واکنش آمریکا به پیشنهاد ظریف برای مبادله زندانیان

به گزارش مجله فضای وب، وزارت خارجه آمریکا واکنش محتاطانه ای به پیشنهاد وزیر خارجه جمهوری اسلامی در مورد تبادل زندانیان نشان داده است.

واکنش آمریکا به پیشنهاد ظریف برای مبادله زندانیان

به گزارش گروه بین الملل مجله فضای وب به نقل از المانیتور، وزارت خارجه آمریکا در واکنش به پیشنهاد محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی در مورد تبادل زندانیان، خواهان آزادی فوری شهروندان آمریکایی شد ولی به طور کلی پیشنهاد ظریف را رد نکرده است.

وزیر خارجه کشورمان در اظهاراتی در نیویورک تاکید نمود: امروز این پیشنهاد را به طور علنی مطرح می کنم؛ زندانیان را مبادله کنیم. تصور می کنیم اتهامات آنها جعلی و نادرست است.

این اظهارات ظریف در واکنش به اتهامات مطرح شده علیه افرادی است که در آمریکا زندانی شده اند. اکثر این افراد به اتهام نقض محدودیت های آمریکا علیه صادرات به ایران زندانی شده اند.

ظریف اضافه نمود: بیایید تبادل داشته باشیم. من پیش از این همین کار را انجام داده ام و اکنون نیز قدرت و اختیار لازم برای اجرای آن را دارم.

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای بیان کرد: واشنگتن از یک راهکار انسانی برای پرونده مربوط به شهروندان بازداشت شده در ایران حمایت می نماید. ولی ایران باید فورا ابتدا شهروندان آمریکایی را که به صورت نادرست و اشتباه زندانی شده اند، آزاد کند. همه شهروندان ایرانی که در آمریکا زندانی شده اند، به خاطر نقض قوانین ایالات متحده تحت پیگرد و محاکمه قرار گرفته اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره به المانیتور گفت: ما نسبت به اظهارات اخیر ظریف وزیر خارجه ایران در نیویورک درباره بازداشت شهروندان آمریکایی در ایران آگاه هستیم. ما به اشاره ظریف به یک راهکار انسانی برای این پرونده ها اشاره می کنیم، مساله ای که بارها خواهان آن شده ایم.

وی اضافه نمود: نظام ایران می تواند جدی بودن خود را نسبت به مسائل کنسولی نشان دهد، از جمله شهروندان ایرانی که به خاطر نقض قوانین آمریکا محاکمه یا تحت پیگرد قانونی قرار گرفته اند، همین طور به وسیله آزاد کردن فوری آمریکایی های بی گناه. ما از ایران می خواهیم تا همه شهروندان آمریکایی و افراد ناپدید شده را فورا آزاد کند، از جمله ژیو وانگ، رابرت لوینسون، سیامک نمازی و سایرین.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 182

به "واکنش آمریکا به پیشنهاد ظریف برای مبادله زندانیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش آمریکا به پیشنهاد ظریف برای مبادله زندانیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید