ضربه سنگین کرونا به اقتصاد کشورهای اروپایی

به گزارش مجله فضای وب، چندین اندیشکده مالی در آلمان از کاهش شدید رشد مالی این کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا خبر دادند.

ضربه سنگین کرونا به اقتصاد کشورهای اروپایی

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، گروهی از اندیشکده های مالی در گزارشی پیش بینی کردند که اقتصاد آلمان در نتیجه شیوع ویروس کرونا 9.8 درصد کاهش یابد که در صورت تحقق، بدترین عملکرد این کشور اروپایی از دهه 1970 تا به امروز خواهد بود. آخرین بار در زمان رکود عظیم سال 2009، اقتصاد آلمان سال جدید را با رشد منفی شروع نموده بود.

تیمو ولمرزهویزر، کارشناس مسایل مالی در موسسه ایفو گفت: در صورت تداوم بحران کنونی، شاهد عمیق تر شدن رکود و سخت تر شدن بازسازی مالی خواهیم شد. کار برای دولت نیز در جلوگیری از ورشکستگی کسب وکارها دشوارتر خواهد شد.

هم چنین اتاق بازرگانی و صنایع آلمان در گزارشی اظهار داشت از هر پنج شرکت آلمانی، چهار شرکت نگران کاهش شدید درآمدهای خود در سال 2020 هستند.

این موسسات در گزارش مسترک خود نوشتند: همه گیری کرونا ویروس می تواند باعث یک رکود فراگیر در اقتصاد آلمان بگردد. اولاف شولتس، وزیر دارایی آلمان در پاسخ به این نگرانی ها گفته است دولت آماده افزایش مخارج خود برای حمایت از بخش های مختلف اقتصاد است. نرخ بیکاری آلمان نیز احتمالا افزایشی بوده و به 5.9 درصد خواهد رسید.

از سوی دیگر بانک مرکزی بلژیک در گزارشی از احتمال کاهش هشت درصدی رشد مالی این کشور خبر داده است. این بانک هم چنین پیش بینی کرد کسری بودجه دولت این کشور سال جاری به 7.5 درصد و نسبت بدهی به فراوری ناخالص داخلی به 115 درصد افزایش پیدا کند. این نسبت ها اکنون به ترتیب دو درصد و 99 درصد هستند.

به گفته بانک مرکزی بلژیک، رشد مالی سه ماه نخست سال جاری منفی چهار درصد و در سه ماه دوم منفی 15 درصد خواهد بود. بلژیک که ششمین اقتصاد عظیم منطقه یورو محسوب می گردد، با بیش از 23 هزار مبتلا و 2240 کشته، یکی از اصلی ترین کانون های درگیر با کرونا در اروپا محسوب می گردد. تا به امروز 1.2 میلیون شاغل بلژیکی برای درخواست مزایای بیکاری درخواست داده اند.

در سوییس نیز موسسه اقتصاد این کشور از احتمال خسارت 22 میلیارد فرانکی کرونا به اقتصاد این کشور در طول دو ماه اخیر خبر داده است. بین 44 تا 71 درصدی این خسارت ناشی از اختلال در زنجیره تجاری داخلی و خارجی سوییس بوده است. این مرکز هم چنین از دولت سوییس خواسته است تا اقدامات بیشتری برای حمایت از اقتصاد در برابر پیامدهای ویروس کرونا انجام دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 929

به "ضربه سنگین کرونا به اقتصاد کشورهای اروپایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضربه سنگین کرونا به اقتصاد کشورهای اروپایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید