رأی اعتماد مجلس عراق به کابینه مصطفی الکاظمی

به گزارش مجله فضای وب، خبرنگاران، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: نمایندگان مجلس عراق به کابینه مصطفی الکاظمی نخست وزیر مکلف این کشور رأی اعتماد دادند. بر این اساس، 15 نفر از مجموع افرادی که به عنوان وزرای پیشنهادی توسط الکاظمی به مجلس معرفی شده بودند پیروز به کسب رأی اعتماد شدند.

رأی اعتماد مجلس عراق به کابینه مصطفی الکاظمی

بدین ترتیب، نبیل کاظم به عنوان وزیر آموزش عالی، جمعه عناد به عنوان وزیر دفاع، عثمان الغانمی به عنوان وزیر کشور، علی عبدالامیر علاوی به عنوان وزیر دارایی، علی خالد نجم بتال به عنوان وزیر برنامه ریزی و بودجه، نازلین محمد به عنوان وزیر مسکن، حسن محمد عباس به عنوان وزیر بهداشت، حماجد مهدی علی به عنوان وزیر نیرو، ناصر حسین بندر به عنوان وزیر حمل و نقل، علی عدنان به عنوان وزیر ورزش و جوانان، علی منهل عزیز به عنوان وزیر صنعت، ارکان شهاب به عنوان وزیر ارتباطات، علی عادل حاشوش به عنوان وزیر کار، علی مهدی رشید به عنوان وزیر منابع آبی و علی حمید مخلف به عنوان وزیر آموزش و پرورش انتخاب شد.

الکاظمی در جریان جلسه رأی اعتماد مجلس عراق به تشریح برنامه های خود پرداخت. وی در این خصوص گفت: از جمله مأموریت های دولت من، حصر سلاح به دست دولت، برگزاری انتخابات زودهنگام و ممانعت از تبدیل شدن عراق به عرصه ای برای تجاوزگری دیگران، است. ما اجازه نمی دهیم که خاک عراق پایگاهی برای انجام حملات باشد. اتخاذ راهکارهای مناسب برای مقابله با شیوع کرونا نیز از دیگر اولویت های دولت آینده عراق است.

وی ادامه داد: من آزادی بیان و حمایت از تظاهرات های مسالمت آمیز را تضمین می کنم و برای حل و فصل تمامی مسائل اقتصادی، اجتماعی و امنیتی که مردم با آن روبرو هستند، تلاش خواهم کرد. الحلبوسی نیز در سخنانی بیان نمود که دولت جدید عراق باید قادر به عبور از موانع و چالش های پیش روی باشد.

واقعیت این است که انتخاب مصطفی الکاظمی به عنوان نخست وزیر جدید عراق نشان از اتحاد بیت شیعی در این کشور دارد، چراکه بیشتر گروه های شیعی به صورت تمام قد از کابینه وی حمایت به عمل آوردند. بدون تردید، اگر حمایت یکپارچه احزاب، گروه ها و جریان های شیعی نبود، کابینه الکاظمی پیروز به کسب رأی اعتماد نمایندگان مجلس عراق نمی شد. بر همین اساس، می توان رأی اعتماد مجلس عراق به مصطفی الکاظمی را به عنوان جلوه ای از اتحاد گروه های شیعی در عراق قلمداد کرد.

این اتفاق در حالی رخ می دهد که برخی از رسانه های بیگانه پیش از برگزاری جلسه رأی اعتماد مجلس عراق به کابینه الکاظمی بر طبل وجود اختلاف و تفرقه میان گروه های شیعی می کوبیدند. لذا رأی اعتماد مجلس عراق به مصطفی الکاظمی نشان داد که شیعیان در اوج وحدت با یکدیگر به سَر می بَرند.

از سوی دیگر، رأی اعتماد مجلس عراق به کابینه مصطفی الکاظمی موجب شد تا عراق با بحران مرگبار خلأ سیاسی روبرو نگردد؛ بحرانی که می توانست پیامدهای به مراتب وخیمی برای این کشور به دنبال داشته باشد. ایجاد خلأ قدرت و خلأ سیاسی در عراق یکی از مهمترین اهداف بیگانگان و در رأس آنها آمریکایی ها در این کشور بود که با رأی اعتماد مجلس به کابینه الکاظمی، این رؤیای آنها بر باد رفت.

بدیهی است که در صورت وجود خلأ قدرت و به تبع آن خلأ سیاسی در عراق، حجم دخالت های خارجی از سوی آمریکایی ها و متحدان غربی و عربی شان در این کشور بیش از پیش افزایش می یافت. بنابراین، با روی کار آمدن یک کابینه برآمده از فرایند دموکراسی و آرای مجلسی، عراق حرکت خود به سمت ساحل ثبات و آرامش را آغاز کرده است.

افزون بر آنچه که گفته شد، عراق در حال حاضر با بحران هایی نظیر بحران اقتصادی و شیوع کرونا نیز روبرو است که حل و فصل آنها مستلزم انتخاب هر چه سریع تر نخست وزیر جدید بود؛ اتفاقی که با آرای نمایندگان مجلس عراق نهایت به وقوع پیوست. لذا می توان گفت که رأی اعتماد مجلس عراق به کابینه الکاظمی مقدمه ای برای حرکت به سمت حل و فصل مسائل اقتصادی و همچنین بحران های ناشی از شیوع کرونا در این کشور، است.

این نکته را نیز نباید نادیده گرفت که مصطفی الکاظمی در آغاز راه خود به عنوان نخست وزیر عراق مأموریت های سخت، پیچیده و سختی را نیز در پیش روی دارد. ازجمله مهمترین مأموریت های سخت الکاظمی باید به مسأله اخراج نظامیان تروریست آمریکایی از خاک عراق اشاره کرد. الکاظمی خود به خوبی می داند که در کسوت نخست وزیری می بایست مصوبه مجلس عراق مبنی بر اخراج نظامیان آمریکایی از این کشور را اجرایی سازد.

نخست وزیر جدید عراق همچنین نیک می داند که یکی از علل و عوامل اصلی اجماع بیت شیعی بر سَر کابینه وی، به تعهد او برای اخراج آمریکایی ها از خاک عراق باز می گردد. بنابراین، آنچه که احزاب و جریان های سیاسی شیعی از الکاظمی انتظار دارند، اجرای قاطعانه مصوبه مجلس و فراهم آوردن زمینه اخراج نظامیان آمریکایی از خاک عراق است.

مأموریت سخت دیگری که الکاظمی در پیش روی دارد، مسأله فراهم کردن مقدمات برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق است؛ اتفاقی که حدبیشتر طی 2 سال آینده باید به وقوع بپیوندد. البته خودِ الکاظمی نیز اعلام کرده است که یکی از مهمترین اولویت هایش در کسوت نخست وزیری، فراهم کردن زمینه برای برگزاری انتخابات زودهنگام است. بر اساس آنچه که گفته شد، الکاظمی در آغاز راه خود به عنوان نخست وزیر عراق مأموریت های سختی دارد که البته برای اجرای آنها از پشتوانه حمایت قاطبه احزاب و جریان های سیاسی نیز برخوردار است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 978

به "رأی اعتماد مجلس عراق به کابینه مصطفی الکاظمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رأی اعتماد مجلس عراق به کابینه مصطفی الکاظمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید