صادرات 31.2 میلیارد دلاری کالا در 11 ماهه امسال خبرنگاران

به گزارش مجله فضای وب، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با وجود شرایط کرونا صادرات کشور در 11 ماه سال جاری بیش از 31.2 میلیارد دلار است که قمی قابل قبول به شمار می رود.

صادرات 31.2 میلیارد دلاری کالا در 11 ماهه امسال خبرنگاران

به گزارش خبرنگاران و به نقل از وزارت صمت، حمید زادبوم در آئین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان بوشهر، اضافه نمود: هرچند صادرات کشور در 11 ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش 19 درصد کاهش داشته است اما از نظر کارشناسی طبیعی و قابل پذیرش است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اضافه نمود: با شیوع کرونا در سه ماه نخست امسال بسیاری از کشورها مرزهای خود را بستند و پس از اینکه جهان به سمت همزیستی با این ویروس حرکت کرد، شرایط تجارت بهبود یافت.

زادبوم ادامه داد: همچنین براثر شیوع کرونا تولید ناخالص داخلی کشورها و به دنبال آن میزان واردات آنها کاهش یافت که این کاهش بازار به معنای کاهش صادرات کشورها است.

سال گذشته تجارت خارجی 85 میلیارد دلار بود

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: سال گذشته تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران معادل 85 میلیارد دلار بود که 41.3 میلیارد دلار صادرات و 43.7 میلیارد دلار واردات بوده است و این در شرایطی است که با خارج شدن آمریکا از برجام، اعمال فشارهای حداکثری بر کشور آغاز شده بود.

وی تاکید کرد: 85 درصد از واردات کشور مواد اولیه و واسطه ای است که نیاز تولید ما را برطرف می کند.

زادبوم ادامه داد: استان بوشهر رتبه اول صادرات را در میان استان های کشور دارد که اگر چه بخش بالایی از آن مربوط به صادرات پتروشیمی است اما ارزش اضافه نموده بالایی در این بخش ایجاد می شود که برای کشور بسیار ارزشمند است.

وی اضافه نمود: صادر کنندگان نمونه کشور و استان بوشهر در شرایط سخت شیوع کرونا و تحریم های ظالمانه دشمن توانستند فعالیت کنند و برای کشور ارزآوری داشته باشند که بسیار ارزشمند است و اشتغال زایی بخش خصوصی حتی برای یک نفر اهمیت بالایی دارد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: در روز صادرات و اعلام صادرکنندگان نمونه باید علاوه بر تقدیر و تجلیل به مسائل این گروه نیز رسیدگی شود و برای برطرف کردن موانع صادرات برنامه ریزی و تصمیم گیری شود.

زادبوم بیان کرد: سختی های صادرات در کشور ما سه بخش مسائل ساختاری، اقدامات دشمنان و مسائل دولتی را شامل می شود و نمی توان تنها سو مدیریت یا تحریم را برجسته کرد زیرا بخش بزرگی از مسائل ساختاری است و متفکران و اندیشمندان اقتصادی باید به آن بپردازند.

وی ادامه داد: نپیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت آسیب بزرگی به بدنه کارشناسی دولت و تاجران زده است زیرا در مواقفت نامه های این سازمان همه قوانین تجارت تدوین و در اختیار اعضا قرار گرفته است و ناآگاهی از این مقررات می تواند ضربه بزرگی به صادرات کشورها بزند همانگونه که توقف صادرات لبنیات ایران به روسیه ناشی از ناآگاهی یکی از صادر کنندگان بود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: اکنون در این ارتباط هر هفته جلسه شورای توسعه صادرات غیر نفتی برگزار و مسائل و مسائل بررسی می شود.

وی با اشاره به تعهدات ارزی صادرکنندگان، گفت: تعهد ارزی از سال 97 بر عهده صادر کنندگان قرار گرفته است و تا به امروز این مقررات مربوط به برگرداندن ارز تغییراتی داشته است که باید مسائل آن در فرآیندی درست حل شود.

خارج شدن از مقررات تجارت جهانی خروج شدن از ریل تجارت است

زادبوم با اذعان به اینکه هر گونه خارج شدن از مقررات تجارت جهانی خروج شدن از ریل تجارت است، اعلام کرد: با این حال به دلیل شرایط ویژه کشور باید سعی شود آسیب های ناشی از این قانون به حداقل برسد زیرا در زمان حاضر این قانون الزامی است.

وی در ارتباط با صدور کارت بازرگانی گفت: صدور کارت بازرگانی باید قاعده مندتر شود تا ضمن برداشتن مقرراتی که مانع راه است، برای آن سیستم تعریف شود امکان اعمال نظر در آن نباشد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: امروز صادر کنندگان کشور در یک جنگ اقتصادی و تحریم تحمیلی جهاد می کنند که بسیار ارزشمند است و جای تجلیل دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1510

به "صادرات 31.2 میلیارد دلاری کالا در 11 ماهه امسال خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات 31.2 میلیارد دلاری کالا در 11 ماهه امسال خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید