زمانِ بازیابی و بهبودیِ ضربه ی مغزی

به گزارش مجله فضای وب، زمان بهبودی برای ضربه مغزی تا حدّ زیادی با شدّت جراحات و سلامت کلی فردِ مبتلا اداره می شود. اگر چه ضربه مغزی تحتِ آسیب های مغزی خفیف طبقه بندی شده است، اثرات آن (در برخی موارد) ممکن است صدمات بسیار جدّی را به

زمانِ بازیابی و بهبودیِ ضربه ی مغزی

ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری

منبع:راسخون

زمان بهبودی برای ضربه مغزی تا حدّ زیادی با شدّت جراحات و سلامت کلی فردِ مبتلا اداره می شود.

اگر چه ضربه مغزی تحتِ آسیب های مغزی خفیف طبقه بندی شده است، اثرات آن (در برخی موارد) ممکن است صدمات بسیار جدّی را به اثبات برساند. هر ضربه مغزی با حدّ معینی از زخمی شدن مغز به انتها می رسد. این صدمه شکلی از پس ضربه مغزی (TBI) است. این واژه برای ضربه به سر که ممکن است عمل کرد مغز را تغییر دهد و مخصوصاً قسمت حافظه موقت را تغییر می دهد مورد استفاده قرار می گیرد. این حالت معمولاً زمانی رخ می دهد که در بازی های ورزشی سر با چیزی تماس پیدا می کند، و یا وقتی که قسمت بالای بدن به شدت متزلزل شده است، مانند لرزش بدن در یک تصادف رانندگی. مغز ما با مایع مغزی نخاعی احاطه شده است. این مایع، مغز را از تکان شدیدِ خارجی محافظت می کند. با این حال، زمانی که سر از طریق یک جسم با نیروی قابل توجهی صدمه دید، ممکن است مغز را به زور به جلو و عقب به حرکت وادارد، و به دیوار جمجمه ضربه وارد سازد. این ممکن است باعث برخی از علائم مشکل ساز شود، که ممکن است شامل سر درد شدید، گیجی، سر گیجه، ودر برخی موارد، از دست دادن ِهوشیاری شود. کار شناسان، استراحت جسمی و روانی کامل برای باز یابی را توصیه می کنند، تا علائم، فروکش کند. این عمل، نقش بسیار مهمّی را در بهبود ایفا می کند. با این حال، لازم به ذکر است که زمان بهبودی از مورد به مورد فرق دارد. عواملی که به آن بستگی دارد در بخش زیر بحث شده است:

عوامل مؤثر بر زمان بازیابی

بیشترین موارد از ضربه مغزی در طبیعت خفیف است، و در نتیجه، بهبود بیش از چند ساعت، روز، و حتی ماه طول نمی کشد. با این حال، عوامل مختلفی که بهبودی بیمار بستگی به آن ها بستگی دارد وجود دارد. این ها به شرح زیر ذکر شده اند:

شدت ضربه و یا تکان

شدت آسیب

منطقه ای که مجروح شده است

سن فرد، تاثیر دارد

سلامت کلی فرد، تاثیر دارد

با توجه به گزارش مراکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC)، حداکثر تعداد بستری شده ها در بیمارستان و مرگ و میر ناشی از TBI در میان بزرگسالان 75 سال و بالاتر رخ داده است. هم چنین، مردم با مسائلی از قبیل افسردگی و اضطراب، سر و کار پیدا می کنند و به زمان بیشتری برای بهبود وباز یابی نیاز پیدا می کنند، و به دلیل عدم توانایی خود برای مقابله با این علائم به صورت کار آمد نسبت به دیگر افراد به زمان بیشتری نیاز دارند. کسانی که تکان مغزی را در گذشته تجربه کرده اند هم مستعد ابتلا به عوارض خاصی با هر قسمت، پس از آن می باشند. این موارد ممکن است زمان بیشتری برای بهبودی به طور کامل را بطلبد.

شما برای سرعت بخشیدن به باز یابی، چه می توانید انجام دهید؟

مغز اتفاقاً، مهم ترین و حساس ترین عضو بدن است، ضربه های خارجی و یا تروما به هر شکل، ممکن است توانایی عمل کرد آن را تا حدّ زیادی تحت تأثیر قرار دهد. بنا بر این، ضروری است که به محض آن که علائم آزار دهنده بر روی سر را تجربه می کنند در پی توجّه فوری پزشکی باشیم. پس از معاینه فیزیکی و تست های تشخیصی، دکتر به احتمال زیاد به تجویز برخی از داروها، و استراحت کافی می پردازد.

از علائم چشم پوشی نکنید.

علائم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، و بستگی به تأثیر تروما و شدت ضربه دارد. در زیر علائم مشاهده شده که اغلب تجربه شده اند آورده شده است، در حالی که ممکن است برخی از مردم تقریباً بلافاصله پس از حادثه علائم را تجربه کنند و یا چند ساعت یا حتی چند روز ، پس از ضربه، علائم را حس کنند.

احساس فشار در سر

تهوع و استفراغ

خستگی

فراموشی

سر در گمی و سر گیجه

حس زنگ زدن در گوش

مسائل خواب

تحریک پذیری و حساسیت به نور و صدا

مسائل حافظه

بی هوشی

انقطاع کلام

این مهم است که قادر به شناسایی علائم در نوزادان باشیم، به خصوص ضربه جسم سخت به سر حساس آنها در جمجمه مهم تر است. آنها قادر نخواهد بود برای برقراری ارتباط از علائم کلامی بهره ببرند، بنابراین مهم است که شما به شناسایی آنها بپردازید. اینها به صورت زیر ذکر شده اند.

تغییر در الگوی خواب

عدم علاقه به اسباب بازی های مورد علاقه خود

پیاده روی نامتعادل ، که مسائل مربوط به تعادل را نشان می دهد

افزایش پیچیدگی و تحریک پذیری

به راحتی خسته شدن

تغییر در الگوی غذا خوردن

علایم بیماری هم چنین ممکن است با گذشت زمان بدتر شوند، در برخی از موارد، نباید هیچ گونه تأخیر در مداخله پزشک وجود داشته باشد. ممکن است از بینی یا گوش خون بیاید، یا مسائلی از قبیلِ گشاد شدن رگ ها، مسائل تنفسی، وجود دارد. بسیاری از مردم، به خصوص ورزشکاران، تمایل به جلو گیری از این نشانه ها و ادامه فعّالیت های جسمی و روانی معمول خود را دارند. کارشناسان به شدّت، استراحت کامل تا زمان بهبود کامل را توصیه کرده اند. تنها زمانی که دکتر، ضربه را مورد ارزیابی قرار داده است، شخص مجاز به انجامِ فعالیت های طبیعی است.

نگاهی به داروهای درست

اَستامینوفن که از طریق پزشکان تجویز می شود به رهایی از سر دردهای شدید می اَنجامد. با این حال، مسکن های دیگر، مانند ایبوپروفن و آسپرین، موجودند که باید به شدت از مصرف آنها اجتناب کرد. این داروها عبارتند از رقیق کننده های خون و در نتیجه به احتمال زیاد به افزایش خون ریزی داخلی می انجامند. این ممکن است برای مغز خطرناک باشد. اگر برخی از داروها و یا مکمل هایی که شما به طور منظم مصرف می کنید، وجود دارند، به دکتر خود در مورد آنها اطلاع دهید، به طوری که او شما را بر این اساس هدایت کند.

استراحت کامل

استراحت به این معنای دراز کشیدن بر روی تخت و تماشای تلویزیون نیست. استراحت به معنی هر گونه فعالیتی است که بر مغز و بدن شما استرس وارد نمی کند. حتی فعالیت هایی مانند مرور اینترنت، بازی کردن بازی های ویدئویی، خواندن، و یا تماشای تلویزیون ممکن است اجازه ندهد مغز به استراحت به طور کامل بپردازد. بنا بر این، بله، هر شکلی از اعمال باید به شّدت اجتناب شود.

تکان مغزیِ پی در پی ممکن است به عوارض شدید و پیش رونده منجر شود، که ممکن است صرع و اختلال شناختی باشد. بنا بر این، بهتر است که به خودتان به اندازه کافی زمان برای بهبودی کامل بدهید. بهبودی کامل زمان بر خواهد بود، با این حال طولِ مّدت درمان، به مشخصات فردی بستگی دارد. ارائه زمان لازم نیست زیرا به طور جدی مانع فرآیند درمان خواهد شد.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً برای آموزش به خواننده فراهم آمده است. این مقاله، جای گزین برای توصیه های یک متخصص نمی باشد.

منبع: راسخون
انتشار: 27 مهر 1400 بروزرسانی: 27 مهر 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1817

به "زمانِ بازیابی و بهبودیِ ضربه ی مغزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمانِ بازیابی و بهبودیِ ضربه ی مغزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید