شش خوراکی برای پایین آوردن فشار خون بالا

به گزارش مجله فضای وب، فشارخون بالا و خطر ابتلا به سایر بیماری های مرتبط با آن را می توان با مصرف داروها، تغییر رژیم غذایی و سایر تغییرات در شیوه زندگی کاهش داد. پرفشاری خون، خطر ابتلای فرد به بیماری قلبی عروقی، سکته مغزی و بیماری کلیه را افزایش می دهد. در این مقاله در خصوص خوراکی هایی صحبت می گردد که به کاهش فشار خون بالا یاری می نمایند.

شش خوراکی برای پایین آوردن فشار خون بالا

توت ها

بلوبری و توت فرنگی حاوی مواد آنتی اکسیدان به نام آنتوسیانین ها - نوعی فلاونوئید - هستند. تحقیقات صورت گرفته بر روی بیش از 34 هزار فرد مبتلا به پرفشاری خون نشان داد، خطر ابتلا به فشار خون بالا در افرادی که بیشترین میزان جذب آنتوسیانین ها را دارند در مقایسه با افرادی که آنتوسیانین کمی مصرف می نمایند ، 8 درصد کمتر است.

موز

موز حاوی میزان زیادی پتاسیم است؛ پتاسیم ماده معدنی است که نقش مهمی در تنظیم فشار خون دارد. یک عدد موز با میزان میانه، حاوی حدود 422 میلی گرم پتاسیم است. بر اساس گزارش انجمن قلب آمریکا، پتاسیم اثرات سدیم را کاهش می دهد و تنش در دیواره رگ های خونی را کم می نماید. بزرگسالان باید روزانه چهار هزار و 700 میلی گرم پتاسیم مصرف نمایند. آووکادو، قارچ، سیب زمینی شیرین، گوجه فرنگی، ماهی تن و لوبیا از دیگر خوراکیهای حاوی پتاسیم هستند.

چغندر

نوشیدن آب چغندر می تواند در کوتاه مدت و بلند مدت موجب کاهش فشار خون گردد. محققان در سال 2015 گزارش دادند که نوشیدن آب چغندر قرمز به کاهش فشار خون در افراد مبتلا به پرفشاری خون یاری می نماید. این محققان در مطالعه ای متوجه شدند، افراد مبتلا به فشار خون بالا که برای مدت چهار هفته روزی 250 میلی لیتر حدود یک فنجان آب چغندر می نوشیدند، فشار خون آنها بطور میانه 8/4 میلی لیتر جیوه کاهش یافت. این در حالی است که داروی فشار خون بطور میانه سطح فشار خون را تا 9/5 میلی لیتر جیوه کاهش می دهد. محققان اظهار داشتند که مقادیر بالای نیترات غیرآلی چغندر باعث کاهش فشار خون می گردد.

شکلات تلخ

شکلات تلخ نیز موجب پایین آوردن سطح فشار خون می گردد. آنالیز 15 مطالعه نشان می دهد که مصرف شکلات غنی از کاکائو موجب پایین آوردن فشار خون افراد مبتلا به پرفشاری خون می گردد. برای این منظور باید شکلات تلخی انتخاب کرد که حاوی حداقل 70 درصد کاکائو باشد و روزی یک قطعه مربعی از این شکلات را که میزان ای حدود یک انس دارد، مصرف کرد.

کیوی

بر اساس نتایج یک مطالعه، مصرف روی یک وعده کیوی می تواند موجب پایین آوردن فشار خون افرادی گردد که سطح فشار خون آنها اندکی بالا است. محققان در این مطالعه تاثیر مصرف سیب و کیوی را بر فشار خون افرادی که سطح فشار خون آنها اندکی بالاست، مقایسه کردند. آنها متوجه شدند که مصرف روزانه سه کیوی برای مدت هشت هفته منجر به کاهش چشمگیر فشار خون سیستولیک و دیاستولیک در مقایسه با خوردن یک عدد سیب در روز برای مدت مشابه شد. محققان گمان می نمایند که مواد فعال زیستی کیوی باعث کاهش آن شده است.

بعلاوه کیوی سرشار از ویتامین C است که میتواند میزان قرائت فشار خون را در افرادی که روزانه به مدت 8 هفته، تقریبا 500 میلیگرم از این ویتامین را مصرف کردند، بهبود بخشد.

در این زمینه بخوانید:

14 خوراکی که هرگز نباید در یخچال نگهداری گردد

خوراکی هایی که سیستم ایمنی بدن را تقویت می نمایند

هندوانه

هندوانه حاوی یک اسیدآمینه به نام سیترولین است که می تواند به مدیریت فشار خون بالا یاری کند. سیترولین به بدن یاری می نماید تا اکسید نیتریک فراوری کند، گازی که رگ های خونی را شل نموده و موجب ترغیب انعطاف پذیری در عروق می گردد. این اثرات با یاری به جریان خون موجب کاهش فشار خون بالا می گردد.

نتایج یک مطالعه نشان داد، بزرگسالان مبتلا به چاقی و فشار خون بالا و یا پرفشاری خفیف خون که عصاره هندوانه مصرف نموده بودند، فشار خون آنها کاهش یافت. محققان بعلاوه دریافتند حیواناتی که رژیم غذایی غنی از هندوانه دارند ، از سلامت قلب بهتری برخوردارند. یک مطالعه نشان داد، موش هایی که محلول حاوی آب هندوانه را مصرف میکردند، 50 درصد پلاک کمتری در عروق خود نسبت به گروه کنترل داشتند.

بعلاوه موش هایی که این محلول را مصرف می کردند، نسبت به موش هایی که در گروه کنترل قرار داشتند، 50 درصد کلسترول لیپوپروتئین - کلسترول بد- و 30 درصد افزایش وزن، کمتری داشتند.

منبع: Medical News Today

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 7 آذر 1400 بروزرسانی: 7 آذر 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1864

به "شش خوراکی برای پایین آوردن فشار خون بالا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شش خوراکی برای پایین آوردن فشار خون بالا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید