سوال خضریان از وزیر نفت تقدیم هیات رئیسه مجلس شد ، خسارت 40 میلیارد دلاری زنگنه به کشور

به گزارش مجله فضای وب، نماینده تهران در مجلس سوال خود از وزیر نفت درباره علت توقف و عدم توسعه میادین مشترک فاز 11 پارس جنوبی و فرزاد B و A و خسارت 40 میلیارد دلاری زنگنه به کشور را تقدیم هیات رئیسه مجلس کرد.

سوال خضریان از وزیر نفت تقدیم هیات رئیسه مجلس شد ، خسارت 40 میلیارد دلاری زنگنه به کشور

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، علی خضریان کننده مردم تهران و سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی سوال خود از بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت درباره علت توقف و عدم توسعه میادین مشترک فاز 11 پارس جنوبی و فرزاد B و A و خسارت 40 میلیارد دلاری زنگنه به کشور را تقدیم هیات رئیسه مجلس کرد.

در شرح سوال آمده است:

علت توقف هفت ساله و عدم توسعه فاز 11 پارس جنوبی مشترک با قطر و میادین فرزاد B و A مشترک با عربستان سعودی با دستور مستقیم جنابعالی و وارد آمدن خسارات چند صد هزار میلیارد تومانی به کشور چیست؟

خضریان در شرح بیشتر طرح سوال خود با بیان اینکه با روی کار آمدن دولت یازدهم و شروع دوباره دوران ریاست بیژن زنگنه بر وزارت نفت، با دستور مستقیم ایشان مبنی بر فسخ قرارداد با شرکت های داخلی، توسعه میدان مشترک فاز 11 پارس جنوبی به امید وارد کردن شرکت های خارجی، از جمله توتال بدقول و بعد عملکرد، به مدت 7 سال متوقف شد. ضمن اینکه اقدامی نیز در مورد توسعه و فراوری از میادین مشترک فرزاد B و A صورت نپذیرفته است و از بابت این عدم النفع، خسارت 40 میلیارد دلاری به کشور وارد شده است.

کننده تهران در مجلس با طرح این سوال از وزیر نفت خواهان شرح زنگنه درباره زیان هزار هزار میلیارد تومانی به کشور شده است.

کننده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در این باره به فارس گفت: با روی کار آمدن دولت یازدهم و شروع دوباره دوران ریاست آقای بیژن زنگنه بر وزارت نفت، با دستور مستقیم ایشان مبنی بر فسخ قرارداد با شرکت داخلی، توسعه میدان مشترک فاز 11 پارس جنوبی به امید وارد کردن شرکت های خارجی، از جمله توتال بد قول و بد عملکرد، بمدت 7 سال متوقف شده و اقدامی نیز درباره توسعه و فراوری از میادین مشترک فرزاد A و B صورت نپذیرفته است و از بابت این عدم النفع، خسارت 40 میلیارد دلاری به کشور وارد شده است.

سخنگوی کمیسیون اصل نود ضمن بیان این مطلب مطرح نمود: بنده با طرح سوالی از وزیر نفت که در مجلس به ثبت رسیده است از جناب زنگنه خواسته ام درباره دستور فسخ قرارداد و توقف توسعه فاز 11 پارس جنوبی (مشترک با قطر) و میادین فرزاد A و B (مشترک با عربستان سعودی) که موجب زیان هزار هزار میلیارد تومانی به کشور شده است شرحات خود را ارائه کنند.

خضریان ضمن تاکید بر این موضوع که توسعه و فراوری از میادین مشترک نفتی و گازی با کشور های همسایه یکی از راهبرد های اساسی جمهوری اسلامی ایران در عرصه انرژی و منابع هیدروکربوری است بیان داشت: متاسفانه کشور های همسایه و رقیب، از فقدان رژیم معین حقوقی فراوری از میادین مشترک سوء استفاده کرده و با شتاب بخشیدن به توسعه و فراوری چندبرابری از میادین مشترک با ایران، منابع نفتی و گازی این ملت را به یغما می برند. در این بین آقای زنگنه علیرغم برنامه های قبلی و مصوب آن وزارتخانه، با بی توجهی کامل، مهاجرت این منابع ارزشمند و خدادادی از بخش های ایرانی، به سوی کشور های همسایه را به نظاره نشسته و هیچ وقعی به نظرات کارشناسان و دلسوزان کشور نمی نهد.

این کننده مجلس اضافه کرد: با گذشت 7 سال از وزارت جناب زنگنه و علیرغم انجام مطالعات جامع و وجود برنامه فراوری و توسعه از میادین مشترک فرزاد A و B و همچنین فاز 11 پارس جنوبی که در دولت های گذشته صورت گرفته بود نه تنها هیچ اقدام مؤثری جهت توسعه و فراوری از این میادین مشترک انجام نشده، بلکه قرارداد ها و تفاهمنامه های منعقد شده با پیمانکار داخلی نیز فسخ شده است.

وی با اشاره به طرح توسعه جامع (MDP) دو میدان فرزاد A و B مطرح نمود: طبق پیش بینی های صورت گرفته، روزانه 56 میلیون مترمکعب فراوری گاز برای این میادین درنظر گرفته شده بود که با احتساب بهای صادراتی حداقل 22 سنت در قبال هر مترمکعب، سالیانه بیش از 4 میلیارد دلار و همین مقدار از درامد سالیانه فاز 11 پارس جنوبی و به صورت جمعی 8 میلیارد دلار به کشور ضرر و خسارت وارد می شود.

کننده مردم تهران در مجلس در انتها با تاکید بر پیگیری حقوق ملت توسط کنندگان مجلس شورای اسلامی بیان داشت: این مبالغ رقم کمی نیست و از سرجمع کل بودجه یکسال کشور در شرایط فعلی بیشتر است و ما از محاکمه متخلفین و اهمال کنندگان در حق بیت المال و انفال کوتاه نخواهیم آمد. در صورت لزوم پیگیری های قضایی را نیز شروع خواهیم کرد و به ملت شریف ایران این قول را می دهیم که تا آخر پیگیر حقوق از دست رفته آنان خواهیم بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1306

به "سوال خضریان از وزیر نفت تقدیم هیات رئیسه مجلس شد ، خسارت 40 میلیارد دلاری زنگنه به کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوال خضریان از وزیر نفت تقدیم هیات رئیسه مجلس شد ، خسارت 40 میلیارد دلاری زنگنه به کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید