کارگروه ثبت جهانی روستای ابیانه تشکیل می شود

به گزارش مجله فضای وب، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در سفری نیم روزه به همراه جمعی از مدیران این اداره کل به روستای ابیانه از تلاش به منظور ثبت جهانی این روستای تاریخی در آینده نزدیک خبر داد.

کارگروه ثبت جهانی روستای ابیانه تشکیل می شود

به گزارش مجله فضای وب به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان، فریدون اله یاری روز 7 مردادماه با اعلام این مطلب گفت: روستای تاریخی ابیانه، یکی از مراکز مهم شهرستان نطنز به منظور جذب گردشگران خارجی و داخلی در منطقه است.

او افزود: با توجه به ظرفیت های زیاد این روستا از منظر گردشگری و همچنین معرفی آن به مردم جهان، تلاش ها به منظور ثبت جهانی این روستا آغاز شده و این اداره کل نیز این مهم را در دستور کار خود قرار داده است.

اله یاری تاکید کرد: به منظور تسریع در این امر می بایست هر چه سریعتر زیر ساخت های مورد نیاز تامین شود و موانع موجود بر سر راه ثبت جهانی این روستای تاریخی نیز رفع شود، که این مهم، همت و تلاش بی وقفه مسولان و دوستداران میراث فرهنگی منطقه را می طلبد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان شرح داد: شهرستان نطنز، یکی از شهرستان های پیشرو و فعال در زمینه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استان است، به نحوی که با تلاش های اجرا شده، امکانات و زیرساخت های گردشگری در این شهرستان از افزایش چشمگیری برخوردار بوده، لذا به طور مثال، در چند سال گذشته شاهد افزایش تخت از 430 تخت به یک هزار و 200 تخت در شهرستان به منظور اقامت گردشگران، بوده ایم.

او گفت: با توجه به موقعیت ویژه این شهرستان و همچنین روستای ابیانه در استان، به منظور رفع موانع و مسائل و همچنین ایجاد زیر ساخت های لازم برای ثبت جهانی روستای تاریخی ابیانه، کارگروهی باحضور استاندار یا معاونت عمرانی استانداری و مدیران کل استان به منظور بررسی و رفع موانع مذکور و پیگیری مصوبات تشکیل می شود.

حسین یزدانهمر رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نطنز و مدیر پایگاه میراث فرهنگی ابیانه نیز در همین زمینه گفت: در طول سه سال گذشته اعتباری بالغ بر چهارمیلیارد و 905 میلیون تومان در سطح شهرستان ویژه شهرهای نطنز، بادرود، خالدآباد، طرق رود و روستای تاریخی ابیانه و روستاهای تابعه شهرستان اختصاص یافته است، که این اعتبارات در راستای حفظ، احیا و بازسازی اماکن تاریخی، فرهنگی و مذهبی، ایجاد زیر ساخت های گردشگری و آموزش و ترویج صنایع دستی اختصاص یافته که از نظر میزان اختصاص در سطح استان، رتبه سوم را دارد.

او افزود: با توجه به پیگیری های چند ساله پایگاه میراث فرهنگی ابیانه و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان و وزارتخانه متبوع، امید است انتظارات دوستداران میراث فرهنگی منطقه و مردم محلی، نسبت به قرارگرفتن روستای ابیانه در فهرست میراث جهانی هرچه زودتر محقق شود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1133

به "کارگروه ثبت جهانی روستای ابیانه تشکیل می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارگروه ثبت جهانی روستای ابیانه تشکیل می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید