جایزه های میلیونی محمدرضا گلزار به چه کسانی می رسد؟

به گزارش مجله فضای وب، روزنامه شهروند - نورا بیگ: رسانه ملی که درحال قدرت نمایی در برابر سایر رسانه های اجتماعی است، این روزها بخت آزمایی خود را در برگزاری انواع مسابقه های تلویزیونی و البته میلیونی دیده است؛ آن هم در روزهای سخت اقتصادی.

جایزه های میلیونی محمدرضا گلزار به چه کسانی می رسد؟

برنده باش یکی از این مسابقه هاست که پخش آن با تبلیغات زیادی درباره کتابخوانی و افزایش معلومات عمومی از پنجشنبه شب در شبکه سه سیما با اجرای محمدرضا گلزار شروع شد. حالا اما از همان نخستین قسمتی که از مسابقه پخش شده دستمایه حرف و حدیث های زیاده شده، آن هم برنامه ای که جوایز آن در سه نقطه امن 10 میلیون تومان، 35 میلیون تومان و 200 میلیون تومان به شرکت کنندگان جایزه می دهد. شرکت کنندکان این مسابقه از دو زن و دو مرد تشکیل شده اند و از نظر ساختار با مسابقه های قبلی که در صداوسیما پخش شده، تفاوت چندانی ندارد.

مسابقه باز هم کپی نمونه های خارجی است، مسابقه ای که در دهه های گذشته در کشورهای انگلستان، چین و هند برگزار و نمونه آن هم بارها در تلویزیون ایران اجرا شده است؛ مثل مسابقه ای با عنوان ستاره ها و با اجرای ایرج نوذری که سال های گذشته از شبکه 2 برگزار گشت. درحال حاضر هم مسابقه 5 ستاره با همین سبک و اجرای حمید گودرزی روی آنتن شبکه پنج است. بحث های دیگری هم درباره فیلم میلیونر زاغه نشین و کپی برداری این طور مسابقه ها از آن وجود دارد که بیراه هم نیست. به هرحال رقابت در عرصه رسانه نیازمند سطح بالایی از هوش و خلاقیت است که اگر نباشد جز سرخوردگی برای مخاطبان چیزی باقی نخواهد گذاشت.

جایزه های میلیونی از کجا می رسد؟

مسائل اقتصادی مسابقه محمدرضا گلزار از همان روزهای نخست بحث برانگیز بود تا همین حالا که دست اندرکاران، همان لحظه اجرا برای شرکت کنندگان چک می کشند. مبلغ جوایز حداقل 5 میلیون و حداکثر 200 میلیون تومان است که رقم کمی نیست. اگرچه در قسمت های نخست هنوز کسی نتوانسته به نهایت رقم جایزه برسد، اما کاربران در فضای مجازی واکنش های زیادی نسبت به آن داشته اند، آن هم درحالی که مسابقه 5 ستاره در نخستین قسمت، به یکی از برنده ها جایزه 50 میلیونی پرداخت کرد. پرداخت جوایز میلیونی این سوال را میان کاربران فضای مجازی ایجاد کرده است که واقعا این هزینه های میلیونی از کجا می آید، آن هم در شرایطی که مردم در موقعیت اقتصادی نامناسبی قرار دارند؟ گفته می شود اسپانسر این برنامه، اپلیکیشن به من بگو است که حمایت اقتصادی آن را برعهده دارد.

سوالاتی که در حد اطلاعات عمومی است

سوالات مسابقه برنده باش بسیار سطح پایین است، این که چه حیوانی با یک چشم باز می خوابد، عمیق ترین اقیانوس دنیا کجاست یا مثلا چه حیوانی دنیا را خاکستری می بیند؟ درواقع این سوالات ربط زیادی به کتابخوانی ندارد و درواقع بیشتر از جنس اطلاعات عمومی است. همه اینها در شرایطی است که بارها اعلام شد مسابقه برنده باش قرار است در جهت افزایش فرهنگ کتابخوانی حرکت کند. اگرچه گفته شده است که شرکت کنندگان از طریق پاسخ به سوال و درنهایت خرید سوال انتخاب می شوند، اما هنوز معلوم نیست شرکت کنندگان نهایی که با این سوالات آسان، صاحب جوایز میلیونی می شوند، چطور به مرحله اصلی می رسند؟

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 219

به "جایزه های میلیونی محمدرضا گلزار به چه کسانی می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایزه های میلیونی محمدرضا گلزار به چه کسانی می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید