تورم همان گرانی است؟

به گزارش مجله فضای وب، خبرنگاران/زنجان معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان، اظهار کرد: گران بودن و گران تر شدن به معنی تورم نیست.

تورم همان گرانی است؟

ایرج امینی در گفت وگو با مجله فضای وب، با اشاره به نحوه محاسبه تورم، اظهار کرد: با وجود اینکه این گونه آمارها، ماهیانه از جانب سازمان آمار و در استان ها از طریق سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام می شود، ولی همواره نرخی که توسط این سازمان ها اعلام می شود با آنچه که مردم در جامعه احساس می کنند و در مورد آن سخن می گویند، متفاوت است.

این مسئول ادامه داد: تغییرات نرخ کالاها و خدمات را در 12 ماهه گذشته بررسی می کند، در حالی که ملاک مردم آخرین قیمت های موجود است و احساس تورم در دهک های درآمدی و خانوارهای شهری و روستایی با توجه به سهم متفاوت از کالاها و خدمات در سبدهای مصرفی متفاوت است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان اضافه نمود: اقلام سرمایه ای مانند سکه، مسکن، اوراق بهادار و غیره در سبد مصرفی خانوار قرار ندارد، به همین دلیل در محاسبه نرخ تورم لحاظ نمی شود؛ چرا که این کالاها جزو کالاهای لوکس و یا زیورآلات در نظر گرفته می شود.

وی ادامه داد: همچنین برخی از کالاها و خدمات مانند کود شیمیایی، ابزارآلات کشاورزی و صنعتی در محاسبه شاخص قیمت مصرف کننده لحاظ نمی شوند و این تغییرات در شاخص قیمت تولیدکننده وارد می شود که خانوارها آن را در نظر می گیرند.

امینی با بیان اینکه حس خانوارها از تورم اجاره بها بر مبنای قراردادهای منعقده در ماه های جاری است که این تغییرات در محاسبه نرخ تورم به میزان یک دوازدهم تاثیرگذار است، گفت: قضاوت خانوارها در مورد تورم بر مبنای تغییرات قیمتی اقلام محدود مصرفی خود بوده و باید توجه کرد که گران بودن و گران تر شدن به معنی تورم نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 704

به "تورم همان گرانی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم همان گرانی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید