آیا سرویس بهداشتی بیمار کرونایی محل انتقال ویروس است

به گزارش مجله فضای وب، استفاده از توالت و حمام مخصوص برای بیماران کرونایی که در منزل قرنطینه هستند، تا حدود زیادی می تواند از انتقال بیماری به سایر اعضای خانواده جلوگیری کند.

آیا سرویس بهداشتی بیمار کرونایی محل انتقال ویروس است

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر، دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: سطوح عمومی که فرد مبتلا به کووید 19 از آنها استفاده نموده است، مانند دستشویی و حمام، احتمال آلودگی زیادی دارند.

اعضای خانواده باید اطلاعات خود در خصوص چگونگی استفاده از سطوح و مکان های مشترکی که فرد بیمار از آنها استفاده می نماید را افزایش دهند. سوالی که ممکن است پرسیده گردد این است که برای استفاده از دستشویی یا حمام مشترک با فردی که مبتلا به کووید 19 بوده چه باید کرد.

دستشویی و حمام از جمله مکان هایی هستند که به علت تماس مکرر افراد با سطوح آنها، پتانسیل آلوده شدن بالایی دارند و ممکن است به طور واضح با مایعات بدن افراد آلوده شوند. به طور کلی توصیه می گردد که فرد مبتلا به کووید 19 در اتاقی اسکان یابد که توالت و حمام مخصوص به خود داشته باشد.

از آنجا که در بیشتر خانه ها ممکن است فرد بیمار نتواند توالت و حمام مخصوص به خود را داشته باشد، بنابراین، رعایت دقیق اصول بهداشتی الزامی است و باید پس از هربار حضور فرد بیمار، حمام و دستشویی، به طور کامل با مواد ضدعفونی کننده مناسب ضدعفونی شوند. زیرا ممکن است ترشحات دهان بیمار بر روی وسایل و محیط دستشویی و حمام باقی بماند. علاوه بر این، دستشویی و حمام پنجره یا سیستم تهویه هوا داشته باشد تا پس از استفاده بیمار، هوای تازه داخل آن جریان یابد.

پس از هر بار استفاده از دستشویی و حمام توسط بیمار، سطوح مورد تماس مانند دستگیره های در، کلید و پریز و شیرآلات ضدعفونی شوند. چنانچه از دستکش چندبار مصرف استفاده می گردد، باید آن دستکش فقط برای دستشویی و حمام استفاده شده و پس از هر بار استفاده به طور کامل با آب گرم و صابون شسته گردد. پیشنهاد می گردد قبل از اینکه فرد بیمار از حمام و دستشویی استفاده کند، وسایل غیرضروری از آنجا خارج شوند تا وسایل و سطوح کمتری در معرض آلودگی قرار گیرند.

لازم است سطوح دستشویی و حمام و وسایل آن با استفاده از آب و مواد شوینده به طور کامل شسته شوند. همچنین می توان از ماده ضد عفونی کننده حاوی حداقل 70 درصد الکل یا محلول سفیدکننده نیز استفاده کرد. مواد ضدعفونی کننده مختلف برای تأثیرگذاری به زمان های مختلفی احتیاج دارند که در دستورالعمل شرکت سازنده درج شده است. وقتی از مایع سفیدکننده رقیق شده استفاده می گردد، بهتر است 10 دقیقه روی سطوح باقی مانده و سپس شستشو با آب فراوان انجام گیرد. فردی که نظافت می نماید باید بلافاصله پس از اتمام کار دوش گرفته و لباس هایش را عوض کند.

تاکید می گردد فرد مبتلا به کووید 19 از توالت و حمام مخصوص به خود استفاده نماید. در صورتی که بیمار از دستشویی و حمام مشترک با سایر افراد استفاده می نماید، لازم است پس از هربار استحمام، فضا، سطوح تماس (دستگیره، شیر آلات و…) و تمام وسایل حمام با مواد ضدعفونی کننده مناسب ضدعفونی شوند. برای ضدعفونی می توان از محلول های سفیدکننده، محلول های حاوی الکل حداقل 70 درصد و محصولات شوینده تأیید شده استفاده کرد. وسایل مورد استفاده جهت تمیز و ضدعفونی کردن دستشویی و حمام باید جداگانه بوده و پس از خاتمه کار، دور انداخته شوند. استفاده از دستکش یکبار مصرف و ماسک مناسب هنگام نظافت لازم است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1109

به "آیا سرویس بهداشتی بیمار کرونایی محل انتقال ویروس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا سرویس بهداشتی بیمار کرونایی محل انتقال ویروس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید