وزیر دفاع: 90 درصد نیازهای دفاعی را در داخل کشور فراوری می کنیم

به گزارش مجله فضای وب، تهران (پانا)-وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به اینکه زمانی که در دفاع مقدس با تحریم روبرو شدیم راهبردی در پیش گرفتیم و اهمیت خود اتکایی را با توجه به عدم فروش سلاح دریافتیم، گفت برای دفاع از تمامیت ارضی کشور باید خود اتکا باشیم و این فشار و تحریم هایی که آمریکایی ها طی سالیان متمادی اعمال کرد باعث حرکت ما شد به نحوی که امروز می توانیم 90 درصد نیازهای دفاعی خود را در داخل کشور فراوری و تأمین کنیم.

وزیر دفاع: 90 درصد نیازهای دفاعی را در داخل کشور فراوری می کنیم

به گزارش ایرنا، امیرسرتیپ امیر حاتمی یکشنبه شب در برنامه زنده تلویزیونی با اشاره به خاتمه اتوماتیک تحریم های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران، اضافه نمود: رسیدن به یک چنین توانمندی برای آمریکایی ها بسیار سخت است آنان تا به امروز به دروغ چیز دیگری به دنیا گفته اند که کشوری بدون پشتیبانی آمریکا نمی تواند کاری کند و همه کوشش خود را کردند تا از هر آنچه که حق طبیعی ماست محروم باشیم و این نکته بسیار با اهمیتی است.

وی اضافه نمود: می خواستند با دریافت این حق ملت جمهوری اسلامی را تحقیر نمایند و از این جهت برای ما مهم بود ولو اینکه از این حق استفاده نکنیم اما باید به آن دست یابیم و مجموعه اتفاقات به لطف خدا باعث شد این حق را به نوعی از حلقوم آمریکایی ها بیرون کشیدیم.

امیر حاتمی تاکید نمود: این باور خوداتکایی که ایجاد شده غیر قابل تغییر است و حتی اگر همه فرصت های دنیا، امروز در اختیار ما قرار بگیرد حتماً از راهبرد خود اتکایی دست بر نخواهیم داشت و مراقبت را به طور جدی انجام خواهیم داد. در اختیار قرار دادن علم و فناوری و مشارکت آن در دنیا امروز از اهمیت بالایی برخوردار است.

وزیر دفاع و پشتبیانی نیروهای مسلح توضیح داد: ما با تحریم های مختلف روبرو بودیم و مخصوصاً آمریکایی ها همیشه علیه جمهوری اسلامی از تحریم استفاده می کردند؛ در سال 89 کوشش کردند با نفوذ خود در شورای امنیت از این شورا که به عنوان یک ابزار در دنیای قدرت است، استفاده و تحریم ها را به مصوبه شورای امنیت تبدیل نمایند.

وی ادامه داد: سال 94 قطعنامه 2231 همه تحریم های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران را لغو کرد اما درباره تبادلات تسلیحاتی ایران محدودیت هایی ایجاد کرد که در بندهایی از آن آمده کشوری که می خواهد به ایران سلاح بفروشند یا از ایران سلاح بخرد باید از شورای امنیت مجوز بگیرد.

امیر حاتمی اضافه نمود: ظاهرا این محدودیت نسبت به تحریم شرایط بهتری داشت اما از آنجایی که همه فروشندگان و خریداران سلاح به ما می دانستند آمریکا جلوی مسائل خیلی کم اهمیت تر را هم می گیرد، از این موضوع نگران بودند که امروز به طور اتوماتیک همه محدودیت های فروش تسلیحات پیش بینی شده برداشته و لغو شد و ما مجاز هستیم به لحاظ قانونی و با توجه به مصوبه شورای امنیت هر آنچه که در دنیا احتیاج داریم تهیه کنیم و آنچه دیگر کشورها احتیاج دارند را نیز ما برای آنان تهیه کنیم و این یک اتفاق با ارزش برای کشور است.

وزیر دفاع، اهمیت بیشتر لغو تحریم تسلیحاتی ایران را از نگاه دشمنان کشور دانست و اعلام کرد: دشمنان به ویژه آمریکایی ها در یک سال گذشته کوشش خود را انجام دادند که یا این محدودیت ها برداشته نگردد یا محدودیت های جدید اعمال گردد به نحوی که همه حیثیت خود را روی این کار گذاشتند و هر آنچه توانستند با مراجعات مکرر به شورای امنیت فشار آورده اند اما حیثیت آنان از بین رفت و اتفاقی برای امریکا افتاد که برای هیچ کشوری در شورای امنیت نیفتاده است.

وی ادامه داد: این موضوع نشان داد انجام این کار برای آمریکایی ها بسیار مهم است.

امیر حاتمی درباره کوشش آمریکایی ها در مرداد سال جاری برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و کسب 2 رای مثبت و اقدام مجدد آنها، اظهار کرد: این موضوع به نظرم دلایل متعددی دارد بخشی به دلایل داخلی آمریکا و بحث انتخابات در این کشور است، آنان احتیاجمند یک سری خوراک برای ارائه موفقیت در عرصه بین المللی و داخلی بودند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1262

به "وزیر دفاع: 90 درصد نیازهای دفاعی را در داخل کشور فراوری می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر دفاع: 90 درصد نیازهای دفاعی را در داخل کشور فراوری می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید