تایید چاقی به عنوان فاکتور خطر اصلی ابتلای شدید به کرونا

به گزارش مجله فضای وب، انتخاب/جدیدترین گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا (CDC) نشان داده است که اغلب موارد ابتلای حاد به بیماری کووید-19 در ایالات متحده در افراد دارای اضافه وزن یا چاقی ظاهر می شود.

تایید چاقی به عنوان فاکتور خطر اصلی ابتلای شدید به کرونا

از نیو اطلس، گزارش جدیدی از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در ایالات متحده(CDC) نشان داده است که بیش از سه چهارم افرادی که بر اثر ابتلای شدید به کووید-19 به بیمارستان مراجعه می کنند، دارای اضافه وزن یا چاق هستند. یافته های این تحقیق نشان می دهد که شدت بیماری با افزایش شاخص توده بدن(BMI) همراه است.

از همان اوایل در علم اپیدمیولوژی، یک ارتباط تعیین بین وزن بدن و شدت ابتلا به کووید-19 مشاهده شد. شاید تعجب آور نبود که چاقی می تواند با میزان بستری بیشتر در بیمارستان و مرگ و میر مرتبط باشد. از این گذشته، چاقی یک بیماری متابولیکی متداول است که اغلب با بیماری قلبی و دیابت مرتبط است و حالا یکی از شرایطی است که به طور قطع خطر ابتلای حاد به کووید-19 را افزایش می دهد.

مطالعات اخیر نشان می دهد که شاخص توده بدنی بالا خطر اصلی برای ابتلای شدید به کووید-19 است. در حقیقت، غیر از سن، اضافه وزن نیز می تواند خطرناک ترین عاملی باشد که منجر به بستری شدن در بیمارستان و مرگ ناشی از ابتلا به کرونا می شود.

مطالعه جدید CDC روی 148 هزار و 494 بزرگسال بین ماه های مارس و دسامبر سال گذشته در یک بیمارستان کرونایی انجام شد و قابل توجه بود که 79.1 درصد از این بیماران دارای اضافه وزن یا چاقی بودند.

این مطالعه به شکل جالبی نشان داد کسانی که BMI بین 23 تا 25 دارند با کمترین خطر بستری شدن در بیمارستان یا مرگ روبرو هستند. همچنین بیمارانی که کمبود وزن داشتند و BMI آنها در حدود 15 بود، در مقایسه با بیماران دارای وزن متناسب 20 درصد بیشتر در بیمارستان بستری شدند.

گزارش CDC نتیجه گیری می کند: استراتژی های مداوم برای اطمینان از دسترسی جامعه به فرصت های تغذیه ای و فعالیت های بدنی لازم برای رسیدن به BMI مناسب مورد نیاز است.

همچنین یک گزارش گسترده از فدراسیون جهانی چاقی که اوایل ماه مارس منتشر شد، به بررسی میزان مرگ و میر ناشی از کووید-19 در بیش از 160 کشور پرداخت. این گزارش نشان می دهد کشورهایی با بیش از 50 درصد جمعیت طبقه بندی شده در گروه دارای اضافه وزن یا چاقی، به طرز چشمگیری نرخ مرگ و میر بیشتری را نشان می دهند.

تیم لوبستین یکی از محققان این مطالعه در مصاحبه با گاردین گفت: ما از دیدن چنین ارتباط زیادی بین نسبت بزرگسالان دارای اضافه وزن در کشور و مرگ ناشی از کووید-19 شوکه شدیم. برخی کشورهای ثروتمندی مانند ژاپن و کره جنوبی با نرخ پایین اضافه وزن وجود دارند که نرخ مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید-19 نیز در آنها بسیار پایین است. به همین ترتیب، کشورهای کم درآمد مانند آفریقای جنوبی و برزیل که اضافه وزن و چاقی بیش از نیمی از جمعیت آنها را تحت تأثیر قرار داده است، شاهد نرخ بالای مرگ و میر ناشی از کووید-19 نیز هستیم. اکنون همه می دانیم که اضافه وزن، بیماری همه گیر بعدی است که منتظر وقوع است.

ارتباط بین چاقی و بیماری شدید آنقدر زیاد است که حداقل 29 ایالت در ایالات متحده چاقی را به عنوان یکی از شرایط واجد شرایط شدن برای دریافت واکسن کرونا در مرحله اول واکسیناسیون عمومی در نظر گرفته اند. در این ایالت ها، شهروندان با BMI بالاتر از 30 واجد شرایط دریافت واکسن زودتر از دیگران هستند.

مهم ترین سوالی که اکنون برخی محققان می پرسند این است که آیا واکسن های کنونی کرونا در افراد چاق کاملاً موثر هستند؟مطالعه ای که هنوز باید بررسی همتا نشده است و به عنوان یک مقاله پیش از چاپ در ماه فوریه منتشر شده است، حاکی از آن است که پاسخ های آنتی بادی در افراد دارای اضافه وزن و چاقی پس از واکسیناسیون کووید-19 کمرنگ شده است.

کیت وارنی از دانشگاه ویرجینیا در مطالعه اخیر این موضوع را مورد بحث قرار داد و گفت که تحقیقات قبلی نشان داده است که افراد چاق ممکن است به اندازه افرادی که وزن متناسبی دارند، به واکسن به خوبی پاسخ ندهند. هنوز میزان دقیق تاثیر اضافه وزن و چاقی بر اثرگذاری واکسن تعیین نیست، اما وارنی حدس می زند که BMI بالا می تواند عملکرد ایمنی را در این افراد مختل کند.

وارنی می نویسد: اگرچه بیماران مبتلا به چاقی می توانند آنتی بادی های کافی تولید کنند، اما مطالعات متعدد نشان می دهد که آنها پس از عفونت با آنفلوانزای H1N1 سطح پایین تری از سلول های B و T دارند. این می تواند پاسخ ایمنی معمول را تغییر دهد و بدن را یک قدم ویروس عقب بیاندازد. یک سوال مهم این است که آیا این پاسخ ایمنی تغییر یافته بعد از عفونت کووید-19 نیز وجود دارد؟ به همین دلیل، ما می خواهیم بدانیم که آیا واکسن به اندازه بیماران دیگر در بیماران چاق نیز موثر است؟

با جمع آوری اطلاعات بیشتر از جانب محققان در سراسر جهان، ارتباط بین BMI و کووید-19 روشن تر خواهد شد. با این حال در حال حاضر و پس از گذشت یک سال از وقوع این بیماری همه گیر، شواهد به شدت نشان می دهد که اضافه وزن یا چاقی، فرد را بیشتر در معرض خطر ابتلای شدید به این بیماری قرار می دهد.

منبع: همگردی
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1525

به "تایید چاقی به عنوان فاکتور خطر اصلی ابتلای شدید به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تایید چاقی به عنوان فاکتور خطر اصلی ابتلای شدید به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید