نکات کاربردی برای نگهداری و پرورش گیاه آدنیوم

به گزارش مجله فضای وب، خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - اگر به دنبال هدیه دادن یک گیاه آپارتمانی فوق العاده برای اقوام و دوستانتان هستید، انتخاب آدنیوم یکی از بهترین گزینه های پیش روی شماست. آدنیوم ظاهری شبیه به بونسای دارد و جزو گیاهان خانواده خرزهره است و هر ساله در اواسط زمستان تا اوایل بهار به گل می رود. گل های آدنیوم صورتی، قرمز و گا ها سفید رنگ هستند و به گل رز شباهت دارند که به راحتی و با مراقبت جزئی به خوبی می توان در محیط آپارتمان از آنها نگهداری کرد. با خواندن این مقاله نکات کاربردی برای نگهداری و پرورش گیاه آدنیوم را یاد بگیرید.

نکات کاربردی برای نگهداری و پرورش گیاه آدنیوم

چنانچه مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر، به موضوع دلخواه خود برسید.

 • نحوه کاشت و پرورش گیاه آدنیوم
 • اصول نگهداری از آدنیوم
 • زمان و نحوه گلدهی آدنیوم
 • سوالات متداول درباره گیاه آپارتمانی آدنیوم

نحوه کاشت و پرورش گیاه آدنیوم

شرایط محیطی مورد نیاز برای نگهداری این گیاه به شرح زیر است:

1) خاک آدنیوم

ترکیب ماسه، ورمیکولیت و کوکوپیت برای کاشت و پرورش گیاه آدنیوم در گلدان مناسب است. به طور کلی خاکی که برای کاشت آدنیوم استفاده می شود باید حاصلخیزی کافی و زهکش مناسب داشته باشد. از ترکیب خاک کوکوپیت، خاک پیت ماس و خاک پرلیت به نسبت 2-1-1 یا خاک مخصوص کاکتوس (ترکیبی از شن، ماسه، کود پوسیده شده و خاک برگ) نیز می توانید برای کاشت آدنیوم استفاده کنید.

2) نور مناسب برای آدنیوم

گیاه آدنیوم به نور مستقیم و کافی خورشید برای رشد و گلدهی نیاز دارد. برای نگهداری از آدنیوم در آپارتمان حتما آن را در برابر پنجره های نورگیر منزل قرار دهید به طوری که در تابستان، صبح، دو ساعت نور مستقیم خورشید به آن بتابد، ظهر در سایه آفتاب و بعد ازظهر در سایه قرار گیرد. نور کم و عدم دریافت نور خورشید باعث بلند و باریک شدن ساقه ها، تعداد کمتر برگ و عدم گلدهی می شود.

3) میزان و نحوه آبکمک

یکی از مهم ترین نکات برای نگهداری و پرورش گیاه آدنیوم توجه به میزان و نحوه آبکمک گیاه است. آدنیوم همانند کاکتوس ها به دلیل داشتن ساقه ای که آب را در خود ذخیره می کند، مقاومت زیادی به خشکی دارد و آبکمک بیش از اندازه و مرطوب بودن دائمی خاک گلدان باعث پوسیدگی ریشه و ساقه گیاه می شود. بنابراین برای آبکمک هنگامی که دو تا سه سانتیمتری سطح خاگ گلدان خشک شده بود گیاه را آبکمک کنید و از باقی ماندن آب در زیرگلدانی خودداری کنید.

نکته: از زیاد خشکی دادن به گیاه نیز بپرهیزید و توجه داشته باشید در روز های گرم تابستان ممکن است گیاه شما نیاز به آبکمک روزانه داشته باشد. خشکی کشیدن بیش از اندازه، باعث ریزش برگها، عدم گلدهی و ورود گیاه به دوره رکود می شود.

4) دمای مناسب برای نگهداری و پرورش گیاه آدنیوم

آدنیوم تحمل زیادی به دما های بالا دارد و تا دمای 38 درجه سانتیگراد را نیز تحمل می کند. حداقل دمای قابل تحمل برای این گیاه دمای 10 تا 15 درجه سانتیگراد است.

5) گلدان مناسب و زمان تعویض گلدان

گلدان مناسب برای کاشت و نگهداری آدنیوم گلدان های سرامیکی و سفالی است. بهتر است از کاشت آدنیوم در گلدان های پلاستیکی خوداری کنید زیرا باعث آسیب به ریشه می شود. گیاه آدنیوم در صورت رشد مناسب نیاز به تعویض گلدان به یک سایز بزرگتر، هر ساله یا هر دو سال یکبار در فصل بهار دارد.

نکته: در هنگام تعوض گلدان حتما خاک قبلی را دور ریخته و گلدان را با خاک و بستر کاشت مناسب جدید، مجدداً پر و در صورت نیاز ریشه ها را نیز هرس کنید. همچنین از وجود سوراخ کافی در کف گلدان برای خروج زهکش و آب اضافی مطمئن باشید.

اصول نگهداری از آدنیوم

1. نحوه هرس و سرزنی

از نکات کاربردی برای نگهداری و پرورش گیاه آدنیوم، هرس به موقع و سرزنی صحیح آدنیوم است. هرس باعث می شود گیاه ساقه قطورتر و گلدهی بهتری داشته باشد.

نحوه هرس

 • هرس ساقه های آسیب دیده، بیمار و شکسته
 • هرس ساقه های نرم، آبدار و نازک
 • هرس شاخه های بلند به طوری که هم قد دیگر شاخه ها شود
 • هرس سرشاخه ها در اواخر پاییز برای گلدهی گیاه

2. کوددهی آدنیوم

برای رشد بهتر گل آدنیوم توصیه می شود در فصل رشد گیاه یعنی بهار و تابستان ماهی یک بار از کود کامل یا کود های پتاسه استفاده شود. همچنین تغذیه و کوددهی آدنیوم با کود مایع حاوی آهن در فصل رشد نیز به رشد بهتر و افزایش گلدهی گیاه شما کمک خواهد کرد. بدین منظور هر 15 روز یک بار همزمان با آبکمک مقداری نیز کود مایع به گیاه دهید.

3. سمپاشی برای آفات و بیماری های آدنیوم

هر چند این گیاه همانند سایر گیاهان خانواده خرزهره در برابر بیماری و آفات مقاوم است، اما ممکن است باز هم شته ها، کنه تار عنکبوتی، شپشک و بیماری های قارچی مانند لکه برگی و سفیدک پودری برای گیاه شما ایجاد مشکل کنند. در این صورت پیشنهاد می کنیم از سم دیازینون مطابق دستورالعمل آن استفاده کنید.

زمان و نحوه گلدهی آدنیوم

هر چند گیاه آدنیوم حتی بدون داشتن گل هم به دلیل برگ ها و ساقه قوی که دارد، جذاب است ولی در فصل گلدهی زیبایی و خیره کنندگی این گل چند برابر می شود. گلدهی آدنیوم از اواخر زمستان آغاز و تا اواسط بهار ادامه دارد.

شرایط گلدهی آدنیوم به شرح زیر است:

 • گیاه آدنیوم برای گلدهی باید بالغ باشد که بسته به نوع آن دو تا سه سال طول می کشد.
 • برای به گل رفتن گیاه لازم است حتما گیاه خود را به موقع (اواسط پاییز) هرس کنید و در همان فصل پاییز کوددهی نیز انجام دهید.
 • آدنیوم برای به گل رفتن نیاز به گذارندن یک دوره سرما و خواب (رکود) دارد. یعنی لازم است گیاه در طول فصل زمستان و به مدت 2 ماه، در دمای کمتر از 10 درجه سانتیگراد قرار گیرد. در این مدت نیاز آبی گل بسیار کم شده و هر 3 تا 4 هفته یک بار باید گل را آبکمک کنید و آبکمک باید در حدی باشد که فقط از خشک شدن بیش از اندازه خاک گلدان جلوگیری شود. در این دوران گیاه برگ های خود را از دست می دهد و نیاز چندانی به نور خورشید ندارد. قرار دادن گلدان پشت پرده پنجره ای که دمای کمتر از 10 دارد، برای گذارندن دوره خواب گل در آپارتمان کفایت می کند.

سوالات متداول درباره گیاه آپارتمانی آدنیوم

1. علت نرم شدن ساقه آدنیوم چیست؟

آبکمک بیش از اندازه و عدم دریافت نور کافی خورشید از مهمترین علت های نرم شدن ساقه است. آدنیوم نیاز به دریافت حداقل 2 ساعت نور مستقیم خورشید دارد و در هنگام آبکمک باید از ماندن آب در پای گلدان و زیر گلدانی خودداری شود.

2. زرد شدن برگ های ادنیوم چه دلیلی می تواند داشته باشد؟

میزان دریافت نور کم است و یا تغذیه گیاه به خوبی انجام نمیشود.

3. دلایل کند شدن رشد گیاه چیست؟

آفات و بیماری ها از مهمترین دلایل کند شدن و عدم رشد گیاه است. همچنین عدم حاصلخیزی و کهنه شدن خاک نیز می تواند باعث کند شدن رشد شود. برای حل این مشکل می توان خاک گلدان را تعویض و گیاه را دو مرتبه در خاک نو مخلوط با کود پوسیده کاشت.

بیشتر بدانید: انواع خاک گلدانی و بستر کاشت برای گیاهان

سخن پایانی

در صورت داشتن اطلاعات کافی درباره نگهداری و پرورش گیاه آدنیوم، به راحتی می توانید این گل را مهمان خانه خود کنید. تکثیر آدنیوم از طریق بذر و قلمه زدن قابل انجام است فقط توجه داشته باشید برگ و بذر های این گیاه سمی هستند، پس اگر فرزند کوچکی در خانه دارید، گیاه آدنیوم را دور از دسترس او قرار دهید و در هنگام تکثیر و هرس نیز حتما از دستکش استفاده کنید. لمس این گیاه باعث تحریکات پوستی و در صورت بلع باعث مسمومیت می شود.

در صورتی که شما نیز تجربه ای در زمینه کاشت و نگهداری گیاه آدنیوم دارید، از طریق بخش ارسال نظر با ما به اشتراک بگذارید.

اگر قصد هدیه دادن یک گیاه آپارتمانی زیبا به دوست یا آشنای خود دارید پیشنهاد می کنیم انواع گیاهان زینتی معروف را بشناسید و سپس اقدام به خرید کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1629

به "نکات کاربردی برای نگهداری و پرورش گیاه آدنیوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات کاربردی برای نگهداری و پرورش گیاه آدنیوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید