهکنید، مجسمه ها، قالیچه، بالش ها و... هم در انتخاب رنگ دیوار نقش دارند پس به آنهاهم توجه کنید.

3.رنگی که انتخاب نموده اید را در جایی امتحان کنید

انتخاب رنگ دیوارها انتخابی مهم است. درست است کهمی توانید بعدا آن را عوض کنید اما بهتر است از ابتدا درست انتخاب کنید. یک کاغذبزرگ را به دیوار بیاویزید یا این که روی قسمتی از خود دیوار، مقداری از رنگ مورد نظر را امتحان کنید تا تناژرنگ و تناسب آن با قسمت های دیگر را به خوبی مشاهده کنید. اگر این کار هم شما رامطمئن نکرد، رنگ را در جای دیگری از خانه مثل حمام یا راهرو امتحان کنید.

4.به حال و هوای فضای اتاق خود توجه کنید

آیا می خواهید فضایی آرام و دراماتیک داشتهباشید؟ رنگ های ملایم و سرد مثل آبی روشن،سبز نعنایی و خاکستری کم رنگ این فضا را برای شما ایجاد خواهند کرد. از طرف دیگررنگ های قوی مثل سبز چمنی تیره، انواع طیف های رنگ قرمز و آبی نفتی دقیقا برعکسرنگ های قبلی عمل می نمایند. رنگ های گرم و روشنی مانند نارنجی زنگاری یا نارنجیسوخته نیز فضای اجتماعی مناسبی ایجاد می نمایند در حالیکه رنگ سبز- آبی تیره فضا رابسیار رسمی خواهد نمود.

5. در انتخاب رنگ اتاق به میزان نور اتاق توجه داشته باشید

یکی از نکات مهم در انتخاب رنگ دیوارها، روشناییمحیط است. اگر اتاق شما پنجره بزرگی داشته باشد و نور طبیعی روز به خوبی به داخلآن بتابد،غلظت واقعی و تناژ گرم رنگ ها را به وضوح خواهید دید. در حالی که اگر به دلیل نبود نورطبیعی روز مجبور به استفاده از لامپ های فلورسنت باشید، فضای اتاق شما تن آبی رنگو سردی خواهد داشت.

6.نمونه رنگ را کجا امتحان کنید؟

اگر رنگ نمونه را روی دیواری امتحان کنید که درمقابل آن یک دیوار سفید قرار گرفته است، رنگ تحت تاثیر دیوار سفید روبرویی قرار گرفته وتیره تر به نظر می رسد. بنابراین شما به اشتباه رنگی روشن تر از آنچه در نظر داریدانتخاب خواهید کرد. در عوض اگر رنگ را مقابل مبل یا کف پوش منزل قرار دهید متوجهمی شوید که آیا این همان رنگی است که می خواهید یا نه؟

7.توجه بهاندازه محیط

دیوارها را در کنار یکدیگر درنظر بگیرید وببینید در مجاورت هم به چه شکل در می آیند. مسلما نمی خواهید ظاهر اتاق تان شبیهدانشکده پرستاری به نظر برسد و همینطور قصدندارید فضای اتاق را خیلی تیره ودلگیر کنید پس اگر فضایی بسیار کوچک مثل یک آپارتماندانشجویی در اختیار دارید فقط باید یک دیوار، مثلا دیوار پشت تخت خواب را رنگکنید.

تهیه : مجله خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1312

به "راهنمای انتخاب رنگ مناسب اتاق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای انتخاب رنگ مناسب اتاق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید