قیمت مسکن نزولی شد

به گزارش مجله فضای وب، بازار معاملات مسکن شهر تهران بعد از سقوط تورم ماهانه ملکی در نیمه پاییز، با کاهش قیمت اسمی در آذرماه روبرو شد.

قیمت مسکن نزولی شد

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش دنیای اقتصاد، داده های رسمی بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران طی آذر امسال نشان می دهد میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در پایتخت از 27 میلیون و 200 هزار تومان در آبان به 26 میلیون و 900 هزار تومان در سرانجام فصل پاییز رسیده که نشان دهنده یک درصد تورم ماهانه منفی است. در مقابل حجم معاملات خرید و فروش ثبت شده در بنگاه های املاک مناطق 22گانه نیز به 2 هزار و 555 فقره رسیده که نسبت به آبان معادل 43درصد و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته معادل 70 درصد ریزش پیدا نموده است.

طبق این گزارش رسمی، کاهش قیمت اسمی در آذر پس از ریزش تورم ماهانه در آبان اتفاق افتاده است. به طوری که آنالیز فرایند تورم ماهانه از ابتدای پاییز حاکی از آن است که تورم ماهانه مسکن در مهر معادل 3/ 10 ثبت شده بود، اما در آبان ماه، پس از واکنش بازار های موازی به کاهش ریسک غیراقتصادی و فاصله دریافت جو روانی بازار ها از بدبینی روبه رجحان، تورم ماهانه مسکن نیز به 8/ 1 درصد رسید که بیانگر کاهش شدید رشد قیمت مسکن در شهر تهران بود.

اکنون نیز گزارش رسمی بانک مرکزی نشان می دهد تورم ماهانه مسکن در آذر منفی و میانگین قیمت اسمی آپارتمان های مسکونی نیز کاهش پیدا نموده است. این شرایط اولین نشانه واقعی از ترکیدن حباب مسکن است. چراکه در ماه های گذشته از امسال تورم ماهانه به گونه ای درحال پیشروی بود که حباب قیمت مسکن در حال عظیم تر شدن بود. این فرایند عظیم تر شدن تقریبا در آبان متوقف شد تا اینکه نهایتا در آذر این حباب ترکید.

نسبت قیمت به اجاره به عنوان شاخصی که حباب مسکن از طریق آن سنجش می شود طی ماه های گذشته در شرایطی قرار داشت که میانگین هر مترمربع قیمت مسکن به میانگین اجاره بهای سالانه یک واحد مسکونی در فصل تابستان امسال به 5/ 31 رسیده بود، این در حالی است که در شرایط معمول و متعارف که بازار مسکن نه در حالت رکود شدید و افت قیمت واقع شده است و نه در شرایط جهش قیمتی، نسبت قیمت به اجاره بهای مسکن یا همان نسبت P به R به طور متوسط در بازه 15 تا 25 واقع شده است.

این درحالی است که در شرایط جهش قیمت مسکن این نسبت از عدد 25 فراتر رفته و در شرایطی که بازار مسکن با رکود شدید یا افت قیمت همراه شود، نسبت قیمت به اجاره بهای مسکن عددی کمتر از 15 را نشان می دهد. این نسبت به نوعی نمایانگر میزان بازدهی اجاره داری برای موجران و مالکان مسکن نیز محسوب می شود.

در ماه های اخیر اقتصاددانان با تاکید بر رکود سنگین معاملات مسکن تحت تاثیر خروج تقاضای مصرفی، اعتقاد داشتند فرایند رشد قیمت مسکن به گونه ای است که قیمت از ارزش واقعی ملک مسکونی فراتر رفته است و همین موضوع منجر به ایجاد حباب در بازار مسکن شده است. اما با توجه به سطح قیمت مسکن در آذر که در گزارش رسمی بانک مرکزی به آن اشاره شده و برآوردی که از میانگین نرخ اجاره وجود دارد پیش بینی می شود عدد حاصل از این نسبت از حدود 5/ 31 در تابستان اندکی عقب نشینی نموده و به حدود 30 برسد.

در نتیجه می توان با استناد به اطلاعات این گزارش رسمی، بیان کرد بازار مسکن در فاز پساجهش قرار گرفته است. چراکه از یکسو قیمت اسمی کاهش پیدا نموده و از سوی دیگر تورم نقطه ای مسکن از شرایط سه رقمی 115 درصد در آبان ماه، دورقمی شده و به 6/ 99 درصد در آذر رسیده است.

طوری که در سرانجام فصل پاییز میانگین قیمت آپارتمان مسکونی در شهر تهران حدود 300 هزار تومان نسبت به آبان در هر مترمربع کاهش پیدا نموده است.

نکته مهم دیگر درخصوص گزارش رسمی بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در آذر تفاوت میان این داده های رسمی با داده های اولیه سامانه رهگیری است.

گزارش رسمی بیان کننده ریزش شدید حجم خرید و فروش آپارتمان و افت قیمت اسمی به لحاظ تغییرات ماهانه است، این درحالی است که داده های اولیه از حجم معاملات مسکن آذرماه که اوایل هفته گذشته قابل استخراج بود، نشان می داد به رغم سقوط معاملات در سرانجام فصل پاییز، میانگین قیمت در آذر نسبت به آبان افزایش پیدا نموده و از مترمربعی 28 میلیون تومان عبور نموده است. از این رو مقایسه داده های اولیه و داده های رسمی از تحولات بازار مسکن آذرماه، یک شباهت و یک اختلاف دارد. شباهت داده ها، به سقوط معاملات مربوط می شود. در داده های رسمی منتشر شده توسط بانک مرکزی، معاملات املاک مسکونی در آذرماه نزدیک به نصف (معادل 43 درصد) نسبت به آبان کاهش پیدا نموده است. اما اختلاف میان دو داده، به قیمت میانگین بازمی شود.

آنالیز ها درباره علت اختلاف میان این داده ها حاکی از آن است که بخشی از اطلاعات معاملات که در آذر اجرا شده اواخر هفته گذشته و اوایل هفته جاری در سامانه منعکس شده در نتیجه اطلاعات قیمتی آن ها در گزارش رسمی منعکس شده است.

علاوه بر این در داده های اولیه، سهم املاک کلنگی از کل معاملات آذر، حدود 20 درصد بوده که نسبت به آبان افزایش نشان می دهد این درحالی است که در داده های رسمی منتشر شده سهم این گروه از املاک از مجموع معاملات حدود 13 درصد گزارش شده است. از آنجا که نسبت زمین به قیمت مسکن بالاست، بنابراین وزن قیمت زمین در داده های اولیه، باعث افزایش قیمت میانگین شده است.

سومین علت قابل توجه این اختلاف نیز آن است که بانک مرکزی در تهیه گزارش های رسمی یکسری داده های اطلاعاتی از سامانه رهگیری را در محاسبات لحاظ نمی کند. به عنوان مثال داده های دارای کدپستی تکراری یا مشکل دار، داده های مربوط به معاملاتی که قیمت آن ها از یک کف و سقف پایین تر یا بالاتر است و داده هایی که جزئیات معاملات مسکن در آن ها به هر دلیلی غیرطبیعی نشان می دهد در این گزارش رسمی لحاظ نمی شود.

البته بانک مرکزی برای ماه آذر یک اقدام دیگر نیز برای تهیه گزارش رسمی صورت داده است. این مرجع منتشر کننده اطلاعات رسمی به دلیل آنکه میانگین حجم معاملات طی این ماه در سال های اخیر بی سابقه بوده، پردازش اطلاعات و داده ها را با حساسیت بیشتری توسط تهیه کننده گزارش انجام داده است. آنالیز جزئیات اطلاعات قیمتی و معاملاتی مناطق شهر تهران در این گزارش نشان می دهد: تمامی مناطق شهر تهران با افت سنگین معاملات روبرو شده اند، اما این کاهش در نیمه جنوبی شهر سنگین تر از مناطق نیمه شمالی بوده است طوری که مناطق جنوبی با افت 43 درصد حجم معاملات و مناطق نیمه شمال شهر تهران با افت 32 درصدی حجم معاملات روبه رو بوده است. نکته مهم دیگر آنکه تورم ماهانه مسکن در مناطق جنوبی (مناطق 9 تا 20) منفی 4 درصد و در نیمه شمالی یعنی مناطق یک تا پنج معادل نیم درصد منفی بوده است.

همان طور که گزارش اولیه نیز دنیای اقتصاد به آن اشاره نموده رشد سهم مناطق شمالی از حجم معاملات بیشتر بوده است. به عنوان مثال سهم منطقه یک از 4 درصد در آبان به 6 درصد در آذر و سهم منطقه سه از 3 درصد در آبان ماه به 4 درصد در آذر از مجموع معاملات یک ماه رسیده است. اگرچه تمامی مناطق به لحاظ حجم معاملات با کاهش روبرو شده اند، اما به لحاظ قیمتی فقط 16 منطقه تورم منفی داشته اند.

در میان مناطق 22 گانه، منطقه 18 که به عنوان ارزان ترین منطقه شهرتهران به لحاظ سطح قیمت شناخته می شود و میانگین قیمت در آن طی ماه های مهر و آبان، به بیش از 12 میلیون تومان رسیده بود در سرانجام فصل پاییز سطح قیمت در این منطقه به محدوده 10 میلیون تومان رسیده است که می تواند نشان دهنده آمادگی منطقه برای بازگشت قیمت به کمتر از 10 میلیون تومان باشد.

در مجموع با توجه به گزارش رسمی بانک مرکزی، فرایند کاهش قیمت مسکن که به تازگی از آذر شروع شده است در صورتی که به لحاظ متغیر های بیرونی همچون فرایند رشد نقدینگی، تورم عمومی و حتی فرایند بازار های موازی با شوک یا اتفاق غیرطبیعی روبرو نشود، شرایط برای تخلیه تورم در بازار مسکن وجود دارد، چراکه به تدریج نسبت قیمت به اجاره باید دست کم به محدوده 25 بازشود.

منبع: فرارو
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1398

به "قیمت مسکن نزولی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت مسکن نزولی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید