ضعف فیزیولوژیک، آلودگی قارچی و جلوگیری از سرایت بیماری، دلیل قطع یک درخت در باغ جهانی فین

به گزارش مجله فضای وب، مدیر پایگاه باغ جهانی فین گفت: ضعف فیزیولوژیک، آلودگی قارچی منجر به آسیب جدی و زوال تدریجی و جلوگیری از سرایت بیماری به دیگر درختان، دلیل قطع یکی از درختان چنار باغ جهانی فین است.

ضعف فیزیولوژیک، آلودگی قارچی و جلوگیری از سرایت بیماری، دلیل قطع یک درخت در باغ جهانی فین

جهت دریافت خدمات طراحی داخلی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش مجله فضای وب به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سمیه فرهادی امروز چهارشنبه 21 خرداد 99 در واکنش به خبر منتشره در بعضی رسانه های آنلاین و شبکه های اجتماعی در مورد قطع یکی از درختان چنار مجموعه جهانی فین، گفت: دیرزیستی به عنوان پدیده ای خارق العاده برای درختان موضوعی شناخته شده و برای درختان مختلف متفاوت است. گاهی برای سروها به هزار و برای چنارها به صدها سال می رسد. نبود یکی از عوامل مطلوب برای درختان کهنسال (که البته در این سنین به شدت آسیب پذیر می شوند) موجب آسیب جدی و حتی زوال و مرگ آن ها می گردد.

او با اشاره به اینکه درختان دیرزیست موجود در باغ فین اعم از سروها و چنارها تحت نظارت و مراقبت تیم مشاوره قوی از متخصصان برجسته کشور در زمینه آفات و بیماری شناسی گیاهی، خاک شناسی، تغذیه و باغبانی است، گفت: با وجود ضعف فیزیولوژیک برای درختان باغ، بسیاری از درختان کهنسال که دچار آسیبهای جدی بودند، نجات یافته و شرایط زیست آنها بهبود یافته است.

فرهادی در مورد قطع درخت چناری که موضوع خبری بعضی کانال های مجازی در روز گذشته شده است، گفت: سابقه این درخت حاکی از بیماری و فرایند رو به زوال آن بود که با وجود کوشش برای حفظ آن با روش های حفاظتی ویژه و انجام آزمایش های گیاهپزشکی با نظر مشاوران عالی فضای سبز باغ فین این فرایند سرعت یافته بود.

او عنوان نمود: ضعف فیزیولوژیک درخت موجب حساس شدن آن در مقابل بیمارگر گیاهی شده بود. به طوری که به استناد تشخیص استادان بیماری شناسی و همینطور آزمایشگاه گیاهپزشکی، درخت به قارچ بیمارگر گیاهی خطرناک ناتراسیا آلوده شده بود.

مدیر پایگاه باغ جهانی فین در مورد این قارچ گفت: قارچ ناتراسیا در شرایط ضعف فیزیولوژیک درختان، شدت گرما و آفتاب وارد بافت و آوندهای درختان شده و پس از قطع ارتباط تغذیه ای بین شاخه ها و تنه، در نهایت موجب مرگ درخت می گردد.

او با اشاره به اینکه ضعف فیزیولوژیک و آلودگی درختان همانند کهولت سن و مبتلا شدن به بیماری سرطان در انسان هاست که شانس نجات تقریباً صفر و فقط معجزه می تواند نجات بخش آنها باشد، اضافه نمود: با توجه به محدویت های ایام کرونا و از آن جا که اعضای مرتبط شورای راهبردی به وسیله سیستم مجازی در جریان فرایند بیماری، عدم پاسخ دهی درخت به اقدامات حفاظتی و زوال آن قرار داشتند به منظور جلوگیری از سرایت بیماری های معین شده بر روی این درخت به سایردرختان بامشورت های لازم، تصمیم بر قطع کامل آن گرفته شد.

مصطفی خوشنویس عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور و عضو کمیته راهبردی پایگاه باغ های جهانی نیز در مورد بیماری و قطع این درخت گفت: از سال 92 اصلاح و پایش درختان باغ فین به مرکز تحقیقات جنگل ها محول شد و از سال ها پیش برای نخستین بار وجود قارچ و بیماری به اسم ناتراسیا روی درختان چنار مشاهده شد.

به گفته او از سال 1396 به منظور کاهش سرخشگیدگی ها و افزایش رطوبت رسانی به سر شاخه ها هرس درختان آسیب دیده، سمپاشی و استفاده از محلول و داروهایی که می توانست فعالیت های این قارچ را محدود و متوقف کند در دستور کار نهاده شد. اما متاسفانه روش های یاد شده بر روی این درخت مؤثر واقع نشد و درخت به مرحله مرگ رسید.

خوشنویس در ادامه اضافه نمود: دو هفته قبل در پی استعلام مدیر پایگاه و با توجه به پوسیدگی ریشه و انحنای موجود درخت و احتمال سقوط درخت بر روی بازدیدکنندگان و درختان دیگر تصمیم بر قطع و کاشت درختی جوان به جای آن گرفته شد.

حمید رضا جیحانی از دیگر اعضای هیئت راهبردی باغ ایرانی در این خصوص، گفت: باغ فین به عنوان یک محوطهٔ میراث جهانی دارای برنامه های معینی است که از شش سال گذشته با راهنمایی شورای راهبردی و با بهره گیری از توان علمی متخصصان و پس از قرارگیری آن در فهرست میراث جهانی اجرا شده است.

او با اشاره به این که باغ فین همانند هرباغ تاریخی دیگری وابسته به حضور درختان و سایر گیاهان زنده و میرا هستند که گاه به دلایل مختلف به انواع بیماری ها مبتلا می شوند و یا در معرض آسیب های فیزیولوژیک قرار می گیرند، اضافه نمود: درختان چنار این باغ از حدود سال 1391 با بیماری ناشی از قارچ ناتراسیا دست به گریبان بوده اند. پیشرفت این بیماری اگرچه با بهره گیری از مشاوران گیاه پزشکی تحت کنترل بوده، اما در مورد درخت حذف شده درمان جوابگو نبود.

جیحانی با تأکید بر امکان گسترش آلودگی ناشی از قارچ، تأثیر مستقیم بیماری بر خشکیدگی ریشه و بخش تحتانی درخت در کنار ضعف فیزیولوژیک ناشی از پوسیدگی درون چوب، گفت: بعد از مدت ها آنالیز و پایش ازجمله مطالعات مشاوران علمی مجموعه، حذف درخت یادشده به گزینهٔ اصلی تبدیل شد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 24 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 934

به "ضعف فیزیولوژیک، آلودگی قارچی و جلوگیری از سرایت بیماری، دلیل قطع یک درخت در باغ جهانی فین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضعف فیزیولوژیک، آلودگی قارچی و جلوگیری از سرایت بیماری، دلیل قطع یک درخت در باغ جهانی فین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید