نسخه دنیای اقتصاد برای سه بازار ایران

به گزارش مجله فضای وب، خبرنگاران: دنیای اقتصاد در گزارش اصلی صفحه اول خودبه تحولات بازارها مهم کشور پرداخته است.

نسخه دنیای اقتصاد برای سه بازار ایران

به گزارش خبرنگاران در این گزارش آمده است: چالش های متفاوت سه بازار می تواند با یک نسخه تا حد چشم گیر رفع شود. در حال حاضر، شرایط بیرونی بازار مسکن برای بازگشت قیمت ها از اضافه پرش فراهم است؛ اما در داخل این بازار، به دلیل ریسک صفر انجماد آپارتمان نوعی مقاومت در بین مالکان برای اصلاح قیمتی وجود دارد. بازار ساخت وساز نیز پنجمین سال رکود سنگین را پشت سر گذاشته؛ به طوری که پس لرزه های التهاب قیمت مسکن، حلقه آخر زنجیره سرمایه گذاری ساختمانی را مختل کرده است. از طرفی، در بازار سرمایه نیاز به پول جدید احساس می شود تا رخوت موجود، از راستا اصلی ورود سرمایه به این بازار از بین برود. این سه مساله، با اخذ مالیات سالانه از املاک قابل حل است. دریافت مالیات سالانه از مالکان با نرخ های شناور- مالیات تصاعدی بر املاک دوم و چندم - به واکنش صاحبان زمین های منجمد و آپارتمان های بلااستفاده منجر می شود. نتیجه این شوک بزرگ، تصمیم دست کم بخشی از ملّاکان به تبدیل دارایی خواهد بود. مکمل مالیات ملکی در نسخه کارگشا، تسهیل سازوکار راه اندازی صندوق های زمین و ساختمان در بازار سرمایه است. تا سرمایه ها از سفته بازی ملکی -که تخریب این بازار را در پی داشته است- به پیش خرید آپارتمان از طریق صندوق ها - سرمایه گذاری مولد و رونق زا- هدایت شود.

اخذ مالیات سالانه از بازار مسکن یک نفع سه جانبه برای رفع چالش های بازار املاک، ساخت وساز و بورس ایجاد خواهد کرد. به گزارش دنیای اقتصاد، بررسی ها نشان می دهد در حال حاضر بازار املاک، سهام و ساخت وساز با سه چالش اصلی روبه رویند که تمامی آنها از طریق اجرای یک سیاست مشترک حل و فصل خواهد شد. این سیاست اخذ مالیات سالانه از املاک است که نه تنها سرمایه های مخرب را از بازار مسکن خارج و راستا را برای تخلیه حباب هموار می کند بلکه دو بازار دیگر یعنی بازار ساخت وساز و سهام نیز از منافع آن بهره مند خواهند شد. در حال حاضر عوامل بیرونی موثر بر فرایند بازار مسکن یعنی انتظارات تورمی و شوک ارزی از راستا افزایشی تغییرجهت داده و در شرایطی قرار گرفته اند که فضا را برای تخلیه حباب در این بازار فراهم کرده اند. با این حال یک نیروی مخالف درون بازار مسکن، یعنی مقاومت مالکان در برابر کاهش قیمت، مقابل این شرایط واقع شده است. مالکان به دلیل امیدواری به سود بلندمدت ملک که ناشی از قرارگرفتن بازار ملک در حیاط خلوت مالیاتی است (بازار مسکن بازاری است که مالیاتی از فعالیت های سوداگرانه و ضدتولید در آن گرفته نمی شود) قصد و تمایلی به فروش واحد مسکونی خود در شرایط کنونی ندارند و همچنان برای کسب سود حداکثری در یک دوره زمانی بلندمدت، صبر می کنند. از سوی دیگر بازار ساخت وساز نیز طی پنج سال گذشته با یک دوره رکود سنگین روبرو بوده به طوری که مطابق با آمار رسمی تیراژ ساخت وساز به نصف میزان کف بحرانی عرضه مسکن در کشور رسیده است. اگرچه باید سالانه حداقل 560 هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شود تا تعادل نسبی میان عرضه و تقاضای موجود در بازار برقرار شود اما طی سال های اخیر حجم ساخت وسازهای مسکونی به کمتر از نصف این میزان رسیده است. نکته جالب اینکه بازار ساخت وساز در شهر تهران نیز در شرایطی مشابه سایر شهرهای کشور واقع شده است.

کارشناسان مالی معتقدند هرچند عامل اصلی رکود در بازار ساخت وساز، حلقه آخر فرآیند سرمایه گذاری ساختمانی است که حجم فروش واحدهای مسکونی به دلیل نبود قدرت خرید از سوی متقاضیان به شدت کاهش پیدا کرده اما در صورتی که سیاست مشترک پیشنهادی اجرایی شود، زمینه برای تخلیه حباب از سوی عوامل درونی بازار نیز فراهم می شود و حلقه آخر سرمایه گذاری ساختمانی یعنی متقاضیان نیز امکان خرید در بازار را پیدا می کنند و در نتیجه ساخت وساز نیز رونق پیدا می کند. علاوه بر این دو بازار، بازار سرمایه نیز در شرایط کنونی از یک مشکل اصلی یعنی رکود معاملاتی رنج می برد که البته بخشی از آن به دلیل ساختار داخلی بازار سرمایه و سیاست های نادرست اجرایی است که مهم ترین آن دامنه نوسان است اما در کنار این عامل، فعالان بورسی شرایط کنونی بازار را این طور عارضه یابی می کنند که بازار سرمایه نیازمند تزریق سرمایه است. درواقع باید یک نوع تحریک تقاضا از راستا صحیح صورت گیرد تا سرمایه های جدید به بازار سهام وارد شود و راستا آن را از رکود خارج کند. برای تحریک تقاضا، دو گزینه وجود دارد: گزینه اول اینکه یک تقاضای واقعی ایجاد شود و گزینه دوم راستا انحرافی است که با پول پاشی ایجاد می شود و می تواند تبعاتی را برای بازار سهام به دنبال داشته باشد. کارشناسان مالی معتقدند در این بازار نیز اجرای سیاست مشترک پیشنهادی باعث می شود که تقاضای جدید برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه ایجاد شود.

آن طور که کارشناسان پیشنهاد می دهند این سیاست مشترک که می تواند بخش مهمی از چالش های هر سه بازار را رفع کند مالیات سالانه بر املاک است. این مالیات در گام اول منجر به تخلیه حباب در بازار مسکن خواهد شد. در صورتی که این مالیات با نرخ جهانی 5/ 0 تا 5/ 1 و نرخ تصاعدی برای ملاکان (بیش از یک خانه ای ها) اخذ شود، هزینه ای برای بلااستفاده گذاشتن و احتکار ملک که تا به امروز برای مالکان صفر بوده به وجود می آید و احتکار ملک در این بازار برای مالکان ریسک پیدا می کند. در نتیجه گروهی از مالکان اقدام به فروش واحد مسکونی و گروهی دیگر اقدام به عرضه ملک در بازار اجاره خواهند کرد. اثر ثانویه اجرای این سیاست در بازار ملک این است که مانع از ورود سرمایه جدید (ملک بازی جدید) می شود که مخرب بازار ملک است و در شرایطی منجر به ایجاد رکود، جهش قیمت یا اضافه پرش خواهند شد؛ چراکه تا حدود زیادی این سرمایه ها از بازار ملک خارج و به سمت بازار سرمایه هدایت می شوند. البته مهم آنکه این سرمایه ها اگرچه از بازار ملک خارج می شوند اما برای اینکه راستا حرکت بعدی آنها به سمت بازار سرمایه تضمین شود به اجرای یک سیاست مکمل نیاز است. این سیاست مکمل تسهیل شرایط و ضوابط راه اندازی صندوق زمین و ساختمان در بازار سرمایه است.

این سیاست مکمل از این جهت به عنوان تضمین کننده ورود سرمایه ها به بازار سهام محسوب می شود که تقاضای سرمایه ای بازار ملک از نوع تقاضای سنتی بازار است که ریسک پذیر نیست و به ویژگی امن بودن بازار ملک برای سرمایه گذاری وابسته است بنابراین اگر سیاست مکمل برای جهت دهی سرمایه ها در بازار سهام اجرا نشود، ممکن است سرمایه های خارج شده از بازار مسکن به دلیل ریسک بالای سرمایه گذاری در بورس، به این بازار وارد نشوند.

این در حالی است که اگر صندوق زمین و ساختمان که اتفاقا چاشنی رونق ساخت وساز مسکونی در تیراژ انبوه است راه اندازی شود آن دسته از سرمایه گذارانی که به دنبال ریسک بالا نیستند، با خرید یونیت، اقدام به سرمایه گذاری ملکی در بازار سهام می کنند. کارکرد ساده این صندوق، تامین مالی پروژه های ساختمانی از طریق جذب سرمایه های بورسی است. در بورس ارزش پروژه های ساختمانی به واحدهای سرمایه گذاری تبدیل و به عنوان یونیت به متقاضیان عرضه می شود. درواقع در این راستا یک نوع پیش خرید مدرن مسکن اتفاق می افتد. در نتیجه چنین اتفاقی، سرمایه گذاری مخرب بازار مسکن به شکل سرمایه های با کارکرد مولد و در خدمت عرضه مسکن درمی آیند. مهم تر آنکه معادل رشد قیمت مسکن، بدون آنکه به بازار مسکن آسیب بزنند، سود نصیب سرمایه گذاران آنها خواهد شد. درواقع این گروه از سرمایه گذاران از سود سرمایه گذاری ملکی از راستا صحیح بهره مند می شوند و این اقدام آنها از یکسو مشکل نیاز بازار سرمایه به سرمایه جدید را حل و از سوی دیگر به رونق بازار ساخت وساز کمک می کند.

با این وجود شرایط و ضوابط کنونی برای راه اندازی صندوق زمین و ساختمان از دیدگاه فعالان بازار ساخت وساز، غیرمنعطف و ناسازگار با جنس ساخت وساز است. یکی از شرایط کنونی این است که اصطلاحا زمین پروژه ساختمانی باید ارزش مشخصی داشته باشد به این معنی که پروژه های کوچک مقیاس امکان ورود به این صندوق ها را ندارند، دوم آنکه براساس ضوابط موجود سازنده ابتدا باید زمین را تامین و درمرحله بعدی اقدام به عرضه یونیت کند این در حالی است که هم اکنون بخش مهمی از مسائل سازنده ها هزینه تامین زمین است که حتی در برخی موارد تا 70 درصد هزینه های ساخت وساز را شامل می شود و سومین مشکل در حوزه معرفی سازنده به عنوان مالک زمین است. این در حالی است که بسکمک از پروژه های ساخت وساز به ویژه در تهران، به شکل تخریب و مشارکت انجام می شود که سند به نام سازنده نیست. مجموعه این عوامل سبب می شود موانعی در راستا راه اندازی صندوق زمین و ساختمان ایجاد شود.

اگر مالیات سالانه بر املاک اخذ شود و مسائل اولیه در حوزه بازار ساخت وساز رفع شود، یک نوع اجبار اولیه برای سازنده ها جهت پیوستن به صندوق های زمین و ساختمان که می تواند به آنها تضمین فروش واحدهای تکمیل شده را بدهد، ایجاد می شود اما این شرایط قطعا پس از تسهیل شرایط راه اندازی صندوق و زمین ساختمان ایجاد خواهد شد. صندوق های زمین و ساختمان از سال 93 با اخذ مجوز، شروع به کار کردند اما مسائل راه اندازی آنها سبب شده که با وجود 10 تا 15 صندوق، تیراژ واحدهای مسکونی ساخته شده کمتر از 20 هزار است. کارشناسان پیش بینی می کنند در صورتی که این دو سیاست اجرایی شود انتظار می رود حداقل نیمی از کف عرضه بحرانی مسکن کشور از این راستا تامین شود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 تیر 1400 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1662

به "نسخه دنیای اقتصاد برای سه بازار ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسخه دنیای اقتصاد برای سه بازار ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید