نماینده سابق مجلس: نقش نظارت در مبارزه با فساد کم است

به گزارش مجله فضای وب، یک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: عدم شفافیت در قانون، قوانین موازی که بعضا متناقض با یکدیگر هم هستند، کثرت قانون و قانون گذاری از جمله عواملی است که باید در مبارزه با فساد به آن توجه کرد.

نماینده سابق مجلس: نقش نظارت در مبارزه با فساد کم است

عبدالواحد فیاضی در گفت و گو با مجله فضای وب، در ارتباط با ضرورت مبارزه با زمینه های ایجاد فساد پیش از شکل گیری مفسدان اظهار کرد: همواره شنیده ایم پیشگیری بهتر از درمان است؛ اما الان در زمینه مبارزه با فساد آنچه که انجام می دهیم مقابله به مثابه درمان است، یعنی از دوران پیشگیری گذشته ایم و به ضرورت درمان رسیده ایم.

وی ادامه داد: الان در شرایط مقابله و مبارزه با فساد هستیم. این مبارزه در این شرایط نشان می دهد تا کنون در دستگاه های اداری ما با فساد مبارزه نشده است. در چنین مقطعی دستگاه قضایی ناگزیر است براساس وظیفه ذاتی خود در جهت حل معضل فساد و مفسدین وارد عمل گردد که البته اقدامات اخیرش مورد رضایت مردم هم قرار گرفته است.

این نماینده سابق مجلس گفت: اول باید زمینه های ایجاد فساد در کشور را شناخت و بعد دقیق برای آن نسخه مبارزه صادر کرد و مواظب بود تا همه دستگاه ها و نهادها به آن نسخه عمل نمایند.

وی همچنین گفت: زمینه مبارزه با فساد مثل زمینه رشد میکروب و باکتری است. مثل از بین بردن ویروس و باکتری ها باید با فساد برخورد کرد. یعنی ببینیم چه عاملی وجود داشته که یک محیط پاک را به فساد آلوده نموده است.

فیاضی سپس ادامه داد: عدم شفافیت در قانون، قوانین موازی که بعضا متناقض با یکدیگر هم هستند، کثرت قانون و قانون گذاری از جمله عواملی است که باید به آن توجه کرد.

این فعال سیاسی اصولگرا یادآور شد: با توجه به فسادهای ایجاد شده به نظر می رسد نظارت لازم در حوزه های نظارتی مثل مجلس شورای اسلامی، دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و نهادهای امنیتی به درستی صورت نگرفته است. گویی آن ها به وظیفه ذاتی خود به موقع و به هنگام عمل نکردند.

وی اضافه کرد: اگر به موقع به مسئله فساد ورود پیدا می شد با راهکار های کوتاه مدت مشکل رفع می شد. اینجا نشان می دهد نقش نظارت کم رنگ است، الان مجلس نقش قانون گذاری اش از بخش نظارتش بیش تر است. تکثر در وضع قانون به نمایندگان فرصت نمی دهد که به آنچه خود وضع کردند نظارت نمایند و اشکال از همین جا پدید می آید.

فیاضی در سرانجام گفت: اگر قرار باشد با فساد مبارزه کنیم ایجاد زمینه فساد را باید کاهش دهیم. در دنیای امروز نظارت مردمی باعث کاهش ایجاد فساد می گردد. هر اندازه میزان تجهیزات سیستم های اداری ما اعم از بانک ها و وزارت خانه ها با رشد تکنولوژی هماهنگ باشند از بروز ایجاد زمینه های فساد جلوگیری می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 382

به "نماینده سابق مجلس: نقش نظارت در مبارزه با فساد کم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده سابق مجلس: نقش نظارت در مبارزه با فساد کم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید