واکسن های نسل تازه کووید، 19 سرماخوردگی را نیز هدف قرار می دهند

به گزارش مجله فضای وب، محققان بریتانیایی می گویند نسل بعدی واکسن های کووید-19 می توانند در برابر ویروس های خانواده کرونا که از قبل موجود بودند و عامل سرماخوردگی هستند نیز محافظت ایجاد نمایند.

واکسن های نسل تازه کووید، 19 سرماخوردگی را نیز هدف قرار می دهند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از نیو اطلس، محققان بریتانیایی در حال آنالیز گروهی از کارکنان مراقبت های بهداشتی، با مقاومت عجیب و غریبی که از قبل در برابر عفونت کووید-19 داشتند، آنتی ژنی نوی برای نسل بعدی واکسن های کووید-19 کشف کردند.

محققان حدس می زنند نسل بعدی واکسن هایی که از این آنتی ژن استفاده می نمایند می توانند به طور بالقوه در برابر همه ویروس های خانواده کرونا از جمله آنهایی که عامل سرماخوردگی هستند، محافظت ایجاد نمایند.

واکسن ها با ارائه یک مولکول به بدن کار می نمایند که به سیستم ایمنی یاری می نماید تا نحوه شناسایی پاتوژن های خاص را بیاموزد. این مولکول ها به عنوان آنتی ژن یا تولیدنماینده آنتی بادی شناخته می شوند و آنتی ژن بزرگی که اولین نسل از واکسن های کووید-19 مورد هدف قرار دادند، پروتئین بدنام سنبله کروناویروس است.

با نگاهی به نسل بعدی واکسن های کووید-19، محققان فراتر از پروتئین سنبله می فرایند و آنتی ژن های جایگزین را آنالیز می نمایند.

این تحقیق نو با مطالعه گروهی از کارکنان کادر درمان در بریتانیا آغاز شد که به شکل عجیبی با وجود سطوح بالای قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا، مدام نتیجه آزمایش شان منفی می گردد.

نتیجه آزمایش های رایج آنتی بادی و PCR این گروه به طور مداوم منفی می شد، با این حال، محققان بعضی از نشانگرهای خونی را که حاکی از ابتلا به عفونت کووید-19 درآنها بود را شناسایی کردند. افزایش سلول های T ایمنی که به طور خاص برای هدف قرار دادن ویروس SARS-CoV-2 طراحی شده بودند، شناسایی شد که نشان می دهد این کارکنان کادر درمان به طور بالقوه عفونت سطح پایینی را تجربه نموده اند، اما توانسته اند به نحوی با آن مقابله نمایند.

لئو سوادلینگ نویسنده اصلی این مطالعه نو شرح می دهد: ما می دانیم که بعضی از افراد برخلاف قرار گرفتن در معرض ویروس، سالم باقی می مانند. چیزی که ما نمی دانستیم این است که آیا این افراد واقعاً توانسته اند به طور کامل از ابتلا به ویروس جلوگیری نمایند یا اینکه به طور طبیعی ویروس را قبل از اینکه با آزمایش های معمول قابل تشخیص باشد، شکست داده اند و با نظارت شدید روی کارکنان کادر درمان برای تشخیص نشانه های عفونت و پاسخ های ایمنی، گروهی را با این نوع خاص از پاسخ سلول T شناسایی کردیم.

سلول های T شناسایی شده در این مطالعه برای هدف قرار دادن پروتئین های غیرساختاری که در مراحل اولیه چرخه زندگی ویروس نقش دارند، آموزش داده شده اند. این پروتئین ها بخشی از مجموعه رونویسی تکثیر ویروس هستند که بیشتر به عنوان پروتئین های تکثیر نامیده می شوند.

جالب تر از همه اینکه این پروتئین های تکثیر خاص در همه کروناویروس ها مشترک هستند. بنابراین محققان فرض را بر این گذاشته اند که افرادی که این نوع از پاسخ سلول های T قدرتمند را دارند که این پروتئین ها را هدف قرار می دهند، ممکن است اخیراً در معرض یک ویروس کرونای بی ضررتر مانند سرماخوردگی قرار گرفته باشند.

سوادلینگ می گوید: مناطقی از ویروس که این سلول های T شناسایی می نمایند، در بین سایر اعضای خانواده کروناویروس مانند مناطقی که هر ساله باعث سرماخوردگی می شوند، رایج است. بنابراین قرار گرفتن در معرض سرماخوردگی ممکن است به این افراد در برابر ویروس کووید-19 یاری نموده باشد و کفه ترازو را به نفع سیستم ایمنی بدن آنها پایین آورده باشد و ویروس را قبل از آغاز تکثیر از بین برده باشند.

این یافته ها بر اساس یک فرضیه رو به رشد است که می گوید یک پاسخ ایمنی مشترک بین ابتلا به کووید-19 و کروناویروس های رایج دیگر وجود دارد. مطالعه اخیر دانشگاه استنفورد حدس می زند قرار گرفتن قبلی در معرض کروناویروس هایی که باعث سرماخوردگی می شوند، ممکن است شرح دهد که چرا بعضی از افراد به شکل های خفیف یا حتی بدون علامت به کووید-19 مبتلا می شوند.

اما امیدوارنماینده ترین مفهوم این مطالعه، این گمان است که این پروتئین های تکثیر می توانند به عنوان آنتی ژن در واکسن های آینده کووید-19 گنجانده شوند.

اقتصادی ماینی نویسنده ارشد این مطالعه نو می گوید: واکسنی که سلول های T را برای هدف قرار دادن این پروتئین های تکثیر تحریک می نماید، ممکن است در برابر همه ویروس های کرونای فعلی از جمله آنهایی که باعث سرماخوردگی می شوند، محافظت ایجاد کند.

وی بعلاوه اشاره می نماید که واکسن آینده علاوه بر آنتی ژن های پروتئین سنبله شامل این آنتی ژن های نو نیز می گردد. این واکسن ها یک سیستم مکمل با آنتی بادی هایی ایجاد می نمایند که برای تشخیص سریع پروتئین سنبله و سلول های T حافظه که این پروتئین های تکثیر را هدف قرار می دهند، آموزش دیده اند.

ماینی می گوید: سلول های T که ماشین های تکثیر ویروس را تشخیص می دهند، یک لایه حفاظتی اضافی ایجاد می نمایند که به وسیله واکسن های فعلیِ بسیار کارآمد ایجاد می گردد. این واکسن دوگانه، انعطاف پذیری بیشتری در برابر جهش ها ایجاد می نماید و از آنجایی که سلول های T می توانند به طور باورنکردنی عمری طولانی داشته باشند، بعلاوه می توانند ایمنی طولانی تری را ایجاد نمایند.

این مطالعه نو در مجله Nature منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 آذر 1400 بروزرسانی: 28 آذر 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1884

به "واکسن های نسل تازه کووید، 19 سرماخوردگی را نیز هدف قرار می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن های نسل تازه کووید، 19 سرماخوردگی را نیز هدف قرار می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید