نفت برنت از 80 دلار عقب نشست

به گزارش مجله فضای وب، قیمت نفت روز پنج شنبه به دنبال تشدید نگرانی های اقتصادی که تردیدها نسبت به دورنمای رشد تقاضا برای سوخت را برانگیخت کاهش یافت و بخشی از رشد چشمگیری که در معاملات روز گذشته داشت را از دست داد.

نفت برنت از 80 دلار عقب نشست

به گزارش خبرنگاران، بهای معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 46 سنت یا 0.6 درصد کاهش نسبت به معاملات روز چهارشنبه، به 69.91 دلار در هر بشکه رسید.

بهای معاملات آتی نفت برنت 38 سنت یا 0.5 درصد کاهش یافت و به 79.36 دلار در هر بشکه رسید.

این کاهش به دنبال کندی احتمالی رشد تقاضا برای سوخت به دلیل اختلافات تجاری میان آمریکا و چین و همچنین بحران بازارهای نوظهور روی داد.

طبق نتایج یک نظرسنجی از صدها شرکت های آمریکایی در چین، شرکت های آمریکایی از تعرفه ها در جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن آسیب دیده اند. این نظرسنجی باعث شد لابی نمایندگان تجاری آمریکا از دولت ترامپ بخواهند در رویکرد خود تجدیدنظر نمایند.

همزمان با مهیا شدن واشنگتن برای اعمال تعرفه روی واردات 200 میلیارد دلار کالای چینی، دولت ترامپ از مقامات چینی دعوت کرد مذاکرات تجاری را از سر بگیرند.

از سوی دیگر اوپک در گزارش ماهانه خود نرخ مورد پیش بینی از رشد تقاضای دنیای برای نفت را با اشاره به ریسک های اقتصادی کاهش داد. در این گزارش ماهانه، اوپک گفت تقاضای دنیا برای نفت در سال میلادی آینده به میزان 1.41 میلیون بشکه در روز رشد خواهد نمود که 20 هزار بشکه در روز کمتر از پیش بینی ماه گذشته و دومین کاهش متوالی در پیش بینی این گروه بود.

عرضه محدودتر

با وجود این، دورنمای کوتاه مدت برای بازارهای نفت عرضه محدودتر را نشان می دهد. نفت برنت روز چهارشنبه برای نخستین بار از ماه مه تحت تاثیر انتظارات برای محدود شدن عرضه به بازار پس از اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران در نوامبر، به بالای 80 دلار در هر بشکه صعود کرد.

نفت وست تگزاس اینترمدیت نیز روز گذشته به دلیل کاهش ذخایر نفت و سطح فراوری، به بالای 70 دلار در هر بشکه صعود نموده بود.

طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ذخایر نفت این کشور در هفته منتهی به هفتم سپتامبر 5.3 میلیون بشکه کاهش یافت و به 396.2 میلیون بشکه رسید که پایین ترین میزان از فوریه سال 2015 و همچنین حدود سه درصد پایین میانگین پنج ساله برای این وقت از سال بود.

فراوری نفت آمریکا در همین مدت، به دلیل محدودیت های ظرفیت خط لوله 100 هزار بشکه در روز کاهش یافت و به 10.9 میلیون بشکه در روز رسید.

استفن اینس مدیر معاملات آسیا – اقیانوسیه در شرکت OANDA در این باره اظهار کرد: آمار ذخایر کاهش شدیدتر از حد انتظار تحلیلگران را نشان داد. کاهش اندک فراوری نیز با افزایش ذخایر محصولات پالایشی همراه شد که از سوی اداره اطلاعات انرژی گزارش گردیده بود و نشان داد تقاضا برای سوخت در آمریکا ممکن است ضعیف گردد.

بر اساس گزارش رویترز، ذخایر بنزین آمریکا در مدت مذکور 1.3 میلیون بشکه افزایش یافت، در حالی که ذخایر دیگر شامل دیزل و نفت کوره 6.2 میلیون بشکه افزایش داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 43

به "نفت برنت از 80 دلار عقب نشست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفت برنت از 80 دلار عقب نشست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید