چرا برای مبارزه با کرونا، نباید سفر کنیم و باید در خانه بمانیم؟

به گزارش مجله فضای وب، این روزها بسیار می شنویم که برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و جلوگیری از گسترش آن، باید در خانه بمانیم و به ویژه از سفر رفتن اجتناب کنیم. اما چرا خانه امن ترین جاست و چرا نباید سفر کرد. شاید اگر دقیق تر به این موضوع پرداخته گردد و دلایل آن گفته گردد، افراد بیشتری این موضوع را رعایت نمایند.

چرا برای مبارزه با کرونا، نباید سفر کنیم و باید در خانه بمانیم؟

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

این روزها بسیار می شنویم که برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و جلوگیری از گسترش آن، باید در خانه بمانیم و به ویژه از سفر رفتن اجتناب کنیم. اما چرا خانه امن ترین جاست و چرا نباید سفر کرد. شاید اگر دقیق تر به این موضوع پرداخته گردد و دلایل آن گفته گردد، افراد بیشتری این موضوع را رعایت نمایند.

در خانه ماندن، تنها راه جلوگیری از انتشار ویروس کرونا

آن چه که این روزها باید به شدت به آن اهمیت داد، زنجیره شیوع این بیماری است. یعنی هر کسی می تواند عامل انتقال کرونا به دیگران باشد و اگر همه ما اصول بهداشتی را رعایت کینم، در واقع هم به سلامت خودمان و هم به سلامت دیگران یاری نموده ایم. نکته مهم این است که برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، همه ما باید برای آن کوشش کنیم و مهار این بیماری احتیاج به همکاری و همت همه مردم دارد. مهم است که برای مدتی از هر گونه بی احتیاطی پرهیز کنیم.

دلیل این که چرا در این مدت باید در خانه بمانیم، به نظر می رسد که واضح باشد. اما علت این که به شدت با سفر رفتن مخالفت می گردد و انقدر متخصصان توصیه می نمایند که در شهر خود بمانید و سفر نروید چیست؟

چرا برای کنترل کرونا، برای مدتی سفر نکنیم؟

سفر کردن همواره فواید بسیاری دارد. خروج از روزمرگی، رفتن به جاهای دیدنی و طبیعت گردی، خوردن غذاهای محلی، خرید کردن و بازدید از بازارهای صنایع دستی و ... موجب می گردد تا برای مدتی فکرمان آزادتر باشد و این زمان را به خودمان اختصاص دهیم. به این ترتیب با گردش و تفریح، توان جسمی و روانی خود را بازیابی کنیم. و، اما پیامدهای منفی سفر چیست؟

آب به آب شدن و تاثیر آن بر سیستم ایمنی بدن!

سفر هم مانند هر فعالیت دیگری، عوارضی دارد. حتما اصطلاح آب به آب شدن را شنیده اید. این اصطلاح اشاره به همین موضوع دارد که سفر گاهی برای بعضی از ما، عوارضی به دنبال خواهد داشت. این عوارض فرد به فرد می تواند متفاوت باشد. سفر کردن ممکن است دارای عوارضی از جمله علائمی مانند حالت تهوع، مسمومیت، اختلال در خواب، جا به جایی عادت ماهانه، مسائل تنفسی، یبوست و ... باشد. همچنین علاوه بر این ها، در طول سفر نوع تغذیه، زمان استراحت، تاثیرات تغییر آب و هوا و ... نیز می توانند عوارض سفر را تشدید نمایند.

چگونه از مسمومیت غذایی حین سفر جلوگیری کنیم؟

اما این موارد در کنار احوالاتی که به صورت طبیعی در طول سفر تجربه می کنیم، همگی موجب می شوند تا عملکرد سیستم ایمنی بدن، دچار تغییر گردد. این تغییر عملکرد می تواند موجب حساس تر شدن بدن و زمینه ساز ابتلا به بیماری ها باشد؛ بنابراین با خروج از شهر خود، آمادگی این را دارید تا به دلیل تغییر در شرایط روزمره، در خطر ابتلا به بیماری های گوناگون باشید.

دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی

شما وقتی در شهر خودتان هستید، کاملا مطلع هستید که در صورت بروز مشکل، باید به کجا مراجعه کنید و از چه کسی یاری بگیرید. دوستان و اطرافیان شما آماده حمایت از شما هستند و شما در شهری هستید که کاملا می شناسید و می دانید در صورت احتیاج و به ویژه در شرایط اورژانسی، به کجا باید مراجعه کنید.

اما هنگامی که در سفر هستید، نه آشنایی دارید و نه از نحوه دسترسی به امکانات بهداشتی و درمانی مطلعید. این موضوع قطعا در شرایط اضطراری مشکل ساز خواهد بود. در این شرایط ممکن است برای دسترسی به خدمات پزشکی زمان زیادی را از دست بدهید و استرس فراوانی را تحمل کنید. در صورتی که اگر در شهر خودتان بودید، با مسائل کمتری روبرو می شدید.

امکانات و ظرفیت های درمانی محدود در هر شهر

باید توجه داشت که هر شهر متناسب با جمعیت خودش، امکانات درمانی و بیمارستانی دارد. قطعا شهری مانند تهران، با توجه به جمعیت بالا، بیمارستان های بیشتر و امکان سرویس دهی به افراد بیشتری در مقایسه با شهرستان های کوچک دارد.

هنگامی که گروه زیادی از مردم در شرایطی بحرانی به شهرهای کوچک سفر می نمایند، در واقع موجب می شوند تا مردم محلی از دسترسی به خدمات درمانی به موقع و کافی محروم شوند. ما با سفر کردن موجب خواهیم شد تا حقوق بومیان شهرهای دیگر ضایع گردد و جان افراد زیادی به خطر افتد. به این ترتیب مسافران هم در مرگ شهروندان شهرهای کوچک، مقصر خواهند بود.

دسترسی آسان تر به وسایل ضروری در خانه

این روزها بر روی در و دیوارهای شهر، در شبکه های اجتماعی و رسانه ها، دائما می بینیم که باید در خانه بمانیم و خانه امن ترین مکان است. اما در خانه ماندن چه فایده ای دارد. قطعا در خانه ماندن یکی از مهم ترین اقداماتی است که می تواند موجب شکستن زنجیره شیوع بیماری کرونا باشد. ارتباطات کمتر و کاهش تردد، اصلی ترین وسیله برای پیشگیری از ابتلا به کرونا است.

اما در خانه ماندن فایده دیگری هم دارد. وقتی در خانه هستید، همه وسایل مورد احتیاج در دسترستان است و به راحتی می توانید از خود مراقبت کنید. مواد ضدعفونی نماینده، داروها، مواد غذایی، لوازم بهداشتی، امکان شستشوی دست ها در هر زمان که احتیاج باشد و غیره، از جمله مواردی هستند که در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر هستند.

همچنین یکی از مهم ترین عوامل پیشگیری، کنترل استرس است. قطعا زمانی که در خانه هستید و جریان عادی زندگی برقرار است، شرایط کم هیجان تر و امن تری دارید. اما سفر همواره ریسک ها و استرس هایی دارد که اجتناب ناپذیر هستند.

بنابراین در خانه بمانیم و نه به خودمان آسیب بزنیم و نه به دیگران. خروج از خانه ممکن است موجب گردد، ما ناقل ویروس کرونا شویم و نه تنها خودمان بیمار شویم، که دیگران را نیز بیمار کنیم. یادمان باشد که عملکرد سیستم ایمنی بدن همه ما یکسان نیست و مقاومت هر کدام از ما در برابر ویروس کرونا متفاوت است. زنجیره شیوع را با ماندن در خانه بشکنیم و بیشتر مراقب خودمان و اطرافیانمان باشیم. شاید امروز بزرگترین محک برای سنجش میزان مسئولیت پذیری ما باشد.

به امید روزهایی پر از سلامتی…

منبع: برترین ها

منبع: چمدان
انتشار: 6 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 781

به "چرا برای مبارزه با کرونا، نباید سفر کنیم و باید در خانه بمانیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا برای مبارزه با کرونا، نباید سفر کنیم و باید در خانه بمانیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید