برطرف خطر اضطراری و صدور مجوزهای تعمیرات فوریتی در محلات کم&zwnjبرخوردار منطقه 12

به گزارش مجله فضای وب، تهران (پانا) - در جلسه‌ای با حضور رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران و معاون شهرسازی شهرداری در خصوص برطرف خطر اضطراری و صدور مجوزهای تعمیرات فوریتی در محلات کم‌برخوردار منطقه 12 تصمیم‌گیری شد.

برطرف خطر اضطراری و صدور مجوزهای تعمیرات فوریتی در محلات کم&zwnjبرخوردار منطقه 12

جهت دریافت خدمات اجرای تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. تعمیرات جزئی و کلی ساختمان با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 12، این جلسه به دعوت علی‌محمد سعادتی، شهردار منطقه و با حضور محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران، عبدالرضا گلپایگانی، معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران، مهدی کرمی، مدیرکل حراست شهرداری تهران، کاوه حاجی‌علی‌اکبری، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، حامد سلیمی، مدیرکل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران در ساختمان ناحیه 4 شهرداری منطقه 12 برگزار گردید.

در این جلسه نخست سعادتی ضمن قدردانی از تصویب یک‌ فوریت طرح پیشنهادی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در خصوص الزام شهرداری تهران در تهیه طرح تفصیلی ویژه برای منطقه 12 در هفته گذشته گفت: در محله هرندی با بناهای ناایمن کوچک‌اندازه و با بافت قطعات ریزدانه روبه‌رو هستیم که با روش‌های معمول اعطای مجوز نمی‌توان برای آنها گره‌گشایی کرد. این موضوع یکی از مواردی است که ضرورت تهیه طرح تفصیلی ویژه برای منطقه 12 را نشان می‌دهد.

وی اضافه نمود: از آنجا که در فصل بارش، هر لحظه بیم آن می‌رود که سقف این خانه‌ها ریزش کند، به‌طور جدی احتیاجمند تعمیرات و بازسازی هستند. اکنون خواسته ساکنان این ساختمان‌ها این است که خانه‌هایشان را با همان متراژی که دارد، با مصالح جدید و سازه مقاوم بازسازی نمایند؛ چراکه این خانه کوچک، شاید همه دارایی یک خانوار به شمار رود و در حفظ این سرپناه، نه متراژ و نه طبقه مازادی می‌خواهند.

سعادتی با ابراز علاقه‌مندی برای فراهم‌شدن شرایط قانونی برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی در این حوزه بیان نمود: در حال حاضر ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، کمیته امداد، قرارگاه‌های محرومیت‌زدایی و خیرین و مالکین برای حل این مشکل دست‌به‌دست هم داده‌اند و درخواست من این است که مسیری برای صدور پروانه برای تخریب و نوسازی اضطراری با توجه به حساسیت این بناها و میزان آسیبی که به آنها وارد شده، ایجاد گردد تا با سرعت و امکانات قانونی جدید این امر صورت پذیرد.

در ادامه گلپایگانی با تأکید بر اهمیت پرداختن به اسکان کم‌درآمدها در شهر و بیان این نکته که شهر خوب، شهری است که برای همه اقشار جامعه، فضای مناسب زندگی را فراهم سازد، گفت: به‌رسمیت‌شناختن اسکان کم‌درآمدها به همراه حفظ کرامت انسانی آنها، کلیدی‌ترین نکته‌ای است که شاید در دوره‌های قبلی شهرسازی و مدیریت شهری فراموش شده و به همین دلیل تمهیداتی مانند مسکن مهر به دلیل فاصله زیاد تا شهر با استقبال این قشر روبه‌رو نشد.

وی ادامه داد: مطابق قانون اساسی، وظیفه حکومت و شهر است که برای افراد کم‌درآمد، فضای زندگی حداقلی که داشتن یک سرپناه امن است، مهیا سازد و توان آن هم در کشور موجود است.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران در تأیید سخنان شهردار منطقه 12 گفت: باید در چنین محله‌هایی، لااقل همین بنایی را که الان داریم و در شرایط اضطراری است، تعمیر و آماده سکونت کنیم؛ بدون سخت‌گیری‌های رایج در زمینه تأمین پارکینگ و... که شاید احتیاج اساسی این خانه‌ها هم نیست.

سالاری نیز با یادآوری این نکته که در منطقه 12 مشکل ما این است که طرح تفصیلی شهر تهران که به صورت یکپارچه و مبتنی بر یک‌سری مبانی و شاخص برای همه مناطق و محلات تدوین شده، کارایی ندارد، بیان نمود: در واقع اگر بخواهیم تحقق‌پذیری طرح تفصیلی که یکی از مصوبات شورا در ابتدای همین دوره بوده، آنالیز کنیم، متوجه می‌شویم یکی از دلایلی که تکالیف طرح تفصیلی به خاتمه نمی‌رسد، همین مسأله است؛ به‌ویژه بحث پارکینگ که یکی از موانع جدی در حوزه نوسازی بافت فرسوده است.

وی با ابراز رضایت از اینکه اکنون دغدغه این بازنگری در طرح تفصیلی هم در منطقه 12، هم در شهرداری تهران و هم در کمیسیون ماده پنج ایجاد شده، ادامه داد: محله هرندی می‌تواند به عنوان محله پایلوت در این بازنگری قرار گیرد و در این محله با شرایط خاص خود این محله، چندین خانه متعلق به بافت فرسوده نوسازی گردد.

سپس کرمی ضمن تأکید بر پیگیری و برطرف معضل فعلی محله، طرح و برنامه‌ای کلان و بلندمدت برای اصلاح ساختاری مسائل موجود را خواهان شد و گفت: در این حوزه احتیاجمند برنامه‌ای عملیاتی-فوریتی برای برطرف معضل ناایمنی در محلات کم‌برخوردار هستیم.

در انتها حاضران به بازدید میدانی از بعضی خانه‌های بافت فرسوده محله هرندی پرداختند و در خصوص شرایط صدور پروانه اضطراری تعمیرات اساسی برای آنها تصمیم‌گیری کردند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1303

به "برطرف خطر اضطراری و صدور مجوزهای تعمیرات فوریتی در محلات کم&zwnjبرخوردار منطقه 12" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برطرف خطر اضطراری و صدور مجوزهای تعمیرات فوریتی در محلات کم&zwnjبرخوردار منطقه 12"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید