لزوم تحقیق در خصوص آسیب های اجتماعی

به گزارش مجله فضای وب، تحقیق در خصوص آسیب های اجتماعی با اینکه سختی های خودش را دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چون کمال جامعه و کیفیت زندگی در آن به همین مساله بستگی دارد. با این حال هنوز بسیاری از ما ضرورت آن را درک نکرده ایم. خواندن مقاله زیر به همه افرادی توصیه می گردد که نجات جامعه برایشان مهم است.

لزوم تحقیق در خصوص آسیب های اجتماعی

خبرنگاران | سرویس روانشناسی - آسیب های اجتماعی به دسته ای از نابسامانی ها و ناهنجاری های رفتاری افراد یک جامعه چه بصورت فردی و یا جمعی اطلاق می شوند که ریشه در بی نظمی ها، کژکارکردی های پدیده های اجتماعی و پیامد های نامطلوب آن ها دارد. این آسیب ها غالبا باعث رنجش روانی، جسمی و مادی اقشار خاص و آسیب پذیر جامعه می شوند. تحقیق در خصوص آسیب های اجتماعی بدون در نظر دریافت شرایط زمینه ای یک جامعه یا اجتماع کار سختی ست؛ بنابراین قبل از شروع تحقیق در این زمینه ابتدا باید از جامعه مورد بحث شناخت کافی پیدا کرد. همچنین قابل ذکر است که روش تحقیق در زمینه آسیب های اجتماعی مختلف با یکدیگر متفاوت است. در این مقاله ابتدا در خصوص شیوه تحقیق در خصوص آسیب های اجتماعی، سپس درباره انواع آسیب های اجتماعی بحث خواهد شد.

شیوه های تحقیق در خصوص آسیب های اجتماعی

در آسیب شناسی اجتماعی هم مانند سایر حوزه های اجتماعی، از شیوه عملی برای آنالیز موضوعات مورد نظر استفاده می شود. چون برای تحقیق در خصوص آسیب های اجتماعی باید به مطالعه و آنالیز علل، زمینه ها و راهکار ها در زمینه انحرافات و آسیب ها پرداخت که این مطالعات باید هم از لحاظ ذهنی به صورت شناخت مفاهیم خاص و هم به یاری ابزار وسایل تحقیق عینی به صورت پژوهش های علمی انجام شود.

انجام چنین تحقیقاتی به شکل علمی از حدود 80 - 90 سال پیش شروع شد. البته در آن موقع این پژوهش ها کمتر جنبه واقع بینانه داشت. ولی پس از مدتی پژوهش ها قابل اتکا شدند، چون محققان از روش های تحقیقی دقیق تر و معتبرتری استفاده کردند؛ روش هایی که از اعتبار بیشتری در برآورد مسائل اجتماعی برخوردار بودند. مثلا پرسشنامه های مختلف تهیه شد، شیوه های اعتبار یابی و استفاده از روش های معتبر معمول شد و از اصول روش تحقیق که در علوم انسانی کاربرد مفیدی دارد استفاده گشت. به این ترتیب اطلاعات لازم در زمینه انواع انحرافات و مسائل در سطح یک جامعه جمع آوری می شود. این فعالیت ها همچنان در حال طی کردن سیر تکامل است و مانند پیشرفت سایر علوم هر روزه شیوه های جدیدی برای آنالیز و ارزیابی افراد و جوامع و تحقیق در زمینه آسیب های اجتماعی بدست می آید.

انواع آسیب های اجتماعی

اینکه در خصوص چه نوع آسیب اجتماعی تحقیق می شود در انتخاب روش تحقیق اهمیت بسیاری دارد. برای طبقه بندی آسیب های اجتماعی می توان انواع گوناگونی از طبقه بندی ارائه کرد. ما آسیب های اجتماعی را به شکل زیر دسته بندی کرده ایم:

  • آسیب های اجتماعی خانواده
  • آسیب های اجتماعی زنان
  • آسیب های اجتماعی طلاق
  • آسیب های اجتماعی جوانان
  • آسیب های اجتماعی اعتیاد
  • آسیب های اجتماعی اینترنت
  • آسیب های اجتماعی ماهواره
  • آسیب های اجتماعی دانش آموزان

چرایی تحقیق در خصوص آسیب های اجتماعی

هر جامعه ای متناسب با شرایطی مثل فرهنگ، رشد و انحطاط خود با انواعی از انحرافات و مسائل روبروست که تاثیرات مخربی روی فرآیند ترقی آن جامعه دارد؛ بنابراین هر جامعه ای در حال دست و پنجه نرم کردن با یک نوع یا انواعی از آسیب های اجتماعی است. شکی نیست که شناخت چنین مسائلی می تواند راستا حرکت جامعه را بسوی ترقی و تعامل هموار سازد، بطوری که علاوه بر درک عمل آن ها و جلوگیری از تداوم آن عمل، با ارائه راهکار هایی به سلامت جامعه یاری نماید. به عنوان مثال مشکل اعتیاد هم به عنوان یک مشکل فردی و هم یک معضل اجتماعی مطرح است. این مساله در سطح اجتماعی نه تنها منجر به از بین رفتن نیرو ها و بودجه های جامعه می شود که نوعی سربار برای جامعه بوجود می آورد. شناسایی علل اساسی و کنترل آسیب های اجتماعی می تواند بسیاری از نیرو های از دست رفته جامعه را تجدید کرده و در راستا کار سالم جامعه راهنمایی کند.

آسیب های اجتماعی از جنبه های مختلف

برای بیان اهمیت تحقیق در خصوص آسیب های اجتماعی بیایید ببینیم که آسیب های اجتماعی از هر زاویه چگونه دیده می شود:

آسیب شناسی اجتماعی از نگاه یک فرد می تواند به قصد ایجاد تغییر در جامعه و یاری انجام شود. هر انسانی بلاخره یک گرایش خاصی دارد. خواه مذهبی باشد یا سیاسی؛ و بلاخره در تمام این گرایشات یاری به هم نوع و راهنمایی جامعه در تغییر اجتماع موثر است. مثلا اینکه یک نفر به گروه های آسیب پذیر (مثل زنان و بچه ها) یاری کند، یا اینکه مثلاً هر انسانی دوست دارد به پیرمرد یا پیرزن ناتوان یاری کند.

اما از زاویه نگاه اجتماعی جنبه های بسیار گسترده تری را شامل می شود. از نگاه اجتماع، اگر به این آسیب های اجتماعی به موقع رسیدگی نشود، افزایش جرم وجنایت را در پی دارد که مخرب انضباط اجتماعی است و باعث نابودی نسل های آینده نیز می شود.

آسیب شناسی اجتماعی از نظر سیاسی هم حائز اهمیت است. چون قطعا اگر به این مسائل توجه نشود کشور به سمت کشور های بیگانه متمایل شده و به جای فرهنگ خودی فرهنگ بیگانه در کشور پیاده می شود و این می تواند به اعتقادات دینی و مذهبی جامعه لطمه وارد کند. وجود آسیب های اجتماعی، بزرگنمایی و تبلیغات دشمنان کشور را در پی دارد، ضمن آنکه وجود آسیب های اجتماعی در کشور اسلامی عامل تبلیغ منفی بر ضد اسلام خواهد بود. لذا ضروری است که آسیب های اجتماعی ریشه یابی شود و از کلی گویی در جامعه پرهیز شود و با ارائه راهکار های مدرن به جزئیات آسیب های اجتماعی توجه شود.

سخن آخر

حرف آخر اینکه هر کسی می تواند در صندلی خودش به تحقیق در خصوص آسیب های اجتماعی بپردازد. فقط احتیاج به یک دانش صحیح از روش های جمع آوری اطلاعات و شیوه های آمارگیری درست است. کافی است فقط انسان هایی وجود داشته باشند که برایشان کمال افراد جامعه اهمیت داشته باشد و بخواهند به بهتر شدن زندگی فرد یا افرادی یاری نمایند. آنگاه تمام سختی ها و مسائل این راستا از فرعیات محسوب می شوند.

منبع: setare.com
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1448

به "لزوم تحقیق در خصوص آسیب های اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم تحقیق در خصوص آسیب های اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید