سناریوی سه گروه از بورس بازان

به گزارش مجله فضای وب، خبرنگاران: از نگاه کارشناسان بازار سرمایه،بورس بازان سه سناریو را برای معاملات بازار سهام فردا انتظار میکشند.پیش بینی می گردد در بورس فردا چسبندگی شاخص کل به محدوده یک میلیون و 250 هزار واحد کماکان به قوت خود باقی باشد.

سناریوی سه گروه از بورس بازان

به گزارش خبرنگاران، بازار سهام در نخستین گام هفته با ریزش 0.8 درصدی شاخص روبه رو شد. شاخص دوباره به زیر سطح مقاومتی 1.285میلیون واحد آمد و اکنون نزدیکی در محدوده نیمه کانال 1.2 میلیون واحد در جریان است. با توجه به نبود مولفه های قوی پایدار در بازار سهام، معاملات روز یکشنبه میل به تعادل دارد. آنالیز خروجی پول حقیقی ها از بازار گویای این است که مقدار خروجی ها از اوایل تا اواخر بازار روبه افزایش نهاد در ساعت خاتمهی این فرایند ثابت شد. عرضه ها امروز در سمت شاخص سازها، توانستند روی کل بازار تاثیر بگذارند و کوچکترهای بازار را در ساعت خاتمهی هم رنگ خود نمایند.

تقاضا در نمادهای کوچک بازار نسبت به نمادهای عظیم فعال تر بود. البته شاخص در خاتمه با وجود نشانه هایی مبنی بر فرایند متعادل بازار، 10 هزار عقب نشست. با عقب نشینی شاخص از مرز مقاومتی 1.285 میلیون واحد، اکنون بازار در محدوده میانه کانال 1.2 میلیون واحد دست به دست میشود. به زیر آمدن شاخص در میانه کانال 1.2 میلیون واحد میتواند فشار سمت عرضه را بیشتر کند و بالا باقی ماندن شاخص در میانه کانال 1.2 میلیون واحد میتواند همچنان سمت تقاضا را فعال نگه دارد.

همچنان انتظارات نسبت به آینده بالاست؛ از سویی نوع سیاست های حمایتی دولت از بازار سرمایه با وجود حتمی بودن، اما مبهم است و از سوی دیگر، مذاکرات احیای که از نگاه ناظران سیاسی تا مرداد به احتمال قوی معین تکلیف میشود، میتواند توان تقاضا را بازیابی و دورنمای سرمایه گذاران را روشن تر کند. با تمام این اوصاف نشانه ها و سیگنال های موجود در بازار نمایانگر این است که میل به بهبود معاملات پررنگتر شده است (نمودار خروج و ورود پول در زیر از نیمه سال 98 تا به امروز شرایط را به خوبی نشان میدهد).

همه نمادهای معاملاتی هماهنگ با هم اما به دلایل مختلف، میل به صعود را انتظار میکشند. سهام کامودیتی محور با بالا باقی ماندن قیمت ها در بازارهای کامودیتی جهانی همچنان دورنمای مثبتی را انتظار میکشد. سهام صادرات محور به نوسانات چشم دوخته است. سهام ریالی هم از ناحیه انتظارات تورمی با توجه به مختصات فعلی بودجه 1400 افزایش قیمت ها را تا خاتمه سال قطعی میپندارد.

البته با پایین آمدن به زیر 18 درصد که در گزارش روز شنبه (امروز) سیاست گذار پولی اطلاع داده شد، سیگنال های مثبتی به بازار سهام ارسال شد. از نگاه منتقدان (اقتصاددانان) این شرایط میتواند نشانه پمپاژ پولی باشد و نمیتوان خوش بینانه آن را رصد کرد اما بازار سهام نسبت به این تحولات در سمت خوشبین است.

نظرسنجی با برآورد و دخالت همه مولفه های درگیر بازار سهام گویای این است که تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه بیشتر تعادل بازار را در روز دوم انتظار میشکند، هر چند که بعضی میل به صعود شاخص را هم با توجه به تحلیل رفتار امروز بازان بعید نمیدانند. اگر چه تعداد نمادهای دارای صف خرید بیشتر از تعداد نمادهای دارای صف فروش است اما فاصله ارزش صف های فروش نسبت به صف های خرید همچنان چشمگیر است.

نگاه کارشناس | انتظار بازار برای محرک قوی

  • امیرحسین واعظ/ کارشناس بازار سرمایه

چسبندگی شاخص کل به محدوده یک میلیون و 250 هزار واحد کماکان به قوت خود باقی است. بعضی اعتقاد دارند این چسبندگی به خاطر دست به دست شدن بازار بین فروشندگان خسته و خریداران تازه نفس است.

بعضی هم اعتقاد دارند گروهی این روزها در حال نوسان گیری هستند و نبود دیدگاه بلندمدت در بین خریداران، نمی گذارد شاخص کل به کانال 1.3 میلیون واحد برسد.

گروه سوم هم اعتقاد دارند بازار همچنان منتظر محرک قوی است و تا آن موقع، نوسانات نماگر بازار در کانال 1.2 میلیون واحد ادامه خواهد داشت.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1738

به "سناریوی سه گروه از بورس بازان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سناریوی سه گروه از بورس بازان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید