توافق برای انتها جنگ قره باغ

به گزارش مجله فضای وب، پس از هفته های جنگ شدید و سخت در قره باغ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بامداد امروز به وقت تهران با میانجیگری روسیه آذربایجان و ارمنستان برای انتها جنگ به توافق رسیدند.

توافق برای انتها جنگ قره باغ

جهت دریافت خدمات طراحی باغ ویلا سنتی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان بامداد سه شنبه (به وقت تهران) گفت توافقنامه ای را با روسیه و جمهوری آذربایجان برای سرانجام دادن به جنگ در قره باغ امضا نموده است.

پاشینیان در بیانیه ای گفت: توافقنامه ای را با رئیس جمهور روسیه و آذربایجان برای سرانجام دادن به جنگ در قره باغ امضا کردم.

او افزود: تصمیمی گرفتم که برای همه مان سخت است. آتش بس، برای مردم ما و خود من بسیار دردناک است.

پاشینیان توضیح داد: این پیروزی نیست، اما تا زمانی که شما اذعان نکنید که باخته اید، شکستی در کار نخواهد بود. ما هرگز اذعان نمی کنیم که باخته ایم و این شروع عصر وحدت ملی برای ما خواهد بود.

وی گفت: در برابر شهدای همه شما زانو می زنم. در برابر همه سربازان، افسران، ژنرال ها و نیروهای داوطلب که با جانشان از سرزمین مادری مان دفاع کردند، تعظیم می کنم.

دقایقی بعد از اعلام توافق میان ارمنستان، روسیه و جمهوری آذربایجان برای اتمام جنگ قره باغ، منابع خبری از انفجار در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان خبر دادند.

شبکه گلوبال خبر نوشت پدافند موشکی جمهوری آذربایجان دو فروند موشک بالستیک ارمنستان را که به سمت باکو شلیک شده بود، رهگیری و منهدم نموده است.

پاشینیان: این توافق پیروزی نیست

اعتراضات در ارمنستان

رسانه های ارمنستان از شکل گیری تظاهرات در برابر ساختمان نخست وزیری این کشور خبر می دهند. معترضان ضمن مخالفت با توافق آتش بس، خواهان استعفای نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان شدند.

فعالان فضای مجازی فیلم هایی از ورود معترضان به ساختمان نخست وزیری ارمنستان منتشر نموده اند.

اظهارات پوتین

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت: طبق بیانیه مشترکی که ساعاتی پیش امضا شد، نیروهای حافظ صلح در منطقه قره باغ کوهستانی مستقر خواهند شد.

او خاطرنشان نموده آتش بس جدید، شرایط لازم برای حل بلندمدت بحران قره باغ کوهستانی را فراهم خواهد آورد. وی همچنین توضیح داد آذربایجان و ارمنستان در مناطقی که تحت کنترل دارند باقی خواهند ماند.

رئیس جمهور آذربایجان: خوشحالم که جنگ تمام شد

الهام علی اف، زئیس جمهور آذربایجان گفت: امروز روز تاریخی برای مردم آذربایجان است و من به این پیروزی افتخار میکنم.

وی در ادامه از رئیس جمهور روسیه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بابت حصول این توافق آتش بس تشکر کرد.

علی اف در بخش دیگری از سخنانش گفت که ترکیه و روسیه مشترکاً فعالیت های حفاظت از صلح در قره باغ کوهستانی را به عهده خواهند گرفت.

با این حال پوتین صرفاً به نیروهای روسیه اشاره نمود و اسمی از نیروهای ترکیه به میان نیاورد.

مفاد توافق آتش بس

گزارش رسانه ها حاکی است طبق مفاد این آتش بس مقرر شد هر دو طرف موقعیت های سرزمینی فعلی خودشان را به شکلی که در حال حاضر هست، حفظ نمایند؛ این به معنی آن است که دستاوردهای نظامی به دست امده برای جمهوری آذربایجان از زمان شروع درگیری ها حفظ خواهند شد.

متن کامل بیانیه مشترک روسای جمهور روسیه، جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان به توضیح زیر است:

-ما روسای جمهوری آذربایجان، نخست وزیر جمهوری ارمنستان و رئیس جمور فدراسیون روسیه موارد ذیل را اعلام می کنیم:

1- آتش بس کامل و توقف کامل عملیات های نظامی در مناطق درگیری در قره باغ کوهستانی از ساعت 00:00، 10 نوامبر 2020 به وقت مسکو اعلام خواهد شد. جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان که از این به بعد به عنوان طرف ها مورد اشاره قرار خواهند گرفت مواضع سرزمینی خودشان را حفظ خواهند کرد.

2- منطقه آغ دام و اراضی جمهوری آذربایجان در منطقه قازاخ که تحت سیطره جمهوری ارمنستان بود، از تاریخ 20 نوامبر به آذربایجان واگذار خواهد شد.

3- گروهی از نیروهای صلح بان فدراسیون روسیه شامل 1960 پرسنل نظامی، 90 نفربر زره پوش، 380 خودرو و تجهیزات ویژه در طول منطقه تماس قره باغ کوهستانی و در طول کریدور لاچین مستقر خواهند شد.

4- استقرار نیروهای صلح بان فدراسیون روسیه، به موازات عقب نشینی نیروهای مسلح ارمنستان صورت خواهد گرفت. مدت زمان استقرار نیروهای حافظ صلح روسیه 5 سال خواهد بود و این مدت به طور اتوماتیک برای 5 سال بعد تمدید خواهد شد، مگر آنکه هر کدام از طرفین 6ماه قبل از انقضای این دوره، قصد خود را برای انقضای این بند اعلام کند.

5- به منظور افزایش اثربخشی فرایندهای کنترلی بر روی اجرای توافقات توسط طرف های درگیری، یک مرکز آشتی برای نظارت بر آتش بس تشکیل خواهد شد.

6- جمهوری ارمنستان منطقه کلبجار را تا 15 نوامبر 2020 و منطقه لاچین را تا 1 دسامبر 2020 تحویل جمهوری آذربایجان خواهد داد و کریدور لاچین را تا عرض 5 کیلومتر پشت سر خواهد گذاشت. این اتصال قره باغ به ارمنستان را تضمین می نماید. این مسئله بر شرایط شهر شوشا هم موثر خواهد بود. طبق این توافق، طی سه سال آینده، برنامه ای برای احداث یک جهت جدید حمل و نقل در طول کریدور لاچین تعیین خواهد شد. این جهت، ارتباط بین استپاناکرت و ارمنستان را میسر خواهد نمود. جمهوری آذربایجان، ایمنی تردد شهروندان، خودروها و کالاها در طول کریدور لاچین در هر دو جهت را تضمین می نماید.

7- آوارگان و پناهندگان داخلی باید تحت نظارت دفتر کمیسارریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان به خاک قره باغ و مناطق همجوار برگردند.

8- اسرای جنگی و سایر بازداشت شدگان و اجساد افراد کشته شده مبادله خواهند شد.

9- تمامی محورهای مواصلاتی مالی و حمل و نقل در منطقه برطرف انسداد شده اند. جمهوری ارمنستان به منظور سازمان دهی تردد بدون مانع شهروندان، خودروها و کالاها در هر دو جهت، ارتباطات حمل و نقلی بین مناطق غربی جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان را فراهم می نماید. کنترل ارتباطات حمل و نقلی تحت کنترل سرویس خدمات مرزی FSB روسیه خواهد بود.

10- با توافق طرفین، ساخت محورهای حمل و نقل جدید برای متصل کردن جمهوری خودمختار نخجوان به مناطق غربی آذربایجان انجام خواهد شد.

جمهوری های آذربایجان و ارمنستان بیش از یک ماه است که در منطقه قره باغ کوهستانی وارد یک درگیری نظامی شده اند. طی این مدت سه بار بر سر توقف درگیری ها و آتش بس بشردوستانه توافق کردند که دو بار با میانجی گری مسکو بود و بار سوم با میانجی گری واشنگتن حاصل شد، اما هر بار این توافق نقض و درگیری از سر گرفته شده است.

جمهوری آذربایجان با استناد به قطعنامه های بین المللی اعلام نموده که درصدد احیای حاکمیت خود بر قره باغ کوهستانی است؛ منطقه ای که کنترل آن در دست نیروهای تحت حمایت ارمنستان قرار گرفته است.

منبع: فرارو
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1266

به "توافق برای انتها جنگ قره باغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق برای انتها جنگ قره باغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید