ابلاغ تسهیلات نوسازی 8 هزار واحد در بافت فرسوده

به گزارش مجله فضای وب، تهران (پانا) - مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران از ابلاغ تسهیلات 8 هزار واحد تسهیلات برای نوسازی بافت های فرسوده خبر داد و عنوان نمود که تسهیلات تا 300 میلیون تومان با نرخ سود 9.5 درصد پرداخت می شود.

ابلاغ تسهیلات نوسازی 8 هزار واحد در بافت فرسوده

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در جلسه ای که به شکل وبینار با مدیران کل راه و شهرسازی استان ها برگزار شد، با بیان این که ارایه تسهیلات یکی از مهم ترین موضوعات در نوسازی مسکن به شمار می رود، از ابلاغ 8 هزار واحد تسهیلات برای نوسازی بافت های فرسوده به استان ها خبر داد و خطاب به مدیران کل راه و شهرسازی استان ها گفت: با حضور در شورای برنامه ریزی و توسعه استان و کمیته مربوط به آن، برای اخذ مصوبه استانی خود اقدام کرده و اخذ این مصوبه را در اولویت کاری خود قرار دهند تا عملیات جذب تسهیلات سریعا فراهم شود.

او اضافه کرد: بر این اساس واحدهای موجود در بافت های فرسوده از تمام امتیازات و تسهیلاتی که برای ساخت نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شده است، برخوردار می شوند و ساکنان این منطقه ها برای نوسازی واحدهای خود می توانند بدون در نظر گرفتن شرایط خاصی همچون فرم (ج) و دیگر موارد با استفاده از تسهیلات نهضت ملی مسکن واحدهای مسکونی خود را نوسازی کنند.

آئینی ادامه داد: تسهیلات تا 300 میلیون تومان با نرخ سود 9.5 درصد پرداخت می شود، این تسهیلات به گونه ای است که تا 150 میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود یک درصد و 150 میلیون تومان دیگر با نرخ 18درصد و اگر تسهیلات دیگری نیز لازم باشد با همان نرخ 18 درصد به سازندگان در بافت فرسوده اعطا می شود. میزان این تسهیلات در تهران 450 میلیون تومان، در کلانشهرها 400 میلیون تومان، در مراکز استان ها 350 میلیون تومان و در سایر شهرها هم 300 میلیون تومان خواهد بود.

آئینی در ادامه از مدیران کل راه و شهرسازی استان ها خواست تا از ظرفیت بند ز تبصره 8 قانون بودجه سال 1400 کل کشور مبنی بر ساماندهی و نوسازی سکونتگاه های غیررسمی موضوع بند الف ماده 59 قانون برنامه ششم توسعه در تکمیل پروژه های نیمه تمام استفاده کنند و گفت: بر این اساس شورای برنامه ریزی و توسعه هر استان مکلف به انطباق اولویت پروژه های نیمه تمام مصوب ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در محلات هدف بازآفرینی شهری است. در واقع اعتبار تمام پروژه هایی که به دلیل نبود منابع نیمه کاره مانده اند از این محل قابل تامین است و از این محل می توان حداقل 300 پروژه را به اتمام رساند که این موضوع نیز باید در دستور کار شورای برنامه ریزی و توسعه استان ها قرار گیرد.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار در ادامه با اشاره به شاخص های تسهیم منابع موضوع ماده 42 قانون مالیات بر ارزش اضافه کرده بین کلانشهرها، دهکمک ها، روستاهای فاقد دهکمک، عشایر و سایر شهرداری ها گفت: این ماده نیز ظرفیت خوب دیگری است که می تواند در حوزه محرومیت زدایی از محلات حاشیه نشین مورد توجه قرار گیرد. بر اساس مصوبه هیات وزیران، وزارت کشور موظف است منابع وصولی را بر اساس نسبت های 13 درصد در کلانشهرها و شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت،52 درصد سایر شهرداری ها و 35 درصد دهکمک و روستاهای فاقد دهکمک و منطقه ها و عشایر به حساب آن ها واریز کند.

مدیرعامل شرکت ادامه داد: بر اساس این مصوبه، سهم کلانشهرها براساس شاخص جمعیت، سرانه پسماند تولیدی، سرانه جا به جایی مسافر، سرانه فضای سبز و نسبت حاشیه نشینی به کل مساحت شهر مشخص می شود و یکی از مواردی که می توان از این منابع استفاده کرد، کمک به ساماندهی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری است که باید از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 اسفند 1400 بروزرسانی: 7 اسفند 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1958

به "ابلاغ تسهیلات نوسازی 8 هزار واحد در بافت فرسوده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ تسهیلات نوسازی 8 هزار واحد در بافت فرسوده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید