کرونا 52 میلیون نفر را در آمریکای لاتین فقیرتر می کند

به گزارش مجله فضای وب، همزمان با افزایش دامنه تهدید شیوع ویروس کرونا در آمریکای لاتین، معضل عمیق تر شدن شکاف طبقاتی و فرو رفتن 52 میلیون نفر از مردم این منطقه در فقر مطلق، نگرانی سازمان های بین المللی را همراه داشت.

کرونا 52 میلیون نفر را در آمریکای لاتین فقیرتر می کند

با افزایش سریع آمار مبتلایان به کووید-19 و رسیدن به مرز 4 میلیون و 500 هزار نفر در آمریکای لاتین و شناسایی این منطقه به عنوان کانون جدید شیوع ویروس کرونا در جهان، فراتر از بحرانی بهداشتی، نگرانی نهادهای بین المللی از رکود مالی عظیم و فقر گسترده در آمریکای لاتین افزایش یافت. تا کنون افزون بر 200 هزار نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

از هفته های نخست پیدایش ویروس کرونا در جهان، سازمان ملل متحد و بسیاری موسسه های مردم نهاد از پیامدهای اجتماعی ویرانگر گسترش بیماری همه گیر بر جمعیت 630 میلیون نفری ساکن در آمریکای لاتین هشدار دادند؛ فاجعه انسانی که با کمبود مواد غذایی کشورهای حوزه آمریکای مرکزی، هائیتی، ونزوئلا، جزایر حوزه کارائیب، پرو، اکوادور، بولیوی و حتی مناطق فقیر نشین سائوپائولوی برزیل و بوئنوس آیرس آرژانتین را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

به گزارش نشریه لاوانگواردیا با شنیده شدن زمزمه ها و زنگ خطرها از پیامدهای اجتماعی شیوع ویروس کرونا در طول چند ماه اخیر، خاتمه سازمان بین المللی امدادرسانی آکسفام دیروز (دوشنبه) با انتشار گزارشی خاطرنشان کرد 52 میلیون نفر در آمریکای لاتین در نتیجه بحران بهداشتی حاکم بر منطقه در شرایط فقر کامل قرار خواهند گرفت و به این ترتیب مبارزه با معضل فقر، پانزده سال به تعویق خواهد افتاد.

آکسفام همچنین خاطرنشان کرد کرونا موجب افزایش شکاف میان طبقه فقیر و غنی شده است؛ به طوری که ثروتمندان، ثروتمند تر شده و جمعیت بی بضاعت در گرداب فقر مطلق فرو می فرایند.

بر اساس اطلاعات آکسفام بیشتر حمایت های دولت های آمریکای لاتین به شهفرایندان در قالب اعطای اعتبارات است که به عنوان راهکاری موقت با عبور از بحران بیماری، نه تنها مشکل گشا نخواهد بود بلکه با افزایش سطح بدهی ها موجب وخیم تر شدن اوضاع خواهد شد.

در حالی که پاندمی کرونا قدرتمندترین اقتصادهای جهان را نیز به چالش کشیده است، برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد (WFP) اخیرا با هدف تاکید بر زیان های گسترده ناشی از تعطیلی سراسری فعالیت های مالی و تدابیر قرنطینه در آمریکای لاتین که حدود نیمی از جامعه آمریکای لاتین به اقتصادهای ضعیف و متزلزل وابسته اند، از وقوع بحران همه گیر گرسنگی هشدار داد.

به گزارش تارنمای رویترز لوئیس آلبرتو مورنو مدیر بانک توسعه بین آمریکایی نیز دیروز (دوشنبه) خاطرنشان کرد آمریکای لاتین در دوران پساکرونا شاهد نرخ بالاتر فقر خواهد بود؛ به گفته مورنو، سقوط مالی 8 تا 10 درصدی در سال 2020 میلادی ناشی از اجرای تدابیر قرنطینه در آمریکای لاتین که حتی در چند سال اخیر نیز شاهد کاهش رشد مالی بوده، به راحتی قابل پیش بینی است.

مورنو همچنین از ونزوئلا به عنوان آسیب پذیرترین کشور نام برد. ونزوئلا در حالی با پیامدهای مالی ناشی از شیوع کرونا روبرو شده است که تورم شدید و افسارگسیخته سال های 2016 و 2017 این کشور را به مرز فروپاشی مالی رساند و تجارت این کشور را به زانو درآورد؛ همچنین هنگامیکه بهای نفت در جهان، با شیب قابل توجهی کاهش یافت، به دلیل وابستگی بالا به درآمدهای نفتی، اقتصاد ونزوئلا با شوک روبه رو شد.

انتظار می رود نرخ بیکاری آمریکای لاتین تا خاتمه سال 2020 به 13.5 درصد برسد که دو درصد بالاتر از میزان پیش بینی در ماه آوریل و پنج بالاتر از پیش بینی سال 2019 خواهد بود. پیش بینی می شود که شمار بیکاران این منطقه به حدود 44.1 میلیون نفر برسد و افزایش 18 میلیون نفری در مقایسه با سال 2019 تجربه خواهد کرد. این آمار بالاتر از میزان ثبت شده طی دوران بحران مالی جهانی در سالهای گذشته خواهد بود که نشان می دهد شدت تاثیر بحران ناشی از شیوع کرونا بیشتر از بحران مالی جهانی قبلی خواهد بود.،ایرنا

اخبار ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: spaceweb.ir شناسه مطلب: 1132

به "کرونا 52 میلیون نفر را در آمریکای لاتین فقیرتر می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا 52 میلیون نفر را در آمریکای لاتین فقیرتر می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید